Prethodni članak
Sljedeći članak

Kolar: "Zbog COVID-a se oboljele od drugih bolesti ne liječi kako bi trebalo"

Pitanje je kojim će intenzitetom Opća bolnica Zabok moći vraćati pojedine odjele i djelatnosti u funkciju, rekao je župan Kolar


Jutros je u 9 sati održana redovita tjedna konferencija za medije županijskog Stožera civilne zaštite, čiji je načelnik Stjepan Skuliber naglasio kako s obzirom na rani termin održavanja konferencije, još nisu pristigli svi nalazi testiranja pa će podatke o broju novozaraženih u protekla 24 sata objaviti kasnije tijekom dana.

- Broj novooboljeli na sto tisuća stanovnika i dalje pada. U proteklih sedam dana prosjek iznosi 378, prošli je četvrtak bio 455, a tjedan dana prije 528. Kad govorimo o aposlutnim brojkama, u proteklih sedam dana imali smo ukupno 484 novooboljela, a u istom intervalu tjedan dana prije 566, što znači da bilježimo pad broja novooboljelih od 14% - rekao je Skuliber, dodajući kako pada i broj hospitaliziranih, pa je tako na COVID odjelu u SB Krapinske Toplice trenutno 21 pacijent, a u OB Zabok 53. Inače, kako je rekao Skulber, u proteklih sedam dana u Zagorju je preminulo 10 COVID pozitivnih osoba.

Ravnatelj OB Zabok, Tihomir Vančina, kazao je kako se u protekla dva mjeseca broj pozitivnih pacijenata smanjuje, no, napominje, sustav je još uvijek preopterećen. – Mi smo počeli gledat samo podatak koliko ljudi je na respiratoru. I tu nismo zadovoljni jer i dalje imamo 15 pacijenata na respiratoru. U trećem valu maksimalni broj pacijenata koji smo imali na respiratoru je bio 17 i to je bilo kratko vrijeme, a zapravo smo većinom imali ispod 10. A sad čitavo vrijeme imamo 15 do 20 pacijenata na respiratoru. I to traje već dva mjeseca. I to je ono gdje se naše medicinske sestre, tehničari i liječnici iscrpljuju s obzirom na težinu bolesti. I moram reći da to nije dobro. Bez obzira što su trenutno u našoj bolnici hospitalizirana 53 pacijenta, i to jest smanjenje, ali svi koji su u bolnici su jako teški pacijenti pa to i dalje zahtjeva velike ljudske i materijalne resurse – istaknuo je Vančina.

Što se tiče narednog razdoblja, Vančina kaže da se ništa ne može sa sigurnošću predvidjeti, ali zbog COVID-a, kaže, situacija u OB Zabok i dalje nije dobra, jer su uglavnom svi odjeli zatvoreni. – Kirurgija ne radi već jedno vrijeme, a anesteziologija je čitavo vrijeme blokirana, kao i kardiologija te gastroenterologija. Pola interne ne radi i sve to skupa nam uzrokuje organizacijske probleme – rekao je Vančina.

Župan Željko Kolar istaknuo je da COVID već gotovo dvije godine uzrokuje nadprosječno opterećenje zdravstvenih djelatnika, kojima je uputio i zahvale za sve što čine za zdravlje ljudi. – Nažalost, mi kao zajednica nismo napravili ono što smo mogli da njima olakšamo i omogućimo da barem Božić provedu sa svojim obiteljima ili da iskoriste barem koji dan godišnjeg odmora i da predahnu. Već sam prije tri tjedna rekao da bi se dnevni broj novooboljelih trebao spustiti ispod 50 da bi bolnica došla na nekih dvadesetak hospitaliziranih i da ukinemo COVID odjel u Krapinskim Toplicama, tako da bi čitav sustav mogao malo doći do zraka. Nažalost, to se nije dogodilo. Istina je da brojke padaju, što je dobro, međutim, pojavio se novi soj virusa – rekao je Kolar te dodao kako se još uvijek ne zna hoće li novi soj prouzročiti peti val ili nešto drugo.

Isto tako, župan je naglasio da će u svakom slučaju zdravstveni sustav i dalje biti dodatno opterećen, samo se za sada još ne zna u kojoj mjeri. – Pitanje je kojim će intenzitetom Opća bolnica Zabok moći vraćati pojedine odjele i djelatnosti u funkciju. Nemojmo zaboraviti da su naše sugrađanke i sugrađani opterećeni i nekim drugim bolestima i da ih momentalno sada ne liječe. Barem ih ne liječe na onakav način kako bi to trebali. I to je nešto s čime ćemo se, nažalost, još jedno vrijeme morati nositi. Tim više što smo mi tek sada prešli 50,1% procijepljenosti stanovništva. I tu i dalje ne stojimo dobro  – rekao je Kolar te ponovo apelirao na ljude da se cijepe.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo KZŽ, Tomislav Jadan, rekao je kako je do sad utrošeno 139.980 doza cjepiva, od čega za prvu dozu 66.752, za drugu 58.807, a za treću, booster dozu, 14.421.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook