Krakom Općini Jesenje duguje preko milijun kuna za ekološku rentu; ove godine nije uplatio još ni kunu
Prijašnjih se godina, objašnjava načelnik, dug rješavao kompenzacijom za razne komunalne i infrastrukturne radove. Zbog činjenice da Krakom obavlja radove na cjevovodu i da je sanirao ceste, i dio ovogodišnjeg duga je u kompenzaciji i to iznos od oko pola milijuna kuna
Na području općine Jesenje već godinama na odlagalište Gorjak Krakom odvozi otpad iz Krapine i okolnih jedinica lokalne samouprave. Za to bi Krakom Općini Jesenje, prema odluci Županijske skupštine, sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, trebao uplaćivati mjesečnu ekološku rentu koja iznosi nešto više od pedesetak tisuća kuna.
Bez uplate ove godine
Krakom, dakle, ubire od grada i općina, za koje vrši odvoz na Gorjak, određeni postotak u svrhu isplaćivanja ekološke rente. No ove kalendarske godine Krakom Općini Jesenje nije uplatio nijednu kunu. Potvrdio nam je to jesejanski načelnik Andrija Ranogajec.
– Dug s danom kada pričamo iznosi 1.079.477,60 kuna. To je na proračun od oko 3,5 milijuna kuna jako velik novac, a ove godine nismo zaprimili niti jednu kunu uplate – rekao je Ranogajec. Prijašnjih se godina, objašnjava, dug rješavao kompenzacijom za razne komunalne i infrastrukturne radove. Zbog činjenice da Krakom obavlja radove na cjevovodu i da je sanirao ceste, i dio ovogodišnjeg duga je u kompenzaciji i to iznos od oko pola milijuna kuna.
– Krakom sve poslove koje obavlja, obavi korektno no ne možemo pristati da se sav iznos kompenzira. Jedan dio novaca mora biti uplaćen – ispričao je načelnik. Kaže, na tjednoj razini kontaktira s Krakomom, a uputio im je i nekoliko službenih opomena, no s njihove strane zasada nema mnogo sluha. Uglavnom dobiva odgovore kako se ta ekološka renta dosad kompenzirala te kako oni i dalje žele poslovati na taj način, no načelnik na to ne želi pristati. - Komunalne infrastrukture se napravilo puno, ali ja budućnost općine ne vidim u maksimalnom ulaganju u komunalnu infrastrukturu jer imamo domove i zgrade koji zjape prazni – ističe Ranogajec dodajući da je s problemom upoznao i župana Željka Kolara te gradonačelnika Krapine Zorana Gregurovića koji mu je obećao razgovarati s vodstvom Krakoma, no konkretnih informacija i rješenja zasada nema.
Rješenje problema
O spomenutoj problematici upit smo poslali i tvrtki Krakom. Direktorica Krakoma Katarina Posilović potvrdila je kako se dosada ekološka naknada kompenzirala povjeravanjem komunalnih poslova ili je te iste Krakom dobivao po kriterijima javnih nadmetanja.
- S obzirom da prikupljena sredstva ekološke naknade Općina mora koristiti strogo namjenski za izgradnju komunalne infrastrukture, na taj način stvarani su uvjeti za zaposlenost kapaciteta u vlastitom društvu od javnog interesa. Od 2013. do 2017. godine na području Općine Jesenje na taj način je ostvarivana međusobna poslovna suradnja u svrhu izvođenja radova na komunalnoj infrastrukturi te su izvedeni raznovrsni građevinski i drugi radovi u ukupnoj vrijednosti od 2.843.491,50 kuna.
U istom razdoblju obveza ekološke naknade zatvarana je kompenzacija i to u ukupnoj vrijednosti od 2.883.328,33 kune – rekla je. Dodala je kako se trenutno na području Općine Jesenje izvode vodovodni radovi te radovi na uređenju oborinske odvodnje, a Općini su dostavljene i ponude za radove na nerazvrstanim cestama te za neke sitnije intervencije. Na naše pitanje planira li Krakom u skorije vrijeme uplatiti barem dio rente, konkretan odgovor nismo dobili tek izjavu da Uprava društva sa svojim vlasnicima dogovara i usuglašava poslovnu politiku pa su, kako kaže direktorica Posilović, uvjereni da će u cilju razrješenja navedene problematike postići obostrano prihvatljive poslovne dogovore. Za komentar o ovom problemu pitali smo i gradonačelnika Krapine Zorana Gregurovića koji nam je rekao da iz godine u godinu Krakom smanjuje svoje obaveze te da će se problem riješiti, napomenuvši da ga sigurno neće rješavati s kolegom Ranogajcem putem novina.