Prethodni članak
Sljedeći članak

Krapinsko-zagorska i Virovitičko-podravska županija najviše izdvajaju za potpore obrtnicima

Krapinsko-zagorska županija imala je u 2020. godini najveći iznos subvencija po stanovniku, 29,48 kuna, a ukupno je u proračunu bilo izdvojeno za tu namjenu 0,42 posto...


Zbog COVID-19 sve su županije prije dvije godine povećale sredstva za potporu gospodarstvu, pa tako i obrtnike. Upravo je poljuljana situacija u mnogim tvrtkama lani utjecala na pojačano otvaranje obrta, a njihov trend rasta pokazuju i službeni podaci.

Uz najviše obrtnika kao što su frizeri, krojači, električari.. županije se okreću i potporama  tradicionalnim obrtima, a posebno onima koji se odnose na zahtjeve na tržištu rada. Iako im broj raste, ipak oni još čine mali dio ukupne radne snage, pa je i udjel u proračunima za njihove potpore do 1 posto. No, velik je interes za pokretanjem vlastitog posla, znači i obrta, zbog poticaja koji se mogu dobiti od države, a danas i većoj pristupačnosti sredstava koje daje država, pa do onih iz EU.

Podaci Ministarstva financija o izvršenju proračuna u 2020. pokazuju da je najviše sredstava, gledajući po glavi stanovnika, za obrtnike izdvojila Krapinsko zagorska županija – 29,48 kuna po stanovniku. Slijedi Virovitičko-podravska s 28,42 kune, Sisačko-moslavačka s 19,41 kunu, Zagrebačka županija s 19,08 kuna i Brodsko-posavska 17,37 kuna. Gledajući udjel u proračunu koji je bio namijenjen za obrtnike, tada je vodeća bila Zagrebačka županija s udjelom od 0,60 posto, Krapinsko-zagorska sa 0,42 posto, Virovitičko-podravska sa 0,40 posto, Splitsko-dalmatinska 0,30 posto i Sisačko-moslavačka 0,29 posto, piše Župan.hr

Krapinsko-zagorska županija imala je u 2020. godini najveći iznos subvencija po stanovniku, 29,48 kuna, a ukupno je u proračunu bilo izdvojeno za tu namjenu 0,42 posto.

Nedavno je župan Željko Kolar, govoreći o mjerama za gospodarstvo i poljoprivredu, istaknuo je da one obuhvaćaju sufinanciranja kamata, potpore korisnicima Poduzetničkog inkubatora,  financiranje logističke potpore, financiranje rada Turističke zajednice, razvojne i energetske agencije te potpore Obrtničkoj i Gospodarskoj komori i tradicijskim obrtima. ‘Pola milijuna kuna smo osigurali za potporu gospodarstvu od COVID – a 19, ako će koja djelatnost biti posebno ugrožena  eventualnim mjerama Stožera da možemo pomoći, i naravno, tu su programi vezani za proizvodnju zagorskih mlinaca. Vjerujem da ćemo s ovom grupom potpora biti dobra podrška našem gospodarstvu u 2022. godini. Lani smo imali 161 otvoreni novi obrt i otvoren veći broj firmi’ – rekao je župan Kolar.

Inače, u planu ovogodišnjeg proračuna za poduzetnike i obrtnike koje nisu u vlasništvu Županije plan je izdvojiti 9,1 milijun kuna potpora. Najveći dio od 6 milijuna odnosi se na unapređenje konkurentnosti, a u što ulaze potpore za tradicijske obrte, sufinanciranje nastupa na sajmovima, potpora proizvođačima zagorskih mlinaca, start up tvrtkama te potpore vezane za COVID 19.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook