KRIZMANIĆ: 'Vrtić nije pitanje prestiža već potreba te jedan od preduvjeta za ostanak mladih obitelji u Gornjoj Stubici i razvoj našeg kraja'
Značajniji projekti koji su realizirani na području Gornje Stubice je retencija Burnjak, projekt vrijedan 11 mil. kuna koji je napravljen kako bi spriječio poplave u stubičkom kraju, postavljanje nove javne rasvjete kojom je pokriveno 80 posto naselja te investicije na komunalnoj infrastrukturi
Zagorski list počeo je s objavljivanjem serijala intervjua sa zagorskim gradonačelnicima i načelnicama povodom završetka četverogodišnjeg mandata. Sve intervjue prenosit ćemo u narednim danima i na našem portalu zagorje.com
Jasmin Krizmanić, načelnik Gornje Stubice, koja na blagdan sv. Jurja obilježava svoj Dan općine, najavio je kandidaturu na lokalnim izborima u svibnju: 'Ja kao kandidat za načelnika i Vladimir Škvorc kao moj zamjenik, s istom ekipom na listi za općinsko vijeće, jer pobjednička ekipa se ne mijenja'
ZL: Kada bi trebali izdvojiti četiri najznačajnija projekta koja su realizirana pod vašim vodstvom, koja bi to bila?
KRIZMANIĆ: Definitivno najznačajniji projekt za naš kraj, općenito za Gupčev kraj pa i za Zagorje je retencija Burnjak. To je strateški projekt, vrijedan oko 11 mil. kuna, a koji je napravljen da bi spriječio potencijalne poplave. Naravno da smo mi iskoristili priliku pa smo napravili prilazne putove te pripremili isto tako neke projekte koji se ukupno naslanjaju na taj projekt i bit će mi drago da s tim projektima možemo nastaviti i ubuduće. Nakon Burnjaka, važan projekt je rekonstrukcija javne rasvjete. Gornja Stubica je jedna od rijetkih općina s preko 80 posto ukupne rasvjete koja je pretvorena u ekološko prihvatljivu led rasvjetu. Vrijednost projekta iznosi gotovo 2, 5 mil. kuna. Nedavno smo s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU potpisali i ugovor za nastavak izgradnje javne rasvjete. Izdvojio bih i projekt kompletne rekonstrukcije državne ceste u naselju Dobri Zdenci, vrijednu oko 3, 5 mil. kuna. Time smo dobili jednu kvalitetnu cestu s nogostupima što je izuzetno važno jer je ta cesta jako frekventna, a kako se tamo nalazi i područna škola, djeca i stanovnici sada su puno sigurniji jer se mogu kretati nogostupom. I četvrti projekt kojeg bi izdvojio je sanacija klizišta. Na području općine sanirano je šest do sedam klizišta. Zadnje koje smo sanirali je bilo u naselju Šobaki, a sanacija je stajala oko 800.000 kuna. Jedno veće klizište imali smo i na državnoj cesti D307, prije tri godine, a koje su sanirale Hrvatske ceste.
ZL: Prošle godine krenuli ste s uređenjem jedne nove prometnice koja povezuje Gornju Stubicom s Gradom Zagrebom. U kojoj je to fazi?
KRIZMANIĆ: Za ovu cestu mogli bi reći da je peti značajni projekt za Gornju Stubicu. Riječ je o županijskoj cesti Gornja Stubica - Gornja Planina koja je bila u izrazito lošem stanju, vrlo uska, makadamska cesta, a koju smo uspjeli rekonstruirati. Ona je u završnoj fazi i ovih bi dana trebala biti gotova. Za naš kraj to je vrlo važna cesta iz razloga što na osnovu te ceste imamo velike šanse da u Gornju Stubicu dovedemo ZET-ov autobus. Od Gornje Stubice do Gornje Planine udaljenost je oko 8 kilometara, što znatno skraćuje našim mještanima putovanje. Ako ne uspijemo dogovoriti ZET-ov autobus, tražit ćemo alternativna rješenja, gdje ćemo se vezati na vozni red ZET-ovog autobusa i na taj način stvoriti jednu mogućnost da budemo konkurentni Gradu Zagrebu što se tiče posla i zapošljavanja.
ZL: Kad smo već kod zapošljavanja, ima li kakvih novih informacija koje su vezane za napuštenu tvornicu DONA?
KRIZMANIĆ: Poznato je da je DONA u privatnom vlasništvu. Ja redovito kontaktiram ne samo s vlasnikom te tvrtke nego i s vlasnicima tvrtki koje rade i djeluju na području Gornje Stubice. Rečeno mi je da se intenzivno radi na pronalaženju investitora koji bi ulagali. Interes postoji, ali se traže rješenja koja su optimalna za vlasnika - CIOS grupaciju i budućeg investitora, ali i za lokalnu zajednicu.
ZL: Već duže vrijeme u planu je gradnja vrtića. Najavili ste kako bi jedan od načina gradnje bio model javno - privatnog partnerstva?
KRIZMANIĆ:Tražimo rješenja. Točno, razmatrali smo i mogućnost modela javno privatnog partnerstva. Taj model nije nemoguć, no premala je investicija za javno – privatno partnerstvo. To je dosta kompleksan proces, tako da imamo i drugu mogućnost, a to je pravo građenja na čestici koja je u vlasništvu Općine. To je zasada najizglednija opcija. To znači da bi investitor gradio vrtić i upravljao vrtićem te bi nakon određenog vremena taj objekt onda ostao u vlasništvu Općine.
ZL: U kojoj je to fazi?
KRIZMANIĆ: Čekamo konstituiranje novog Općinskog vijeća na kojem bi se donijela odluka o raspisivanju natječaja o gradnji dječjeg vrtića.
ZL: Već imate investitora?
KRIZMANIĆ: Imamo razgovore s investitorima i svakako ćemo po proceduri raspisati natječaj i onaj koji će biti najpovoljniji i koji ispunjavaju sve uvjete po natječajnoj dokumentaciji dobit će mogućnost da u Gornjoj Stubici grade dječji vrtić.
ZL: S kakvim proračunom raspolaže Gornja Stubica i koliko se oslanjate na EU fondove?
KRIZMANIĆ: Ove smo godine imali rekordno visok proračun. On je iznosio 10. 600.000 kuna. Prošle godine bio je blizu 9 mil. kuna, 2015. oko 7 mil. kuna. Mi sada imamo laganu tendenciju rasta proračuna zahvaljujući potpomognutom području, ali i projektima koje smo pripremili prema EU fondovima. Možemo na neki način biti zadovoljni s trenutnom situacijom.
ZL: U planu je i proširenje groblja?
KRIZMANIĆ: Da. Investicija proširenja groblja vrijedna je oko 3, 5 mil. kuna i taj ćemo projekt prijaviti na mjeru 7. 4.
ZL: Od gradnje novih objekata, osim vrtića, koja investicija je još u planu?
KRIZMANIĆ: Postoji i interes za izgradnju novog objekta u kojem bi se smjestio Dom zdravlja i ljekarna. Isto tako je privatni kapital u pitanju. Sadašnji dom zdravlja je neprilagođen za starije osobe i invalide. Čekamo da se konstituira novo Općinsko vijeće i osobno se nadam da ćemo ostvariti izborni rezultat koji bi trebao biti sličan onom kojeg smo imali prije četiri godine te da ćemo imati konsenzus svih političkih stranaka oko izgradnje ova dva kapitalna objekta: vrtića i doma zdravlja. Sadašnji objekt Doma zdravlja je neprilagođen za starije osobe i invalide, a vrtić nije pitanje prestiža već potreba te jedan od preduvjeta za ostanak mladih obitelji u Gornjoj Stubici i ključan za razvoj našeg kraja.
ZL: Što bi još izdvojili od važnijih komunalnih investicija?
KRIZMANIĆ: Dosta smo što se tiče komunalne infrastrukture radili na održavanju, na sanaciji, na popravcima, zacjeljivanju jaraka… Nema ni jednog zaseoka gdje se nije nešto napravilo. U završnoj fazi je cesta Josipa Haramusteka u samom centru, a saniramo i jedno klizište na Humu. Čekamo i rezultate natječaja za cestu Šagudovec – Sekirevo Selo koju smo prijavili na mjeru 7.2. Kad gledate ukupno, Gornja Stubica je malo gradilište. Mi tako radimo četiri godine. U Gornju Stubicu je u protekle četiri godine došlo oko 25 mil. kuna investicija, što kroz Hrvatske vode, što kroz Županiju, što Ministarstvo gospodarstvo i ostale državne institucije.
ZL: Na što ste posebno ponosni u proteklom mandatu?
KRIZMANIĆ: Ponosan sam na rad gornjostubičkih udruga i sretan sam što sam dobio priliku da se kao načelnik bolje upoznam s radom svih udruga koje svojim nastupima u inozemstvu i Hrvatskoj promoviraju našu Gornju Stubicu. Ovom prilikom im zahvaljujem na trudu i zalaganju jer je zato potrebno mnogo, mnogo vlastitog slobodnog vremena. Možemo biti zadovoljni i što smo u zadnje četiri godine uz pomoć Ministarstva gospodarstva uvelike obnovili naše društvene objekte i vatrogasne domove.
ZL: Idete po drugi mandat?
KRIZMANIĆ: Da. Ja kao kandidat za načelnika i Vladimir Škvorc kao moj zamjenik s istom ekipom na listi za općinsko vijeće jer pobjednička ekipa se ne mijenja. Očekujemo da će građani Gornje Stubice prepoznati sve ove investicije o kojima smo govorili, puno toga i nisam spomenuo. Razdoblje od četiri godine je dugo i ljudi dosta brzo zaboravljaju stvari koje su napravljene, i to je normalno. Vi se iznova morate dokazivati i iznova morate pokazati to umijeće upravljanja i lobiranja da bi neka sredstva došla u vaš proračun.