Prethodni članak
Sljedeći članak

Loborski čuvari Kristova groba


Članovi Viteškog društva Sv. Križa iz Lobora i ove su godine sudjelovali  na tradicionalnom Vodičkom festivalu žudija. Žudije su čuvari Kristova groba u dane Velikog tjedna. Svrha je  festivala prikazati uskrsne običaje čuvara Kristova groba čime se pridonosi  očuvanju vjere, tradicije, ali i kulturnoj i turističkoj promidžbi Dalmacije. Festival nije natjecateljskog karaktera i u njemu nema pobjednika ni poraženih, u njemu su svi originali. Idejni začetnik festivala žudija koji je pokrenut u Vodicama 2001.godine je akademski fotograf Šime Strikoman iz Vodica, poznat po svojim milenijskim fotografijama. Kako se svake iduće  godine broj sudionika povećavao, prvotni naziv "Susret žudija Dalmacije" prelazi u smotru, a od 2008. u festival.  Prvih šest smotri održano je u Vodicama, a potom su organizatori zaključili kako  bi program mogao postati monoton ako se održava uvijek u istoj sredini,  pa su se  2006.godine predstavnici župa dogovorili da se festival svake godine održava u drugoj župi kako bi svi imali priliku upoznati se sa običajima drugih, s tim da se svake šeste godine održava u Vodicama gdje je sve i započelo.

Zagorski čuvari u Dalmaciji

Geslo festivala je 'Ljubite jedni druge', a proizlazi iz Isusove zapovijedi ljubavi. Ovogodišnji je domaćin, na Uskrsni ponedjeljak,bila župa Sv. Stjepana Prvomučenika  u Slivnu Ravnom, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Sudjelovali su čuvari Kristova groba iz 29 župa, od kojih dvije iz Bosne i Hercegovine. Među njima i petnaestak čuvara Kristova groba iz loborske župe Sv. Ane, koja će biti domaćin iduće godine. U Loboru tradicija čuvanja Kristova groba njeguje se 500 godina.    Loborske vitezove predvodili su predsjednik udruge, Mirko Kuharić, i zapovjednik postrojbe Zoran Požgaj , a među njima bila je i jedna čuvarica, Valentina Miković. Sa sobom su u Lobor donijeli prijelaznu statuu žudije, izrađenu od maslinova drveta, koju će iduću godinu predati domaćinu 2025. godine. Misno slavlje u Slivnu Ravnom predvodio je makarski nadbiskup mons. Marin Barišić. Po završetku misnoga slavlja žudije su načinili ophod oko crkve  sv. Stjepana, a potom je Šime Strikoman snimio svoju 827. milenijsku fotografiju. Logo ovog festivala  je Branimirov križ kojeg je izradio samouki umjetnik iz Vodica, Josip Mateša ,od bodljikavog drveta a okružen je trnovom krunom, kao važan simbol cjelokupne povijesti i kršćanske kulture hrvatskog naroda, te podsjeća na potvrđenu vjernost hrvatskog naroda Svetoj stolici  i Petrovom nasljedniku.

Prije odlaska u Dalmaciju loborske žudije  dan prije Uskrsa čuvali su Kristov grob u loborskoj crkvi, nakon sv. mise pucali iz kubura pokraj crkve, a na sam blagdan sudjelovali su u tradicionalnoj prošeciji u Belcu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook