Prethodni članak
Sljedeći članak

Mađari su pronašli preteču koronavirusa: „Tri mutacije su intrigantne...“. Teorija o nesreći u laboratoriju sad ima smisla

Mađarski znanstvenici otkrili su na uzorcima tla s Antarktike, sekvenciranima u kineskoj tvrtci Sangon Biotech, predvarijantu virusa SARS-CoV-2 koja sadrži tri mutacije koje su premostile razliku između šišmišjeg koronavirusa i wuhanskog soja


Prvotna verzija virusa SARS-CoV-2 koja je uzrokovala pandemiju s kojom se borimo već dvije godine, a za koju mnogi smatraju da je nastala u laboratoriju, otkrivena je u uzorcima jedne biotehnološke kompanije. Stručnjaci za bioinformatiku s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta Lorand u Budimpešti slučajno su došli do tog otkrića analizirajući genetske podatke iz uzoraka tla s Antarktike prikupljenih krajem 2018. i početkom 2019. godine, piše Telegraph.

Ti uzorci su poslani na sekvenciranje u kompaniju Sangon Biotech u Šangaju, gdje su kontaminirani dosad nepoznatom varijantom koronavirusa. Ta varijanta ima mutacije koje premošćuju jaz između koronavirusa šišmiša i wuhanskog soja, što bi moglo značiti da je ona prethodnik pandemije. Uzorci sadrže DNK majmuna i hrčaka, što sugerira da je virus možda bio uzgojen u staničnim linijama životinja.

Otkrivena predvarijanta

"Jedinstvene mutacije upućuju na to da se radi o predvarijanti. Dakle, ako je sekvencirana, recimo, sredinom prosinca, prije nego što je itko identificirao virus kod ljudi i počeo ga pokušavati uzgajati u laboratorijima, onda to ukazuje na tajne uzorke u laboratorijima 2019. Oni nisu od tuljana ili pingvina, već od afričkih zelenih majmuna i kineskih hrčaka. Obje vrste su izvor najčešće korištenih laboratorijskih staničnih linija", komentirao je Matt Ridley, autor knjige "Viralno: Potraga za podrijetlom covida-19".

Kineski znanstvenici često koriste Sangon Biotech, ali i Institut za virologiju u Wuhanu kao mjesta za sekvenciranje svojih uzoraka. Neki stručnjaci smatraju da je virus potekao upravo iz Wuhana. No, teorija o predvarijanti će teško biti dokaziva, jer točan datum ekstrakcije DNK iz uzoraka nije poznat. Ako je i bio u prosincu 2019., otkriveni bi koronavirus zaista mogao biti preteča prvotnog ljudskog soja iz Wuhana.

Tri važne mutacije

Virolog iz Centra za istraživanje raka Fred Hutchinson u Seattleu, Jesse Bloom ponovno je pregledao podatke i utvrdio da antarktički uzorci imaju tri važne mutacije koje su približile koronavirus šišmiša wuhanskom soju. Najbliži prirodni srodnici virusa SARS-CoV-2 pronađeni su upravo kod šišmiša i to u špiljama provincije Yunnan te u susjednom Laosu. Oba su područja proučavali "lovci" na viruse, koji su svoje uzorke poslali upravo u Institut za virologiju u Wuhanu.

"Te tri mutacije su intrigantne jer su sve mutacije predaka koje pomiču sekvencu 'bliže' srodnicima s koronavirusom šišmiša RaTG13 i Banal 20-52 u odnosu na prvi prijavljeni Wuhan-Hu-1 slijed s tržnice morskih plodova Huanan", objasnio je Bloom.

Kontaminirani uzorci?

U svibnju 2021., američki evolucijski biolozi su objavili istraživanje kako bi preteča virusa SARS-CoV-2 trebala izgledati. Došli su do dvije opcije, a jedna od njih je predviđala identične tri mutacije koje su pronađene u uzorcima s Antarktike.

"Virus s te tri mutacije u odnosu na Wuhan-Hu-1 jedan je od dva vjerojatna progenitora (predak op.a) za sve trenutno poznate ljudske SARS-CoV-2 viruse. Vremenska linija je ovdje jako bitna. Ako su sekvencirani u prosincu 2019., onda je to iznimno važno, jer Kina drži SARS-CoV-2 viruse neotkrivenima sve do 31. prosinca. Sve što možemo reći jest da su ovi uzorci kontaminirani u Sangon Biotechu s nekim ranijim virusima SARS-CoV-2, od kojih su neki izgleda bili iz uzoraka uzgojenih u laboratoriju", smatra Bloom.

Mađari, pak, tvrde da su kineski znanstvenici odmah uklonili sporne uzorke iz genetske baze podataka, kad su oni ukazali na nelogičnosti u podacima sekvenciranja. Međutim, kasnije su ih ponovno vratili.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook