Prethodni članak
Sljedeći članak

'Mala smo regija velikih mogućnosti, a u 2023. očekujemo 20% bolje gospodarske rezultate'


Krapinsko-zagorska županija je zajedno sa svojim Poduzetničkim centrom i u suradnji s Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo organizirala cjelodnevnu konferenciju „Invest in Zagorje” s ciljem da investitori, poduzetnici, startup poduzeća i predstavnici institucija doznaju više o kretanjima u gospodarstvu i upoznaju se s novim prilikama, ostvare nova partnerstva ili prilike za financiranje. Na konferenciji sudjeluje čak 150 sudionika iz 104 tvrtke, 13 startupova, 25 partnerskih institucija i 28 govornika i panelista te su održana čak dva start up natjecanja.

MALA REGIJA VELIKIH MOGUĆNOSTI

Prvu konferenciju „Invest in Zagorje” je na početku središnjeg dijela programa otvorio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, koji je naglasio kako je Zagorje mala regija velikih mogućnosti. Podsjetio je kako je zagorsko gospodarstvo izuzetno izvozno orijentirano. Tako je pokrivenost izvoza uvozom 180 posto, a ulazak u Schengen i eurozonu otvorio je dodatan prostor za još bolje rezultate.

 - Uvjeren sam da će taj rezultat krajem 2023. godine biti barem za 20-ak posto veći. S druge strane, svi se mi suočavamo s istim izazovima koji se tiču nedostatka radne snage. I dok su prije poslodavci govorili o nedostatku kvalitetne radne snage, danas govorimo o nedostatku bilo kakve radne snage. Svi zajedno se susrećemo s izazovom stranih radnika na našem području, ali ključno za dolazak investicija je sinergija između nas kao institucije i usluga koje pružamo potencijalnim investitorima – brzo izdavanje dozvola, subvencija općina i gradova s poduzetničkim zonama, povjerenje i sigurnost – rekao je župan Kolar te podsjetio kako je prema statistici Ministarstva unutarnjih poslova Krapinsko-zagorska županija najsigurnija u Hrvatskoj.

 

IMAMO RAZVIJENU INFRASTRUKTURU, NO NA KRAJU JE KLJUČAN ČOVJEK

-Naša infrastruktura je jača i razvijenija nego u mnogim velikim gradovima, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, ali na kraju je ipak ključan čovjek – poručio je župan Kolar te dodao kako je upravo radi toga važan dio konferencije pod nazivom „Kreiraj svoju budućnost” održan jutros, a koji se odnosio na srednjoškolce. „Bez uključivanja mladih ljudi nema budućnosti. Oni moraju osjetiti da im vjerujemo, da mogu mijenjati stvari na bolje i da je uvijek najbolje kad uzmeš stvari u svoje ruke. ŠiZ – Škola i zajednica, projekt koji mi vodimo u drugim i trećim razredima srednjih škola gdje ih isto tako učimo i pozivamo da sudjeluju u kreiranju promjena u svojoj lokalnoj jedinici u kojoj žive i ovdje kroz današnju konferenciju, da oni sami mogu kreirati konkretna rješenja koja mogu implementirati u sustav, provodimo s jednim ciljem – da ostanu živjeti ovdje na našem području – naglasio je župan Kolar.

Direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije Helena Matuša istaknula je kako će konferencija „Invest in Zagorje” postati tradicionalna. „Program nam je bogat i šarolik i ponosni smo na svih 150 sudionika koji su nam se prijavili za sudjelovanje iz 104 tvrtke iz Republike Hrvatske – rekla je direktorica Matuša te podsjetila kako su se u jutarnjem dijelu programa predstavili srednjoškolci koji su u proteklih šest mjeseci radili na svojim poduzetničkim rješenjima za zdravstvenu industriju. U poslijepodnevnim dijelu održavaju se dva panela, a potom se predstavlja i 13 hrvatskih startupova koji se bave zdravstvenom industrijom, dok će se nakon dodjele još jedne nagrade redu govoriti o neuspjehu i ima li uopće neuspjeha u poduzetništvu.

SLOVENIJA I HRVATSKA SU JEDNA DRUGOJ NAJVAŽNIJI ULAGAČI

Dušan Pšeničnik, ekonomski savjetnik u Veleposlanstvu Republike Slovenije u Zagrebu koje je također dalo podršku u organizaciji ove konferencije istaknuo je kako ovaj primjer pokazuje blisku suradnju između Hrvatske i Slovenije.  - Ne samo da smo jedni od najvažnijih gospodarskih partnera, već naša razmjena usluga i roba posljednjih godina zaista raste po 30-40 posto godišnje, na rekordne razine. Vjerojatno ćemo ove godine ukupno doseći 10 milijardi razmjene što je izvrsna brojka za dvije ovako male zemlje. Istovremeno, Slovenija i Hrvatska su jedna drugoj najvažniji ulagači. Svaki treći euro slovenskih izravnih stranih investicija ide u Hrvatsku i gotovo svaki drugi hrvatski euro ide u Sloveniju – poručio je savjetnik Pšeničnik, dodavši kako svemu tome vjetar u leđa daje i ulazak Hrvatske u eurozonu i Schengen.

U dijelu programa „Invest in Zagorje - Što je ključno kod donošenja investicijske odluke?” naglasak je bio na brownfield i greenfield investicijama, korištenju poticajnih mjera, trendovima u gradnji korištenjem novih tehnologija te tehnologijama koje se vežu uz obnovljive izvore energije. U panelu su sudjelovali vlasnik Kamgrada i predsjednik Poslovnog kluba Skup za Zagorje Dragutin Kamenski, Sani Ljubunčić iz Ministarstva gospodarstva i održivoga razvoja, Nenad Miletić iz Regionalne energetsko-klimatska agencije Sjeverozapadne Hrvatske, Branko Butala iz tvrtki Paklog i Comark te SLO CRO Poslovnog kluba, Domagoj Hladika iz BD Grupe te Rok Capl iz Javne agencije SPIRIT Slovenija.

 

IZNIMNO AKTIVNA ŽUPANIJA I IZNIMNO AKTIVNO GOSPODARSTVO

Poduzetnik Dragutin Kamenski, uime Poslovnog kluba Skup za Zagorje, inače suorganizatora ove konferencije, kazao je kako uvijek podržavaju sve ovakve inicijative i u njima aktivno sudjeluju. -Smatramo da su to prilike u kojima će se u međusobnoj komunikaciji prepoznati neke ideje i prilike za investiranje u Zagorju. Kao što vidite, Krapinsko-zagorska županija je iznimno aktivna i ima izuzetno aktivno gospodarstvo i jedan segment koji svi zajedno sagledavamo je segment turizma. Vidimo da je tu izuzetno velik potencijal Zagorja, imajući u vidu i činjenicu da je u neposrednoj blizini i milijunskog grada – poručio je Kamenski.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook