Prethodni članak
Sljedeći članak

Međimurska županija nastavlja podržavati djelatnosti rane intervencije MURID-a


Međimurska županija prednjači u Hrvatskoj po podršci koju nizom modela pruža najranjivijim skupinama stanovništva pa je tako među rijetkim sredinama koje su prepoznale važnost rane intervencije u djetinjstvu za djecu s razvojnim poteškoćama. Zahvaljujući tim prednostima, na našem području godinama uspješno i predano djeluje Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID koji je obišao župan Matija Posavec te s ravnateljicom ustanove Silvijom Pucko potpisao sporazum vrijedan 47.000 eura, kojim Međimurska županija osigurava potporu radu Centra i u 2024. godini.

Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID jedinstveno je mjesto pristupa uslugama iz sustava rane intervencije u djetinjstvu i prvi kojemu je svrha integrirati i koordinirati usluge iz sektora zdravstva, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja te civilnog sektora. To znači da roditelji na jednom mjestu dobivaju informaciju postoje li rizici u razvoju njihovog djeteta i obavljaju kompletnu timsku dijagnostičku obradu.

Zahvaljujući podršci UNICEF-a Hrvatska, odnedavno je u upotrebi jedina senzorna dvorana na našem području, čija multifunkcionalnost omogućava i održavanje radionica, edukacija i kongresa za stručnjake i roditelje iz cijele regije.
Trenutno MURID-ove programe podrške koristi oko 130 djece, no potrebe su višestruko veće, pa postoji lista čekanja. U Međimurju je trenutno oko 530 djece predškolske dobi koje trebaju podršku stručnjaka MURID-a, a opremanjem novog prostora i novim zapošljavanjima Centar će moći pokriti navedene potrebe. U Čakovcu je u izgradnji i regionalni rehabilitacijsko-edukacijski centar te će djelovanje obiju ustanova pružiti kompletnu skrb za djecu i mlade s poteškoćama u svim razvojnim fazama.

Snaga i uloga MURID-ovog centra ogleda se u činjenici da je riječ o regionalnoj ustanovi za procjenu i dijagnostiku, te integrirane programe rane intervencije, kao i o edukacijskom centru za stručnjake u području rane intervencije u djetinjstvu te jedinstveno i objedinjeno mjesto pristupa ranoj intervenciji. Usluge stručnjaka centra ne koriste samo djeca i roditelji iz Međimurja, već iz svih sjevernih županija, jer je riječ o jedinoj licenciranoj ustanovi za ovaj oblik skrbi u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. U budućnosti, u planu je objediniti skrb o djeci unutar novog prostora Centra, u suradnji s Domom zdravlja Čakovec, što znači da će ovaj dio Hrvatske dobiti jedinstveno, intersektorsko mjesto za razvoj sustava i svih komponenti rane intervencije.

Novi prostor MURID-a prostire se na 1.600 kvadratnih metara unutar kojih je smješteno 55 funkcionalnih organizacijskih jedinica za sve korisnike, bilo da je riječ i individualnim ili grupnim programima.
Stručna pomoć koju Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID pruža djeci u ranoj dobi, te njihovim roditeljima i obiteljima, kao i edukacija i senzibilizacija okoline, neprocjenjiva su vrijednost naše zajednice, što Međimurska županija prepoznaje i nagrađuje snažnom podrškom.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook