Prethodni članak
Sljedeći članak

Milički: ''Idemo u proširenje dječjeg vrtića!'

Povodom Dana općine Marija Bistrica, razgovarali smo s načelnikom Josipom Miličkim


ZL: Marija Bistrica proslavila je još jedan Dan općine. Kakvim vidite proteklu godinu u općini i koliko ste zadovoljni realiziranim projektima?
Milički: Izuzetno sam zadovoljan! Unatoč krizi i izazovima, realizirali smo rekordan proračun od 30 milijuna kuna. Na naš izvorni proračun od 14 i pol milijuna kuna, kroz razna sufinanciranja preko nacionalnih i europskih fondova dobili smo još toliko.

ZL: Koji su neki od najvažnijih projekata realiziranih tijekom proteklih godinu dana?
Milički: Realizirali smo brojne projekte po naseljima, u dobroj suradnji s mjesnim odborima, čiji je proračun 600 tisuća kuna i tako smo odradili sve manje komunalne radove, a što se tiče infrastrukture, proveli smo modernizaciju i rekonstrukciju nerazvrstanih cesta iz našeg proračuna i uložili oko 100 tisuća kuna. Uredili smo nogostup u Globočecu, kojega planiramo potegnuti do zadnje kuće na županijskoj cesti, a projektiramo i druge nogostupe. Velike probleme stvaraju nam klizišta, za koja moramo prvo rješavati imovinsko pravne odnose, da bismo potom ishodili građevinsku dozvolu. Obnavljamo i zapuštene nerazvrstane ceste. Javnom rasvjetom pokrili smo cijelu općinu, a kompletnu rasvjetu promijenili smo u LED prije par godina i time smo izbjegli poteškoće zbog velike cijene električne energije. Neke propuste i klizišta na županijskim dionicama riješila je Županijska uprava za ceste s kojima imamo dobru suradnju, a s Hrvatskim cestama još uvijek smo u odnosima planiranja. Općina je odradila projektiranja autobusnih stajališta kroz Tugonicu i prema Lazu te čekamo ucrtavanja, uređenje stajališta i pješačkih prijelaza, prvenstveno zbog učenika koji putuju u školu. U planu je i izgradnja rotora na ulazu u Mariju Bistricu iz smjera Laza. Nakon uspješno provedenog projekta izgradnje nove mrtvačnice i proširenja groblja, imali smo otvoren natječaj za izgradnju grobnih okvira, prijavilo se 78 zainteresiranih. Nakon natječaja za izvođača radova, očekujemo da bismo uskoro krenuli u izgradnju, kako bi grobni okviri bili gotovi do početka listopada i predani novim korisnicima, koji će ih onda kasnije oblačiti kako već žele, a u sklopu novog groblja uredit će se, u suradnji s Ministarstvom branitelja, i spomen obilježje hrvatskim braniteljima. Tu su i problemi vezani uz vodoopskrbu, jer su loše vremenske prilike i potres poremetili izvorišta koja su se smanjila po izdašnosti. Zagorski vodovod tako je preuzeo lokalne vodovode Hum Bistrički, Poljanica Bistrička, a uskoro će i Laz, kao i bistrički vodovod i tako će sva naselja u Mariji Bistrici biti opskrbljena sigurnom i izdašnom vodom.

ZL: Provedeni su i radovi financirani iz Fonda solidarnosti, što je sve obnovljeno?
Milički: Kroz Fond solidarnosti obnovili smo oko 7 kilometara cesta i dva vrlo zahtjevna klizišta. Vrijednost je to oko milijun eura, a cijeli projekt proveli smo bez korištenja kredita i na vrijeme sve odradili, i to po tržišnim cijenama. Probleme i dalje stvara Aglomeracija, iza koje je ostao jedan veliki nered i moram stalno ponavljati ljudima tko je investitor i izvođač radova. Najgore je u Tugonici, no obećali su da sanacija kreće od 15. srpnja.
ZL: Što je s poduzetničkom zonom i prostorima Tehnomehanike? Imali li zainteresiranih investitora?
Milički: Raspisali smo natječaj prošle godine, no nitko se nije javio. Kriza i sve što se događa su stvorili nesigurnost kod poduzetnika. No, vjerujem da će se naći investitor koji bi ušao u najam, to nam je u cilju. A ako se pojavi netko kvalitetan i vidi se da ide u dobrom smjeru, možemo pričati i o prodaju. Moram napomenuti kako u darovnom ugovoru piše da se taj dobiveni novac mora uložiti u postojeću ili novu poduzetničku zonu. Tu su i upravne zgrade Tehnomehanike, koje će nama služiti za sadržaje udruga, za što sada nemamo nikakve prostore.

ZL: Nedavno je izvršena izmjena urbanističkog plana, za što je najviše bilo iskazanog interesa?
Milički: Imali smo stotinjak zahtjeva i prihvaćeni su svi koji su mogli biti prihvaćeni. Ima tu dosta projekata gradnje obiteljskih kuća, ali i stambenih zgrada, potreba za turističkim sadržajem od kuća za odmor do turističkih sadržaja većeg formata. Iskazane su i potrebe za proizvodnim pogonima manjih obima naših obrtnika, ali i potrebe za trgovačkim djelatnostima, pa će nam se tako uskoro otvoriti i Spar.

ZL: Rješavate li pitanje premalog kapaciteta dječjeg vrtića?
Milički: S Ministarstvom znanosti i obrazovanja potpisali smo sporazum o izgradnji tri dodatna paviljona u dječjem vrtiću, projekt je to vrijedan 7 milijuna kuna, za što ćemo on Ministarstva dobiti 3,6 milijuna kuna te je pred nama uskoro raspisivanje natječaja za izvođača radova. Trenutno imamo četrdesetak neupisane djece, koja su smještena po vanjskim vrtićima. No izgradnjom ova tri paviljona i otvorenjem ispostave vrtića na Lazu u novoj Područnoj školi, sa sadašnjih 168 mjesta, povećali bismo smještajni kapacitet na oko 250 djece. Nakon izgradnje novih paviljona, uredit ćemo i dječje igralište kod vrtića, za što smo dobili sredstva preko LAG – a Zeleni bregi. Moram spomenuti da smo povećali i naknade na novorođene, a u tijeku je i raspisivanje natječaja za sufinanciranje prve nekretnine, za što smo osigurali sredstva u proračunu, i to su, uz milijunske iznose koje ulažemo u dječji vrtić, znatni pomaci u demografskim mjerama koje provodimo, jer nam je cilj da naši mladi ostanu živjeti ovdje, ali i da nam se obitelji doseljavaju.

ZL: Kakvi su planovi za naredno razdoblje?
Milički: Uz već spomenute neke projekte, u planu nam je izgradnja Športsko – rekreacijskog centra. Nogometno igralište trenutno se nalazi na rubu crkve na otvorenom i to nikako više ne funkcionira, stoga smo odlučili kupiti zemljište u zoni gdje je vrtić. Tamo bismo preselili nogometno igralište, ali i napravili objekt gdje bi i streljački te savate i nanbudo klubovi mogli imati svoju dvoranu za treninge. Sadašnje nogometno igralište preuredili bismo u parking. Ono što nam je prioritet, jest brza cesta, ona je motor i pokretač i to nam je broj jedan. Intenzivirale su se radnje da se potegne 3,6 kilometara do Marije Bistrice, no htjeli bismo da to ide i dalje prema Popovcu. Jedna od zadaća nam je i projekt buduće srednje škole u Mariji Bistrici, od kojega nećemo odustati.

ZL: Marija Bistrica prije svega je i turistička destinacija. Uz Svetište i hodočašća, tu su manifestacije koje su posljednjih godina sve posjećenije.
Milički: Uz obrte po kojima smo poznati, turizam nam je jedna od najvažnijih privrednih grana. Da idemo u dobrom smjeru, govori činjenica da smo u turističkoj patroli Večernjeg lista zauzeli prvo mjesto kao destinacija kontinentalnog turizma, a britanski časopis The Independent naveo je Mariju Bistricu u kontekstu Zagorja koje su smjestili u TOP 10 destinacija za odmor u Hrvatskoj, što je odlična recenzija na globalnoj razini. Očekujemo da bi iz nove omotnice Nacionalnog plana oporavka mogli napraviti i neke ozbiljnije projekte u turističkoj infrastrukturi. Fali nam šetnica i zanimljivi sadržaji, a u planu je i izgradnja Muzeja i interpretacijskog centra drvenih igračaka i licitara, za što već imamo pripremljeno zemljište. Naše su manifestacije sve jače i u njih se uključuju udruge. Ljeto u Mariji Bistrici prepuno je sportskih, kulturnih i zabavnih sadržaja i trajat će sve do 23. rujna, a na svemu tome zahvaljujem Turističkoj zajednici na organizaciji, kao i našoj tvrtki Lijepa Bistrica, koja sve to prati operativno. Raste nam i Advent koji se etablirao i izvan županije, a koji već pripremamo.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook