Moto i tema ovogodišnjeg IDAHOT-a je „Together: Resisting, Supporting, Healing!“
Županijski savjeta mladih o Međunarodnom danu borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije, 17. svibnja
Da bi se skrenula pozornost na nasilje i diskriminaciju koju proživljavaju lezbijke, homoseksualci, biseksualci, transrodne i interspolne osobe te osobe različitih rodnih identiteta, od 2004. godine svakog se 17. svibnja obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije (IDAHOT). Povodom toga Županijski savjeta mladih izdao je priopćenje koje objavljujemo u cijelosti.
Moto i tema ovogodišnjeg IDAHOT-a je „Together: Resisting, Supporting, Healing!“.
Taj je dan prilika da se ukaže na diskriminaciju, strah i nasilje koje još uvijek obilježava pripadnike LGBTQIA+ zajednice. Zbog toga mnoge zemlje postavljaju dugine zastave na zgrade javnih institucija i osvjetljavaju svoje fontane ili spomenike duginim bojama.
![](/Resource/ResizeImage?url=~%2FCms_Data%2FContents%2Fzagorjecom%2FFolders%2FSlike%2F~contents%2FTAC2ZJR6Y8Y8DWG2%2Fagm-plakat--2-.jpg&width=660&height=0)
Iako je homoseksualnost Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) s liste mentalnih poremećaja uklonila 1990. godine (17. svibnja), homoseksualnost je često „tabu“ tema o kojoj se ne priča dovoljno, ne daje se dovoljno informacija, što rezultira time da čak 70 država članica Ujedinjenih naroda kažnjava seksualne činove osoba istog spola.
![](/Resource/ResizeImage?url=~%2FCms_Data%2FContents%2Fzagorjecom%2FFolders%2FSlike%2F~contents%2FYS2JCJ8DZJYJELWP%2Fplakat-final-fb-cover.jpg&width=660&height=0)
Od toga, devet država homoseksualnost kažnjava smrću, među kojima su Afganistan gdje se homoseksualca baca s visokog krova ili zakopava kraj zida koji se potom ruši na osobu, Iran gdje se usmrćuje mačem, kamenovanje, vješanjem ili bacanjem s najvišeg vrha, dok je u Sudanu kazna sto udaraca bičem ili smrt.
No, nije svugdje tako crno, spektar duginih boja nazire se u mnogim zemljama gdje LGBTQIA+ zajednica postaje u potpunosti ravnopravna i ista u pravima kao i sve ostale osobe. Istospolne brakove prva je priznala Nizozemska, a isti slučaj slijedile su i Belgija, Kanada, Španjolska i Norveška.
![](/Resource/ResizeImage?url=~%2FCms_Data%2FContents%2Fzagorjecom%2FFolders%2FSlike%2F~contents%2FH692ZMJYDW3C39DA%2F5bf9662f-66b1-4c2b-806a-9ac075c53425.jpg&width=660&height=0)
U mnogim zemljama, među kojima je i Hrvatska, mogu se sklopiti životna partnerstva koja daju većinu bračnih prava, no najčešće je onemogućeno posvajanje djece. Ono je pak moguće u Nizozemskoj, Švedskoj, Francuskoj, Austriji, Portugalu, Irskoj, Luksemburgu, Njemačkoj, Finskoj, Malti, Estoniji i Grčkoj.
Educiranje, senzibiliziranje i osvještavanje javnosti o nedovoljno poznatim područjima iznimno je važno te će Savjet mladih Krapinsko-zagorske županije i dalje raditi na tome, ali i uvijek stajati uz LGBTQIA+ zajednicu, biti im podrška te se boriti protiv svih oblika mržnje i netolerancije. Korak k tome je i ovaj informativni članak, plakati koje smo distribuirali diljem županije i srednjim školama, projekcija filma „Nun of your business“ u kinima Krapina i Zabok, jer mi smo stava: Ljubav je ljubav!
![](/Resource/ResizeImage?url=~%2FCms_Data%2FContents%2Fzagorjecom%2FFolders%2FSlike%2F~contents%2F4AB2J58LNLRYFMBF%2Flogo-final-13.png&width=660&height=0)