Prethodni članak
Sljedeći članak

Na konferenciji „Resursi i koncesije” načelnik Svažić založio se za pravedniju raspodjelu prihoda od koncesijskih naknada

- Primjerice, prema aktualnoj regulativi za korištenje termalne vode koncesionar plaća Hrvatskim vodama 1,60 kn po prostornom metru vode, a 10 posto te naknade se u omjeru 8:2 spušta u županijski i državni proračun. Nažalost, ni lipe se ne spusti u općinski proračun, a upravo se na lokalnoj razini donose i provode mjere sanitarne zaštite izvorišta – kazao je Svažić


Teme lokalnih resursa i koncesija izuzetno su važne za budućnost upravljanja i razvoja lokalne i regionalne samouprave. Kako bi se raspravilo o mogućnostima učinkovitog korištenja resursa, odnosno korištenja na održiv način, održana je konferencija 'Resursi i koncesije' na kojoj je sudjelovao i načelnik Općine Krapinske Toplice Ernest Svažić.

 


Uz predstavnike europskih i državnih institucija, Vlade RH, udruga te drugih jedinica lokalne samouprave i tvrtki, Svažić je raspravljao o aktualnim temama odgovornog korištenja prirodnih dobara poput vode, šume, ruda, poljoprivrednih zemljišta, energenata i slično, te izdavanju najrazličitijih vrsta koncesija.
U raspravi na temu lokalnog korištenja resursa i uloge jedinica lokalne samouprave, načelnik Krapinskih Toplica založio se za pravedniju raspodjelu prihoda od koncesijskih naknada kod koje bi se dio spuštao i na lokalnu razinu. Naime, u Republici Hrvatskoj prevladava centralizirani model u kojem državi pripada najveći dio koncesijskih naknada. Prema podacima za 2018. godinu, izravni prihodi državnog proračuna od naknada za koncesije iznosili su 664,1 milijuna kuna, dok su direktni prihodi JLPRS-a bili na razini od 111,4 milijuna.

 


- Primjerice, prema aktualnoj regulativi za korištenje termalne vode koncesionar plaća Hrvatskim vodama 1,60 kn po prostornom metru vode, a 10 posto te naknade se u omjeru 8:2 spušta u županijski i državni proračun. Nažalost, ni lipe se ne spusti u općinski proračun, a upravo se na lokalnoj razini donose i provode mjere sanitarne zaštite izvorišta – kazao je Svažić.
Uz raspravu o izdavanju koncesija, na konferenciji je bilo riječi i o resursnoj učinkovitosti, kružnom gospodarstvu, jačanju domaće nabave sirovina te smanjivanju osjetljivosti na tržišne poremećaje.

 

- Pored Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske, upravo su jedinice lokalne i područne samouprave važni dionici u osiguravanju ciljeva EU koji podrazumijevaju korištenje resursa na održiv način. Ključ tranzicije ka sigurnoj i resursno učinkovitoj Europi leži u zelenim tehnologijama, obnovljivoj energiji, ekološkim industrijama i recikliranju. Nužno je promijeniti način proizvodnje i potrošnje, bolje raspolagati prirodnim dobrima, ulagati u bolju infrastrukturu, ali i čišći okoliš. Takav pristup pomaže Uniji da ekonomski napreduje s malom emisijom ugljikovog dioksida i ograničenih resursa, istovremeno sprječavajući uništavanje okoliša, gubitak biološke raznolikosti i neodrživo iskorištavanje resursa – istaknuo je načelnik Svažić.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook