Prethodni članak
Sljedeći članak

‘Na nedovoljnu zaštitu u školama upozoravamo već 20 godina’


Prosvjetari u cijeloj Hrvatskoj, kao i cijela javnost, u potpunom su šoku zbog tragedije u školi u Prečkom. U zbornicama se jučer plakalo, dan koji je trebao biti veseli odlazak na školske praznike pretvorio se u crnilo. Kako kažu svi sugovornici za 24 sata, na nedovoljnu zaštitu u školama upozoravaju već godinama.

- Govorim o ovome već 20 godina, ali kad tražim zaštitare na vratima, onda sam ja katastrofičar, onda ja pretjerujem - kroz suze je rekao Željko Stipić, predsjednik sindikata Preporod, dok su stizale vijesti o napadu.

Nažalost, nema odgovora na pitanje je li se moglo napraviti nešto više. Očajni roditelji učenika OŠ Prečko otvoreno su poručili: Država nije napravila dovoljno, posebno ne nakon Beograda.

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih smatra da nije tako. - Svjesni smo da će biti puno mišljenja u javnosti što treba napraviti. Famozni detektori metala... To je neprovedivo u velikim školama, ulazak djece trajao bi satima. Ova škola ima i videonadzor, to opet nije spriječilo ovu osobu da uđe. Porte se pokrivaju tako da je netko od tehničkog osoblja zadužen da dežura, spremačice, domari... Dobar dio škola zaključava se kad učenici uđu, no moram napomenuti da smo imali pritužbe roditelja zbog zaključavanja - kazao je u petak Radovan Fuchs, piše 24sata.

Ipak, i on je najavio ozbiljne pomake, a i sam premijer Andrej Plenković nakon sastanka u Vladi jasno je najavio: Škole će se odsad zaključavati.

- Morat ćemo zajedno razraditi svi skupa, i osnivači škola i mi u Ministarstvu, na koji najbolji način se mogu prevenirati ovakvi slučajeve - istaknuo je ministar Fuchs, koji je na pitanje o angažiranju zaštitara kazao kako svaka škola može od osnivača tražiti da im se omoguće usluge zaštitarske tvrtke.

Što se tiče prevencije i zaštite od nasilja u školama, na snazi je više protokola i dokumenata, poput "Abecede prevencije nasilja", te smjernica o postupanju koje je Ministarstvo svim školama poslalo nakon tragedije u Beogradu. Mnogi ipak ističu da su dokumenti dobri, no upitna je provedba.

- Nitko ne vrši evaluacije provedbe, to su stvari koje bi trebalo itekako kontrolirati i imati mehanizme provjere. Mi moramo zaštititi školske zgrade od upada, neke škole su to dobro odradile. No trebao bi postojati kontrolni mehanizam preko kojeg bi se provjeravalo kako sve škole kontroliraju ulaske u škole, uključujući i roditelje - kazala nam je Jasmina Hamer, ravnateljica Hrvatske zajednice osnovnih škola.

A prosvjetni sindikati upozoravaju kako provedba planova nije ni zaživjela.

- Kao sindikat, sustavno upozoravamo na to da je nasilja u školama sve više, inicirali smo tijekom mandata ministrice Blaženke Divjak donošenje akcijskog plana te željeli da se nakon toga donese i dokument na nacionalnoj razini, kao plan prevencije nasilja u školama. Nažalost, taj dokument nikad nije zaživio - kazala je Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja, za Jutarnji list.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook