Prethodni članak
Sljedeći članak

'Nadamo da ćemo negdje u budućnosti u Zaboku otvoriti Centar terapije igrom'

Društvo Naša djeca, u suradnji s Gradom Zabokom, provelo je projekt 'Ostajem u igri', koji je podrazumijevao uslugu terapije igrom


Terapija igrom vrsta je terapije u kojoj se igra koristi kao medij kako bi se djetetu pomoglo da proradi one teške emocije i situacije s kojima se susreće. Glavni cilj ove sve raširenije terapije jest pomoći djetetu se nauči nositi s teškim emocijama i kontrolirati ih, a paralelno se radi i s roditeljima, kako bi i oni ojačali svoje vještine i nastavili sa svojim djetetom raditi na svemu onome na čemu rade terapeuti igrom. Ovu uslugu kroz hvalevrijedan je projekt 'Ostajem u igri' provelo Društvo Naša djeca Zabok, a nakon provedbe dobili su vrlo pozitivne reakcije roditelja te pozitivan napredak djece koja su bili korisnici terapije.

'Ostajem u igri'

Projekt 'Ostajem u igri' ima za cilj socijalno uključivanje kroz terapiju igrom. Nositelj projekta je DND Maksimir, no projekt je proširen na deset DND – ova i lokalnih zajednica u Hrvatskoj, pa tako i na DND Zabok. – U dogovoru s Gradom Zabokom, koji je Grad – prijatelj djece, realizirali smo projekt. Naime, Društvo Naša djeca financira edukaciju terapeuta, a Grad nam je osigurao prostor te ga uredio i opremio određenom didaktičkom opremom potrebnom za provođenje terapije igrom – kaže predsjednica DND – a Zabok Jasenka Borovčak, dodavši kako je projekt krenuo 2020. godine. Voditeljica projekta i terapeutkinja koja je za to prošla edukaciju jest Tanja Cujzek, inače ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zabok, koja je istaknula kako je u projektu bilo predviđeno 100 sati terapije, koja je bila besplatna za korisnike. Radila je s petero djece, koja su, ovisno o potrebi, pojedinačno prošli kroz 18 do 24 sata (susreta). – Iako se u terapiju mogu uključiti djeca od 3 do 12 godina, ja sam radila s djecom predškolskog uzrasta pa do 4. razreda osnovne. Da bi se djeca uključila u projekt, potrebno je da roditelji prepoznaju da dijete ima neku poteškoću ili problem. Ne mora to biti određena medicinska dijagnoza, ali ni to nije isključeno. Zasad radimo s djecom koja nemaju pretjerano izražene teškoće, ali imaju određene teškoće ili u donosima s vršnjacima ili prema sebi ili u ponašanjima koja iskazuju kod kuće, u socijalizaciji. Radi se o širokom spektru problema koje djeca imaju, a koji se mogu rješavati pomoću terapije igrom – kaže Tanja Cujzek, a da bi se detektirao stupanj poteškoće ispunjava se upitnik koji služi kao procjena.

Kako izgleda terapija igrom?

Terapija igrom u Zaboku provođena je u posebno opremljenom prostoru, kojega je uredio Grad Zabok. – To je igraonica u kojoj su djeci ponuđeni razni sadržaji. Ona uvijek izgleda i dočekuje dijete u istom stanju, a dijete samo odabire aktivnosti i kreira tijek sata prema onome što mu u tom trenutku treba. Postoji samo jedno osnovno pravilo da ne smije ozlijediti sebe, terapeuta ili namjerno potrgati igračke. Dijete puštam da kroz igru proradi neka svoja iskustva, emocije, na meni je da ga pratim. Komunikacija razgovorom je minimalna, uglavnom je neverbalna – pojašnjava Cujzek, dodavši kako se dijete kroz igru može lakše izraziti, ali i upoznati sebe, a poteškoću s kojom se dijete suočava terapeut treba znati prepoznati. – Ako dijete bjesomučno tuče po lopti ili jastuku, primjerice, tučem i ja, ali odmjereno i pratim njegove emocije te ga vraćam u granice kontroliranog ponašanja. Tako se dijete može naučiti samo kontrolirati. Naravno, sa svakim je djetetom drugačije. Kroz pijesak kao medij i igru dijete na nesvjestan način proživljava vrlo često nekakve traume i teške događaje i prorađuju svoja iskustva koja ih bole. Slično je i s glinom. Sve su to samo pomagala da bi nešto isplivalo na površinu, da bi osvijestili što im se događa i da bi postepeno naučili da to mogu kontrolirati, a na kraju i reći – pojašnjava Cujzek.

Pozitivni pomaci kod djece i reakcije roditelja

Za one koji su bili uključeni u ovaj projekt usluga je bila besplatna. – Nakon terapije vidljivi su pozitivni pomaci u ponašanju ili emocionalnom doživljavanju svijeta kod djece. To je proces osobnog rasta djeteta i njegovog boljeg razumijevanja sebe, ovladavanja emocijama i nošenja s neugodnim emocijama. I od strane roditelja povratne informacije bile su odlične – kaže voditeljica projekta. Iskazala je i želju, ali i potrebu, da se projekt nastavi. – Prema istraživanjima na razini Hrvatske, procijenjeno je da oko 20 posto djece ima određene emocionalne ili ponašajne probleme. Ako to preslikamo samo na Zabok, da bismo zadovoljili potrebe terapije igrom, trebali bismo imati četiri terapeuta u punom radnom vremenu. No, tek smo počeli. Potrebe postoje i velik je interes za ovom uslugom – zaključila je Cujzek. Cilj je, kaže predsjednica DND – a Borovčak, upravo taj da se projekti nastave i dalje provoditi te da lokalne sredine i dalje podržavaju financijski terapiju igrom. – To je usluga koja je sve traženija, a mislim da bi trebala biti besplatna za djecu. Nadamo se da će projekt ići dalje i da ćemo moći uključiti više djece u terapiju. Mislim i da je to zadaća ne samo lokalne, nego i regionalne sredine. Stoga bi bilo odlično kada bi Grad, ali i Krapinsko – zagorske županija, obzirom da smo imali puno interesa roditelja ne samo s područja Zaboka, nego i drugih dijelova županije, financirala uslugu terapije igrom i kada bismo možda negdje u budućnosti ovdje u Zaboku imali Centar terapije igrom – rekla je Borovčak.

 

Osvrt jedne mame čije je dijete polazilo terapiju igrom:

Usluga Terapija igrom mi se čini super rješenje za situacije kada djetetu treba pomoć da se izrazi i obradi emocije, koje ga opterećuju. Terapija igrom tada zbilja pomaže. Jako sam zadovoljna, jer sam čitala o pozitivnim aspektima Terapije igrom, pa kad je došla kod nas u Zabok; DND, sam htjela da i moje dijete sudjeluje. Dijete mi sada jasnije izražava potrebe i želje, socijalne vještine je poboljšao. Općenito je zadovoljniji. Hvala Vam!

 

Projekt 'Ostajem u igri' prepoznali smo kao iznimno važan, a to su potvrdile i reakcije korisnika. Grad je opremio prostore koji su bili potrebni za provođenje programa terapije igrom te podmirio troškove supervizije. Smatramo da je rana intervencija, kao i bilo koji projekt usmjeren ka boljem i sretnijem rastu i razvoju djece vrijedan pažnje i našeg sudjelovanja – rekli su iz Grada Zaboka.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook