''Nadamo se da ćemo suradnju s Kinom poduprijeti jednom kvalitetnom investicijom''
Načelnik Općine Kumrovec Robert Šplajt u sklopu izaslanstva gradonačelnika i načelnika Republike Hrvatske koncem listopada boravio je u Kini.
Delegacija načelnika i gradonačelnika hrvatskih općina i gradova boravila je u Kini od 21. do 29. listopada. Hrvatski predstavnici među kojima je bio i načelnik Kumrovca Robert Šplajt posjetila je Peking te jednu od razvijenijih kineskih provincija Hunan.
– Posjet Kini zamišljen je kao upoznavanje naših načelnika i gradonačelnika s kineskom lokalnom upravom i samoupravom i načinima na koje funkcioniraju cjelokupno gospodarstvo i infrastruktura u Republici Kini. Imali smo nekoliko dana edukacije u njihovom kampusu na Sveučilištu Macao – Hong Kong, gdje su nam predavali profesori s tog sveučilišta i upoznavali s pojedinostima koje možda i nismo znali, o načinima na koje funkcionira sustav upravljanja i samoupravljanja u Republici Kini.
Jako puno toga smo vidjeli i naučili – od poljoprivrede i moćnog gospodarstva, napredne tehnologije, gdje se jako puno ulaže u robotizaciju i napredne tehnologije. Posljednjih godina Kina je jako napredovala i postala jedna gospodarski moćna zemlja. I u samom Hunanu jako su razvijeni poljoprivreda i gospodarstvo. Njihova rižina polja svojevrsni su laboratorij na otvorenom, na kojem nastaju brojni novi hibridi iz različitih vrsta riže, da bi riža bila čim rodnija, kvalitetnija i otpornija – prenio nam je dojmove iz Kine načelnik Šplajt.
„U Kini ide sve jednostavnije i brže“
Osim u poljoprivredu, dodaje Šplajt, jako se puno u Kini ulaže „zelenu tranziciju“, prije svega u elektrifikaciju vozila:
– U Kini već sigurno oko 30% vozila ima pogon na električnu energiju. Jako puno se ulaže i u robotizaciju i automatizaciju proizvodnje. Poznato je, da je zrak u samom Pekingu i okolici ranije bio, i još uvijek je dosta zagađen. To se nastoji smanjiti i kroz prilagodbe zelenoj tranziciji doći do veće kvalitete življenja – dodaje Šplajt.
Na pitanje postoje li primjeri dobre prakse koji bi se mogli implementirati u Zagorju Šplajt odgovara:
– U smislu dobivanja dozvola i administracije sve u Kini ide puno jednostavnije i brže. Dok mi tu čekamo godinu i više da bi dobili građevinsku dozvolu, da ne pričamo koliko kasnije treba za ishoditi uporabnu dozvolu, oni to rješavaju u svega nekoliko dana i zato toliko brzo grade i razvijaju se – ispričao nam je kumrovečki načelnik.
Susret u Kini bio je i izvrsna prilika za ispitivanje moguće suradnje Republike Kine i Hrvatske pa tako i Hrvatskog zagorja:
– Što se tiče Kumrovca, očekujemo jednu delegaciju gospodarstvenika iz okolice Šangaja koja se već ranije najavila, a koju očekujemo u prosincu u Kumrovcu. Tom bismo prilikom mogli vidjeti u kojem bi smjeru išle njihove investicije i daljnja suradnja. Nadamo se da ćemo u nekim segmentima uspjeti i konačno, nakon svih peripetija koje su se događale u Kumrovcu oko neostvarenih kineskih ulaganja, stvoriti pretpostavke da se ona ipak realiziraju. Interesa ne nedostaje treba ga samo poduprijeti jednom kvalitetnom investicijom – rekao je Šplajt.
Posjet Kini hrvatska delegacija obogatila je obilaskom svjetski poznatih znamenitosti kao što su Kineski zid, Zabranjeni grad i Carska palača u Pekingu te glavni grad provincije Hunan Changshu gdje je Konfučije prije više od 1000 godina osnovao veleučilište, što je bio poseban doživljaj, podijelio je svoje dojmove načelnik Kumrovca.