Najavljena poskupljenja uoči blagdana: Odojci i janjetina bit će skuplji za 20%, cijene purica ostaju iste
Provjerili smo u našim zagorskim mesnicama i kod domaćih proizvođača
Obzirom na svakodnevna poskupljenja koja nam se svako malo serviraju u trgovinama, najavljeno poskupljenje mesa nekako ne iznenađuje, ali izaziva zabrinutost kod mnogih. Potrošačka košarica posljednjih je godinu – dvije znatno skuplja nego što je bila nekada, stoga mnogi kalkuliraju kod odlaska u trgovinu, pa tako zasigurno i kod velikih blagdanskih kupovina koje predstoje.
Cijene mesa iste, odojak i janjetina znatno skuplji
U medijima je tako pisano kako će ove godine dosta poskupjeti bakalar. Tradicionalna namirnica bez koje je mnogima nezamisliv ručak na Badnjak lani je koštala 58 eura po kilogramu, a ove godine cijena bi mu mogla biti 65 eura za kilogram. Govori se i o poskupljenju mesa, točnije odojka, koji se trenutno prodaje za 9 – 10 eura po kilogramu, a za njega će uskoro trebati izdvojiti puno više, ukoliko ćete ga željeti na svom božićnom stolu. Provjerili smo, stoga, kako se trenutno kreću cijene u zagorskom mesnicama i ribarnicama te jesu li zagorske purice i purani spremni za prodaju i kakvu će cijenu postizati ove godine. Mesar Stjepan iz jedne zagorske mesnice koja već godinama posluje ističe kako cijena mesa, odnosno svinjetine i junetine, neće rasti. No, poskupjet će odojak i janjetina. – Cijena odojka sada je 10 eura za kilogram, rast će na 12 eura. Janjetinu se sada može kupiti za 17 eura po kilogramu, a pred blagdane će biti blizu 20 eura – najavljuje mesar. Razlog poskupljenjima koja su već sada najavljena jest dijelom i problem s nabavom, kaže. – Nema proizvođača, selo je stalo, nitko doma ne hrani, pa uglavnom uzimamo kod većih proizvođača – pojašnjava naš sugovornik, dodavši kako raste cijena u nabavi, a samim time su i mesnice primorane dizati cijene. – Problem je u nabavnoj cijeni. Sve je otišlo gore, a posebno hrana za životinje. Zbog toga su proizvođači morali dizati cijene – kaže. Svinjski but prodaje se po 7 eura, kare po 6,5 kao i lopatica, rebra po 6 eura… - To su cijene nas privatnika. One su veće naspram cijena u velikim trgovinama. No, ovo je domaća roba i zbog toga cijena i jest veća. Oni koji traže kvalitetu, znaju to cijeniti i prepoznati – zaključuje i dodaje kako se kupcima preporuča da na vrijeme naruče i rezerviraju odojka ili janjca za blagdane, kako bi se osigurali da će ih njihov komad mesa i čekati.
Zagorska purica – premium roba
Kraljica blagdanskog stola svakako je zagorska purica s mlincima. Kao delicija zaštićena oznakom porijekla, zagorska purica brend je Zagorja i izuzetno je tražena, osobito pred Božić, kada je se očekuje na svečanom blagdanskom stolu. Jedini zagorski certificirani proizvođač iz Đurmanca kaže kako ove godine cijena purici nije puno rasla. Za svega euro po kilogramu. – Zapravo smo neznatno dizali cijene od lani do ove godine, a unazad par godina cijena joj je rasla za oko 30 posto. Ako gledate da su cijene nekim proizvodima išle gore i za 200 posto, onda je ovo zapravo vrlo malo – kaže. Trenutno je cijena 13 do 15 eura po kilogramu za purana, odnosno puricu. – Iako cijena nikada nije bila problem, već samo količina, ostali smo u nekim realnim okvirima. Na cijenu se nikada nitko nije žalio, već samo na premale količine koje su dostupne, stoga je premalo robe na tržištu. Shodno tome, mogli smo puno više dići cijene, no ipak smo željeli ostati nekako realni i fer – kaže, dodavši kako je to moguće kod većih proizvođača koji, poput njega, proizvedu osamstotinjak komada godišnje, stoga im ta količina omogućava ekonomsku računicu. – Kod onih manjih, koji imaju 50 do 100 komada, to nije tako, zbog čega odustaju od proizvodnje, jer im se ne isplati. Morali bi puno više dići cijenu da bi se isplatilo. – pojašnjava. Ističe i kako je cilj plasirati zagorskog purana kroz restorane, kako bi se još više poticala kultura jedenja zagorskog purana, koji je premium robna marka i delicija. Stoga se nada da će se pojaviti na tražištu još certificiranih proizvođača, obzirom da je potražnja velika. – Uvijek je bilo i bit će kupaca s jačom kupovnom moći. Naravno, ima i onih koji si jednostavno ne mogu nikako priuštiti drugačije nego kupiti u trgovačkim lancima. Cijene koje oni imaju zapravo ruše cijene domaćim, kvalitetnim proizvođačima, jer nude meso znatno jeftinije, ali ono je upitne kvalitete – zaključuje.
Riba na Badnjak
Za one koji na Badnjak na ručaju bez ribljeg menija, osim u trgovinama, svježu ribu moći će, osim u trgovinama, kupiti i u jednoj ribarnici u ovom kraju, u Stubičkim Toplicama. Ondje kažu kako poskupljenja ovise o nabavnim cijenama, no za sada nisu najavljena neka prevelika poskupljenja pred Božić, barem ne one ribe koju oni nude. Najviše se kupuje, kažu, orada, škarpina, brancin, škampi, sipa, lignje i hobotnica, ali i pastrva, a velika je potražnja i za srdelom, koja je često nedostupna. Oni koji će baš željeti bakalar, morat će ga potražiti po trgovinama. Makar i po 65 eura za kilogram.