Prethodni članak
Sljedeći članak

Nemojte se iznenaditi ako od danas na računu iz trgovine vidite novi trošak


Početkom godine krenulo je naplaćivanje i vrlo laganih plastičnih vrećica, koje se koriste za pakiranje voća i povrća i za rasutu hranu. Odluka o naplaćivanju ovih vrećica dolazi kao dio inicijative Europske unije za smanjenje plastičnog otpada i zaštitu prirode.

Naime, ideja je da će, potaknuti ovom mjerom, građani češće nositi svoje vrećice i za voće i povrće te da će time manje vrećica završavati u smeću, ili još gore u prirodi.

Odluka o tome koliko će naplaćivati vrlo lagane vrećice je na pojedinim trgovinama. Većina velikih lanaca trgovina već je objavila da će vrećice naplaćivati po minimalnoj cijeni od jednog centa, a informacije o tome bit će istaknute na plakatima u trgovinama te na mrežnim stranicama trgovina.

‘Neka si važu’

Dok su neke ekološke udruge, poput Prijatelja životinja, pozdravile ovu mjeru, Zagreb.info pitao je čitatelje što oni misle o njoj. Dio čitatelja zgranut je ovim dodatnim “nametom”, dok drugi pišu kako se raduju povratku “cekera” i “škarnicla”.

Velik broj čitatelja rekao je da planiraju biti tvrdoglavi.

“Nije dost da radimo njihov posao na samoposlužnim blagajnama? Poslagat ću na traku…posebno će biti zanimljive salate s 3 litre vode”, “Ne idem u dućan ni sutra ni prekosutra, kad se odlučim ići ću po leću i javiti vam kako je prošlo na blagajni, zrno po zrno”, “Stavila im budem na blagajnu komad od svačega pa neka si važu”, mnogi su pokazali neprijateljstvo prema novoj mjeri.

‘Oko svega se pravi galama’

Neki su podsjetili kako je cijena praktički simbolična, no ujedno iskazali sumnju u to koliko će mjera biti uspješna u zaštiti okoliša. “Oko svega se pravi galama. Za tri dana nestat će i ovo čudo, 1 cent, a 100 komada 1 euro. To nije neki problem, pretpostavljam za većinu. Samo ne znam u čemu je kvaka, kako će se tu smanjit plastika kad broj ostane isti plaćali ili ne”, napisala je jedna Zagrepčanka.

Neki su napisali kako neće kupiti vrećice, ali ne zbog brige za prirodu, već radi protesta. “Ne. Nosim povrće i voće rukama na blagajnu pa u auto”, “Ja ću svaki paradajz vagati posebno ili ću ih poslagati na pokretnu traku jedan iza drugog jer eto neću platiti tu vrećicu”, napisali su neki čitatelji.

Neki su pak napisali kako nose svoje platnene vrećice i torbe već neko vrijeme, pa im nova mjera ništa ne mijenja.

‘Tako radim već više od godine dana’

“Nosim već godinama. One mrežice u kojima se prodaju mandarine. Uvijek ih je nekoliko u torbi. I škarnicli od peciva. Sve je stvar navike”, “Ne, ja zasebno važem tri do četiri vrste i sve naljepnice nalijepim na jednu vrećicu u koju stavim sve izvagano. Tako radim već više od godinu dana, a ako blagajnica ne vjeruje u moje poštenje nek na blagajničkoj vagi pojedinačno provjeri i vrati mi u tu jednu vrećicu”, napisali su neki čitatelji.

Jedna čitateljica iskazala je ljutnju jer, kako smatra, sugrađani nemaju razumijevanja niti za okoliš niti za djelatnike trgovina.

“Ja bih sve vas zatrpala u plastične vrećice. To nije normalno doći u dućan i svaku stvar staviti u jednu vrećicu, pa ih je u kolicima deset ili i više. Vjerojatno će se sad krasti vrećice, a što su vam krive blagajnice? Udari po onome tko je najslabiji. One samo rade svoj posao. Zato nam je tako jer svi samo misle na sebe, užas!”, zaključila je.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook