Prethodni članak
Sljedeći članak

Nova uhićenja, među uhićenima i Pripuz


Pet osoba uhićeno je danas na zagrebačkom i šibenskom području u akciji policije i Uskoka zbog sumnje u zlouporabu položaja i ovlasti. Uhićen je i Zoran Pripuz. Slučaj je povezan s Pripuzovom bespravnom gradnjom na Murteru i dozvolom za kamp koju je dobio, piše Index.

Policija je, ne otkrivajući detalje, izvijestila da u koordinaciji s Uskokom rano jutros započeli realizaciju kriminalističkog istraživanja zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti - sve u vezi zlouporabe položaja i ovlasti. Kriminalističkim istraživanjem obuhvaćeno je pet osoba s područja policijskih uprava zagrebačke i šibensko-kninske, navodi policija.

Dodaju da će tijekom dana provesti tzv. hitne dokazne radnje poput pretresa i prikupljanja dokaza te po dovršetku kriminalističkog istraživanja podnijeti kaznenu prijavu Uskoku.

Uskok je potvrdio da pet osoba sumnjiči za počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti. Nakon ispitivanja osumnjičenika Uskok će donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost, navode u priopćenju.

Tko je Zoran Pripuz?

Obitelj Pripuz porijeklom je iz Imotskog i doselila se u zagrebački kvart Rudeš. Zoran Pripuz je brat Petra Pripuza, vlasnika CIOS Grupe. Zoran je sredinom devedesetih bio zaposlen u CIOS-u, a potom u tvrtkama Palma i Riblji svijet.

Zoran Pripuz u javnosti je postao poznat nakon što je krajem devedesetih uhićen s grupom Nikice Jelavića u akciji protiv "zločinačke organizacije". Slučaj je bio poznat kao "dečki s Knežije", a svi uhićeni su pravomoćno oslobođeni optužbi. U presudi je stajalo da nije dokazano postojanje zločinačke organizacije, a od 12-orice optuženih, petorica su osuđena za preprodaju droge, pokušaj ubojstva ili neko drugo kazneno djelo. Jelavić, Pripuz i Vuletić su oslobođeni optužbi.

Ime Zorana Pripuza opet se pojavljuje u javnosti 2010. godine u sklopu akcije Šok 3 vezane uz premlaćivanje i pokušaj ubojstva novinara Dušana Miljuša i poduzetnika Josipa Galinca. Pripuz se tada sam predao policiji i na koncu je pušten. Naručitelji napada nikad nisu otkriveni.

Sudilo mu se i 2013. godine za optužbe za prijetnje i ucjene liječnika Borisa Ljahnyckog. Oslobođen je i tih optužbi. Tvrtka Magma, koja je u društvenoj igri “Tko želi biti milijunaš” na pitanje “Tko je izvršio atentat na Vjeku Sliška?” u odgovoru ponudila njegovo ime, morala mu je isplatiti 35.000 kuna odštete.

Spominjao ga i Mamić

Desetak godina kasnije spominjao ga je i odbjegli gazda Dinama Zdravko Mamić, koji je iz Hercegovine poslao predstavku Državnom odvjetništvu, u kojoj "ljude bliske Zoranu Pripuzu" označava odgovornima za pokušaj neuspjelog atentata na njega 2017. godine kod Livna, piše Tportal.

"Posljednjih nekoliko mjeseci nalazimo se pod još uvijek samo verbalnim pritiscima pojedinih osoba, koje su od strane nadležnih državnih tijela označene kao nositelji organiziranog kriminala u Republici Hrvatskoj. Oni su se otvoreno, ne krijući svoje namjere, angažirali da ne birajući sredstva (prema javno dostupnim podacima o njihovoj sklonosti različitim kriminalnim aktivnostima, možemo pretpostaviti da im metode nisu ograničene zakonskim restrikcijama) preuzmu upravljanje Dinamom", pisao je tada Mamić.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook