Prethodni članak
Sljedeći članak

Novi detalji o Hrvatima uhićenima u Zambiji: Sumnjiči ih se za trgovinu ljudima, a optužnica još nije podignuta


Tri tjedna od uhićenja osam hrvatskih državljana u Zambiji, pristiglih u afričku državu zbog preuzimanja posvojene djece iz Konga, a potom osumnjičenih za trgovinu ljudima, optužnica protiv četiri para iz Hrvatske još nije podignuta, piše Mirela Lilek, novinarka Jutarnjeg lista.

I dalje je u tijeku istražni postupak, odnosno provjerava se vjerodostojnost inozemnih dokumenata korištenih u postupku posvojenja četvero djece u dobi od godine i tri mjeseca do tri godine iz DR Konga.

Službenik veleposlanstva RH u Pretoriji zadužen za konzularne poslove u tri je navrata posjetio hrvatske državljane u pritvoru te im je dostavljena hrana, lijekovi i druge potrepštine, potvrđeno je Jutarnjem listu iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP).

Između ostaloga navode da se službenik veleposlanstva sastao i s predstavnicima nadležnih tijela Republike Zambije, kao i delegacije Europske unije u Lusaki.

Kako je Jutarnji list pisao, zambijska je policija dobila dojavu da je 6. prosinca troje bijelaca rezerviralo sobe u pansionu u Ndoli, nakon čega su imigracijski službenici uz pomoć policije pratili osumnjičene s kojima su bila djeca kongoanskog podrijetla. Uhićeni su dan kasnije u Međunarodnoj zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe.

Portal Zambianews365 prenosi izjavu generalnog konzula DR Kongo Chiyaka Stewarda, po kojoj preliminarni rezultati istrage pokazuju da dokumenti za posvajanje koje je izdao Kongo nisu autentični. "Uskoro ćemo dati stav o tom pitanju, jer imigracijski ured provodi istragu", izjavio je Chiyak Steward.

U MVEP-u tvrde da su u veleposlanstvu RH u Pretoriji reagirali "promptno i samoinicijativno" u subotu 10. prosinca te su temeljem medijskih napisa od Visokog predstavništva Zambije diplomatskim putem zatražili službenu potvrdu o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana, kao i informacije o radnjama koje poduzimaju nadležna tijela Republike Zambije. Usmenu obavijest o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana veleposlanstvo je primilo 13. prosinca.

- Veleposlanstvo se ne može uplitati u pravne postupke koje vodi druga država, no putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti zamoljeno je da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja – rekli su u Ministarstvu za Jutarnji list.

Prema riječima poznavatelja situacije, posvojitelji djece iz Konga ranijih godina odlazili su po njih u Keniju, no četiri su para iz Hrvatske djecu trebala preuzeti u Zambiji. Stručnjakinja za područje socijalne politike Diana Topčić-Rosenberg objašnjava zašto je posvajanje djeca iz Konga rizično.

- Demokratska Republika Kongo do ove godine nije bila potpisnica Haaške konvencije o međudržavnom posvojenju djece, što znači da je posvajanje iz Konga rizično. U pojedinim državama poput SAD-a i Belgije vode se sudski procesi oko legitimnosti posvajanja djece iz Konga. Zbog sumnji kao i optužbi za trgovinu djecom Kongo je uveo zabranu izlaska djece iz države zbog posvojenja, a to su unijeli i u svoj zakon. Upravo te informacije nalažu oprez - upozorava Topčić-Rosenberg.

Iako ostavlja prostor da su se neke stvari izmijenile tijekom ove godine od kada je Kongo pristupio Haaškoj konvenciji o posvojenju, Rosenberg napominje da zapadne države koje imaju velik broj međudržavnog posvojenja još uvijek ne odobravaju ulazne vize za djecu iz Konga jer ta država nije donijela zakone koji podržavaju konvenciju i proces međudržavnog posvojenja, piše Jutarnji list.

- Kod međudržavnog posvojenja, ako vas pozovu da dođete po dijete u državu koja nije domicilna djetetu, budite oprezni. Jer to nije uobičajena procedura kod posvojenja - naglašava Topčić-Rosenberg.

Iz MVEP-a poručuju da nastavljaju pratiti situaciju te da će i dalje u suradnji s nadležnim tijelima Republike Zambije pružati konzularnu pomoć pritvorenim hrvatskim državljanima, sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima.

Novinarka Jutarnjeg lista Mirela Lilek razgovarala je s jednom Zagrepčankom koja kaže kako je imala je pozitivno iskustvo posvajanja djece iz Konga. Prije šest godina, nakon iznimno kratke procedure od samo par mjeseci, uspjela je posvojiti dvije djevojčice iz Lumubashija na krajnjem rubu DR Konga, 25 km od granice sa Zambijom. Djecu je preuzela u Keniji, u Nairobiju.

- Djeca su dovedena avionom iz Konga u Keniju i sve je prošlo u redu. U to vrijeme bilo je mnogo ljudi iz Hrvatske zainteresiranih za posvajanje djece iz Konga, no nisam čula da je netko po njih išao u Zambiju. Ponudili su mi dolazak u Keniju, što je bilo financijski puno zahtjevnije jer je trebalo platiti avionski let djeci i dvoje odraslih u pratnji iz Konga. Putovala sam iz Zagreba po djecu sama, u sedmom mjesecu trudnoće – ispričala je Zagrepčanka za Jutarnji.

 Procedura je podrazumijevala kontakt s osobom iz sirotišta u Kongu. - Procedura posvojenja bila je brza. Otkad sam poslala sve legalizirane dokumente odvjetniku pa do odluke suda prošla su dva i pol mjeseca - kaže posvojiteljica, kojoj su iz sirotišta poslali videosnimku majke dviju djevojčica s iskazom o odricanju. Na snimci je rekla da djecu želi poslati u bolji svijet jer im u svojem nema što ponuditi, piše Jutarnji list.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook