Prethodni članak
Sljedeći članak

[NTC OPEN DAY] Dr. Rajović: ‘Posao djeteta je hodanje. Moramo to roditeljima objasniti’

U organizaciji Društva Naša djeca Radoboj i Nikola Tesla Centar (NTC) te uz potporu Općine Radoboj u Radoboju je i ove godine organiziran NTC kamp u prirodi


U organizaciji Društva Naša djeca Radoboj i Nikola Tesla Centar (NTC) te uz potporu Općine Radoboj u Radoboju je i ove godine organiziran NTC kamp u prirodi.

Ovom kampu potporu je dala i Krapinsko-zagorska županija koja je i sufinancirala boravak djece u Kampu, a osim Županije, boravak djece u kampu sufinancirali su i gradovi i općine za djecu sa svojeg područja. Provedbi kampa za darovite učenike pomogle su i osnovne škole koje su predložile darovite učenike koji su željeli sudjelovati u kampu. U ovom kampu sudjelovalo je 32 učenika trećih i četvrtih razreda iz 12 gradova i općina.

Iako su prvotno planirana dva kampa, zbog velike zainteresiranosti djece organizatori su odlučili provesti još jedan NTC kamp. NTC kamp se inače održava u novoizgrađenom Planinarskom domu u Radoboju. U drugom kampu, nacionalnom, sudjelovalo je 39 učenika iz cijele Hrvatske, a održat će se još jedan, iddućeg tjedna, u kojem će sudjelovati 41 učenik.

U radu NTC kampa za darovite primjenjivao se NTC sustav učenja autora dr. Ranka Rajovića, dugogodišnjeg člana Odbora svjetske MENSE za rad s darovitom djecom i suradnika UNICEF-a za rani razvoj djece. NTC program se uspješno primjenjuje u 18 država Europe, jedna od njih je i Hrvatska, a Radoboj je jedino mjesto u Hrvatskoj u kojem NTC kamp provodi.

Svojim prepoznatljivim programom, autor NTC programa dr. Ranko Rajović i predavači NTC tima, omogućavaju djeci učenje kroz igru i istraživanje. Cilj ovog programa je poticati kod djece razvoj vještina, znanja i emocija koje se u svakodnevnom životnom ritmu usporeno razvijaju ili sasvim zapostavljaju, a NTC tim je vrlo senzibilan za potrebe darovite djece koja u našem školskom sustavu ne dobivaju mnogo pažnje i potpore. Program NTC učenja je sastavljen iz različitih aktivnosti i igri za djecu, koje se temelje na saznanjima o razvoju i radu mozga i koje, kako mnoga istraživanja pokazuju, imaju pozitivan efekt na razvoj mozga u periodu kada je to najvažnije. Danas je u održan i NTC Open Day, na kojem su sudjelovali i učitelji i učeiteljice iz naše županije i drugih dijelova Hrvatske, kako bi se upoznali s ovim načinom rada.

Načelnik Radoboja Anđelko Topolovec rekao je kako Općina Radoboj već dugi niz godina pokušava biti ugodno mjesto za život. - Općina smo prijatelj djece i ponosimo se time, a sav naš trud prepoznat je i od Centra Nikola Tesla i od Županije, pa već dvije godine za redom tu imamo kampove. Generalno, uvijek se osjećam ponosan zbog stvari koje se događaju u Radoboju i ljudi koji sve to odrađuju, svaki put kada imamo kampove s djecom je pozitivna energija koja pršti u Radoboju. Ove godine puna su tri kampa, razmišljali smo i o četvrtom. Nadam se da će iduće godine biti još bar dva kampa više – rekao je načelnik.

Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je da je ovaj kamp primjer kako kvalitetno organizirati slobodno vrijeme za naše najmlađe. Centar Nikola Tesla promiče učenje kroz igru, istraživanje, boravak u prirodi i vraćanje onim iskonskim vrijednostima kojima smo svi mi kao djeca bili izloženi, a to je da treba početi od bazičnih stvari, sinergije s prirodom i igre. Učenje kroz istraživanje i igru je najkvalitetnije – rekla je Petek i obećala i daljnju podršku Županije.

Predsjednica Društva Naša djeca Radoboj Jelena Crnek rekla je da su ponosni na ovaj projekt koji se provodi već drugu godinu za redom. - Ističem kvalitetu koju djeca dobivaju kroz kamp, ali i stručni suradnici i kolege iz DND – a Radoboj. Želimo da se to i dalje nastavi i da svake godine budemo sve veći i jači i imamo sve više posjetitelja, drži nas pozivina energija i podrška kolega stručnjaka – rekla je Crnek.


Dr. Ranko Rajović napomenuo je da bi bilo dobro da i Open Day postane tradicija. Približio je metode učenja kroz igru te istaknuo veliku važnost kretanja za djecu. – Kroz igru djeca svladavaju razne lekcije, a puno se kreću, šetali smo kroz šumu. Zanimljivo je da im je najveća avantura bila to što su pješke išli do škole na ručak. To je s jedne strane smiješno, no s druge – svi se moramo zapitati zbog toga. Roditelji djecu voze u školu, a za razvoj mozga strašno je važno hodanje. Naša djeca u školi i vrtiću dnevno prijeđu oko 3 do 4 km, a fiziološki zdravo dijete treba prijeći dnevno 20 km. Jer, mozak se razvija kretanjem, do 5, 7 i 12 godine. Posao djeteta je hodanje. Moramo to roditeljima danas objasniti. Oni puštaju dijete za tv, ekran, video igrice i nema kretanja i do čega smo došli? Kod tinejdžera dolazi do smanjenja dubokih regija mozga jer nema dovoljno kretanja, a to znači smanjenja i kognicije i pažnje, a vidimo da je, što se toga tiče, svaka generacija u školi sve slabija – upozorio je dr. Rajović.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook