Prethodni članak
Sljedeći članak

OBRATITE POZORNOST: Opaku bolest možete primijetiti dok doručkujete!

Ovi simptomi često prethode uobičajenim kognitivnim promjenama povezanima s bolešću...


Demencija, koja u Hrvatskoj pogađa više od 100.000 ljudi, obuhvaća skup simptoma koji se pojavljuju uslijed oštećenja mozga uzrokovanih raznim bolestima, među kojima je Alzheimerova bolest najčešća. Zbog promjena u moždanoj strukturi, osobe oboljele od demencije često se suočavaju s gubitkom pamćenja i poteškoćama u svakodnevnoj komunikaciji, što duboko pogađa kako njih, tako i njihove obitelji.

Unatoč tome što lijek za demenciju još ne postoji, rana dijagnoza može pomoći u ublažavanju simptoma, čime se oboljelima omogućava bolji životni standard kroz terapije i specijaliziranu njegu. Stoga je izuzetno važno obratiti pažnju na suptilne pokazatelje bolesti, jer oni mogu biti ključ za prepoznavanje demencije u ranim fazama.

Jedan od važnijih znakova Alzheimerove bolesti, najsmrtonosnijeg oblika demencije, jest smanjenje ili potpuni gubitak osjeta mirisa, poznati kao hiposmija i anosmija. Ovi simptomi često prethode uobičajenim kognitivnim promjenama povezanima s bolešću, piše Dnevno.hr.

Prema istraživanju Nacionalnog instituta za starenje iz SAD-a, čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu Journal of Alzheimer’s Disease, slabljenje osjeta mirisa može ukazivati na ubrzano gomilanje patoloških promjena u mozgu povezanih s Alzheimerovom bolešću. Studija pokazuje da su osobe starije od 70 godina koje nisu mogle prepoznati mirise poput ruže, limuna ili luka bile pod znatno većim rizikom od razvoja demencije u sljedećih deset godina, u usporedbi s onima koji su prepoznali te mirise.

Autorica studije, neuroznanstvenica Willa Brenowitch sa Sveučilišta u Kaliforniji, istaknula je kako mirisni režanj u mozgu oboljelih od Alzheimerove bolesti pokazuje znakove promjena već u najranijim fazama bolesti. “Olfaktorni bulbus, ključan za prepoznavanje mirisa, vrlo je rano zahvaćen tijekom Alzheimerove bolesti, pa se osjet mirisa može smatrati predznakom demencije, dok sluh i vid također mogu igrati ulogu u napredovanju bolesti”, objasnila je Brenowitch.

Znanstvenici sa Sveučilišta Warwick razvijaju inovativni test osjetila mirisa i okusa koji bi mogao pomoći u ranom prepoznavanju Alzheimerove bolesti prije pojave simptoma poput gubitka pamćenja. Cilj istraživanja jest izrada uređaja koji može precizno reproducirati razne mirise i okuse, omogućavajući sudionicima testiranja da opišu svoje percepcije.

Iako ovaj test još uvijek nije dostupan, promjene u osjetu mirisa i okusa ne bi trebalo ignorirati. Te promjene često možemo primijetiti za vrijeme svakodnevnih obroka ili u kontaktu s bližnjima. Ponekad su promjene osjeta rezultat privremenih stanja poput prehlade, gripe ili alergija. No, ako se osjet mirisa ne vrati u uobičajeno stanje kroz nekoliko tjedana, preporučuje se posjetiti liječnika kako bi se isključili ozbiljniji uzroci, piše Dnevno.hr.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook