Prethodni članak
Sljedeći članak

Od Nove godine Hrvatima će biti omogućena i štednja za europsku mirovinu


Hrvatski je sabor prošlog tjedna izglasao provedbu Direktive o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu, koja će i hrvatskim građanima proširiti mogućnost izbora mirovinske štednje.

Tako će i građanima RH biti omogućena i štednja u europskim dobrovoljnim mirovinskim fondovima, što bi posebno moglo biti zanimljivo mlađim ljudima koji se namjeravaju umiroviti za dvadesetak ili više godina.  

Uz postojeći prvi mirovinski stup, iz kojeg se financiraju sadašnji umirovljenici, te drugi stup koji je obvezna individualna štednja te treći stup koji je dobrovoljna štednja, sada se otvara i mogućnost ulaganja u paneuropski mirovinski proizvod, koji je, poput trećeg stupa dobrovoljan, ali se očekuje da će građani imati daleko veći izbor fondova.

Ideja je da se razvojem prekograničnih mirovinskih fondova potaknu građani da veći dio svoje štednje usmjere iz gotovine i bankovnih depozita na tržište kapitala. Ulaganje u dugoročne investicijske proizvode građanima će omogućiti veći povrat i poboljšanje primjerenosti mirovina, a gospodarstvu nove izvore kapitala.

Uvođenjem PEPP-a i hrvatskim građanima pružit će se veći izbor za dobrovoljnu mirovinsku štednju (III. mirovinski stup), a koja bi u budućnosti trebala imati značajniju ulogu u planiranju mirovine.

Na našem tržištu trenutno djeluje 28 mirovinskih fondova u III. mirovinskom stupu (8 otvorenih i 20 zatvorenih) u kojima štedi 403.000 građana. Otvoreni dobrovoljni fondovi u Hrvatskoj raspolažu s neto imovinom od 6,31 milijardu kuna dok se u zatvorenima nalaze još 1,34 milijarde kuna. Za usporedbu, obvezni mirovinski fondovi II. mirovinskog stupa raspolažu neto imovinom od 132 milijarde kuna.

Paneuropski mirovinski fondovi imat će iste standardne značajke u cijeloj Uniji, a moći će ih nuditi brojni pružatelji, među ostalim osiguravajuća društva, banke, strukovni mirovinski fondovi, investicijska društva i upravitelji imovinom. To ujedno znači da će i domaća mirovinska društva moći iskoračiti na cjelokupno tržište Europske unije.

Premda se na PEPP neće primjenjivati odredbe Zakona o mirovinskom osiguranju, uredbom Europskog parlamenta osigurana je ujednačena primjena kapitalnih zahtjeva i zahtjeva vezanih uz solventnost, izvještavanje, upravljanje i rizik kako za PEPP-ove proizvode međusobno, tako i za PEPP u odnosu na druge mirovinske, fondovske i osigurateljske proizvode.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook