Prethodni članak
Sljedeći članak

ODLIČNO: Država 'gruntovno čisti' parcele u Krapini! Za vlasnike je sve besplatno


Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić u pratnji državnih tajnika Dunje Magaš i Domagoja Orlića, danas boravi u radnom posjetu Krapinsko - zagorskoj županiji. Nakon što je obišao gradilišta obnove od potresa, uputio se u Krapinu gdje je s krapinskim gradonačelnik Zoranom Gregurovićem i glavnim ravnateljem Državne geodetske uprave Antoniom Šustićem svečano obilježio početak katastarske izmjere na području grada Krapine za dijelove katastarske općine Krapina i za katastarske općine Škarićevo.

Katastarske općine

Dio je to godišnjeg programa Vlade RH koji je donesen za 2024. godinu i Grad Krapina je jedna od 45 jedinica lokalne samouprave na čijem se području u ovom trenutku provode katastarske izmjere.

- Vrijednost investicije na području grada Krapine, odnosno katastarska izmjera na području dijela katastarske općine Krapina i zahvat na području katastarske općine Škarićevo iznosi gotovo 2,4 milijuna eura. To su sredstva koja su osigurana putem Vlade RH, putem Državne geodetske uprave i treba posebno naglasiti da je ova Vlada prepoznala da je uređenje katastarskih zemljišnih knjiga investicija koja se višestruko vraća. Ove se godine investira oko 36 milijuna eura na otprilike 60 katastarskih općina – objasnio je Šustić.

Gregurović je podsjetio kako je prva katastarska izmjera krenula prije 15-ak godina na području Donje Šemnice za katastarsku općinu Donja Šemnica gdje nisu postojale zemljišne knjige. Nakon toga je nastavljeno s katastarskom općinom Krapina jug, prošle su godine formirane dvije nove zemljišne knjige nakon katastarske izmjere za još dvije k.o. - Velika Ves koja obuhvaća naselja Velika Ves i Lepajci te Gornja Pačetina. S ove dvije katastarske izmjere, Škarićevo koja obuhvaća Škarićevo – Vidovec i katastarska općina Krapina, praktički se, kako je rekao gradonačelnik, zaokružuje priča oko grada Krapine i preostaje centar grada koji je mjeren 1984. godine. Prethodne četiri katastarske izmjere financirane su od strane Državne geodetske uprave 40 posto, a 60 posto je financirao Grad Krapina.

Poziv građanima

- S obzirom na naš proračun, to su bila izuzetno velika sredstva, ali Grad je smatrao da je to jako, jako bitno i preduvjet za sav drugi razvoj grada. To je jedan možda nevidljiv, ali izuzetno važan posao koji je napravljen. Što se tiče ove dvije katastarske izmjere, one se financiraju u 100-postotnom iznosu i posebno mi je drago što smo bili prvi koji su krenuli u to, a možemo reći i da ćemo biti prvi koji će zaokružiti područje grada Krapine vezano uz izmjere, i ono što je najvažnije, za stanovnike i dalje će biti potpuno besplatno – istaknuo je Gregurović. Dodao je kako je razlog dobrog dijela nesređenosti zemljišnih knjiga ne održavanje zemljišta nakon nasljeđivanja ili kupovine. To više, nada se gradonačelnik, neće biti slučaj budući da će jedina obaveza vlasnika biti da dođu na lice mjesta kada krene izmjera.

- Zbor građana za katastarsku općinu Škarićevo bit će 20. svibnja u 18 sati u Područnoj školi u Škarićevom, za k.o. Krapina bit će 21. svibnja u 18 sati u Maloj dvorani POU Krapina i tamo će dobiti sve potrebne informacije vezane za provođenje katastarske izmjere – najavio je Gregurović.

Ulaganje i prihodi

- Ovim projektom je Grad Krapina u samom vrhu. Cjelokupno područje imat će gotovo potpuno novu izmjeru, novi katastar i novu zemljišnu knjigu. Da ne kažem, dva stoljeća, od kada je uspostavljen katastar i zemljišna knjiga na ovom prostoru, država je imala neprimjeren odnos prema ovoj najvažnijoj evidenciji u Hrvatskoj, evidenciji nekretnina, evidenciji zemljišta. To je, kako mi kažemo, banka s najvećom aktivom s obzirom da je prostor, uz ljude, najvažniji resurs, a o tom prostoru brinu katastar i zemljišna knjiga. Svjedoci smo da tamo gdje nije napravljena državna izmjera, gdje su stari podaci još iz 19. stoljeća, svi potencijalni investitori imaju ogromne probleme. Hrvatska je ovaj projekt krenula sustavno, donesen je višegodišnji program državne izmjere koji se odnosi na 600.000 hektara građevinskog zemljišta. Bili smo svjesni da ne može u kratkom roku to sve pokriti, ali smo se onda fokusirali na područja gdje se provodi preko 80 posto investicija i svih gospodarskih aktivnosti – objasnio je Bačić dodavši kako će se tako nadoknaditi ono što se desetljećima zanemarivalo, omogućit će se brže izdavanje građevinskih dozvola za što inače proces dugo traje upravo zbog imovinsko pravnih odnosa. Osim toga, jedinica lokalne samouprave povećat će svoje prihode, vrijednost zemljišta će rasti, rast će i vrijednost nekretnina pa i porez na promet nekretnina...

.

.

.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook