Prethodni članak
Sljedeći članak

Općina Desinić izgradit će novo naselje: 'Postoji interes za doseljavanje i ostanak mladih na ovom području'

Premda će neki reći kako je ovo mjesto slijepo crijevo, prema riječima općinskog načelnika Zvonka Škreblina, to nije istina jer se baš u ovom dijelu Krapinsko – zagorske županije želi živjeti


Općinu Desinić čine njena povijest i priroda što je pak čini posebnim kutkom našeg Zagorja. Ona se od nekih drugih općina i gradova razlikuje po geografskom položaju i premda će neki reći kako je ovo mjesto slijepo crijevo, prema riječima općinskog načelnika Zvonka Škreblina to nije tako jer se baš u ovom dijelu Krapinsko – zagorske županije želi živjeti. Tome u prilog idu kontinuirana ulaganja, polagan, ali kvalitetan razvoj općine, ali i dostupnost sadržaja za svakodnevne potrebe. Ovdje imate sve što vam je potrebno – tu su vrtić, matična i područna osnovna škola, pošta, ambulanta, ljekarna, veterinarska stanica, poljoprivredna apoteka... Uz to, vrlo je velika prednost Desinića blizina većih gradova kao i susjedne Slovenije, a da se radi o sve poželjnijem mjestu za život potvrđuje činjenica da postoji sve više zainteresiranih za kupnju ili gradnju svoje obiteljske kuće. Posjetili smo načelnika Škreblina kako bi nam ispričao s kojim se izazovima Općina nosi, kakvo je bilo njeno poslovanje prošle godine, a popričali smo i o demografskim mjerama, kulturi i daljnjim planovima.

Izazovi, ceste i klizišta

- To je svakako komunalna infrastruktura. 1993. godine, kada je općina nastala, bili smo na nuli. Niti smo imali asfaltiranih cesta, niti priključke na javnu vodoopskrbnu mrežu, a nije bilo niti plinovoda. Bili smo dosta u zaostatku. Danas smo na 90, 95 posto s opskrbom vode, plinofikacija nam je 100 posto. Što se tiče cesta kojih je na našem području čak 116 kilometara i dan danas nam predstavljaju najveći problem. Naime, zbog potrebnog početnog ulaganja u ranije spomenutu ostalu infrastrukturu, prvenstveno prijeko potrebnu vodovodnu infrastrukturu, od početka nismo mogli više sredstva ulagati u modernizaciju cesta, no posljednjih godina, sukladno prilikama, intenzivnije se ulagalo u promet te smo sada na oko 65 posto asfaltiranih dionica – govori Škreblin i dodaje kako se ulaganjem u infrastrukturu pokazuje kontinuirana predanost napretku. Ulaganje u infrastrukturu i obrazovne ustanove u Desiniću stvara temelj za ekonomski rast i povećava kvalitetu života građana. U odnosu na navedeno, značajnu ulogu predstavljala su prošlogodišnja sredstva iz Fonda solidarnosti Europske unije koje je uspješnom prijavom ostvarila Općina kao i Županijska uprave za ceste KZŽ. Kako ističe načelnik, spomenuta kao i sva druga ostvarena bespovratna sredstva, predstavljaju značajan korak u infrastrukturnom poboljšanju i napretku s obzirom na skromnije proračunske mogućnosti.

- Prošla godina nam je bila izvanredna. Imali smo jedan od najvećih proračuna, koji je iznosio preko 2,8 milijuna eura u najvećoj mjeri zahvaljujući ranije spomenutim sredstvima iz Fonda solidarnosti. U vrlo kratkom roku pripremili smo potrebnu dokumentaciju za prijavu na poziv tako da smo povukli najviše sredstava koliko je to bilo moguće u tome trenutku. Sanirali smo oko 6 kilometara cesta i 5 klizišta ukupne vrijednosti oko 1,5 milijuna eura. Županijska uprava za ceste KZŽ sredstvima Fonda solidarnosti sanirala je most u Šimuncima, zahvat velike vrijednosti koji smo svi dugo čekali, te je izvršila i sanaciju županijske ceste u Humu Košničkom dužine jedan kilometar. Kada zbrojimo vrijednosti navedenih projekata dolazimo do iznosa preko dva milijuna eura, što je jako velika investicija koju sami zasigurno ne bismo mogli financirati nekoliko godina. Klizišta nam predstavljaju jako veliki problem, posebice posljednjih nekoliko godina zbog čega je 2023. godine nakon obilnih kiša u svibnju proglašena je i elementarna nepogoda. Krajem godine smo započeli sa sanacijom šestog klizišta za kojeg je ostvareno sufinanciranje Hrvatskih voda, a radovi su pri kraju. Za jedno klizište imamo spremnu projektnu dokumentaciju, a na njih nekoliko se ista izrađuje. Mi smo financijski manja općina, tek od nedavno imamo troje zaposlenih i stvarno je teško raditi s malim brojem ljudi i ovoliko širokim djelokrugom lokalne samouprave. Fokus mora biti i je na prijavi i provedbi brojnih projekata koji sami po sebi podrazumijevaju puno vremena, ali snalazimo se koliko god možemo – kaže načelnik koji donosi vrlo važne odluke po pitanju demografije koja je u većini Hrvatske velik problem.

Mjere za mlade

Suočavanje s izazovima i razvijanje inovativnih demografskih mjera jedna je od osnovnih preokupacija predstavničkog i izvršnog tijela Desinića kako bi zadržali mlade obitelji i potaknuli njihov ostanak čime bi mogla biti primjer uspješne demografske politike koja je temeljena na ulaganju u mlade i stvaranju poticajnog okruženja za život i rad. - S mjerama za mlade krenuli smo dosta rano, ako uspoređujemo s drugim jedinicama lokalne samouprave. Vidljivo je da postoji interes za doseljavanje i ostanak mladih na ovom području, a mi prihvaćamo svakoga tko dođe u naš Desinić. Intenzivno radimo i s nestrpljenjem čekamo dogradnju vrtića. Imamo spreman projekt za kojeg je već izdana i građevinska dozvola, a čim potpišemo ugovor o sufinanciranju, krećemo s nabavom. Djeca koja su ostala na listi čekanja prošle godine navršavaju godinu dana i moramo ih čim prije primiti u vrtić. Što se tiče sufinanciranja boravka djece u vrtiću, već godinama imamo sustav sufinanciranja boravka u različitim postocima ovisno o ukupnom broju djece u obitelji, a sve s ciljem da rasteretimo roditelje – objašnjava Škreblin. Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća krajem 2023. jednoglasno je usvojen prijedlog povećanja financijske potpore za novorođene, tako je potpora povećana s 400 na 700 eura za prvo dijete, za drugo dijete je bilo 530 eura sada je 800, za treće je bilo 790 sada je tisuću eura, a za svako iduće je 1500 eura, a bilo je 1200 - pojasnio je načelnik. Dodaje još kako je ove godine povećana stavka u proračunu koja se odnosi na financijsku pomoć pri kupnje ili gradnji prve nekretnine na području Općine Desinić za mlade obitelji te će se na sljedećoj sjednici općinskog vijeća predložiti izmjena odluke na način da se poveća financijska pomoć s prijašnjih 2600 na 5000 eura.

Općina radi na trećoj mjeri provedba koje se nenadano odužila zbog kompleksnosti ishođenja potrebne dokumentacija. Naime, radi se o dodjeli općinskog građevinskog zemljišta za izgradnju obiteljske kuće. - Imamo rasparcelirano zemljište za šest gradilišta te ove godine svakako planiramo donošenje potrebne odluke i raspisivanje javnog poziva za prikupljanje prijava. Također ćemo prijaviti projekt izgradnje pristupne ceste zemljištu na poziv Ministarstva regionalnog razvoja. Problematika u zakonskoj regulativi jer Općina ne može samo tako dijeliti niti prodavati svoju imovinu. Treba dobro istražiti na koji način provesti tu mjeru kako budući vlasnici kasnije ne bi imali imovinsko-pravnih problema. Lokacija tog zemljišta je vrlo privlačna mladim ljudima jer se nalazi u naselju Desinić, uz županijsku cestu, a u blizini je plinovod, vodovod i kanalizacija. To je plan za početak za kojeg se nadamo će uspješno biti realiziran, i da će se dalje u budućnosti nastaviti– otkrio nam je Škreblin. Dodao je kako su provodile ankete i razgovori s nadležnim tijelima vezani uz izgradnju POS stanova za koje će i dalje poduzimati potrebne aktivnosti.

Kultura

Kultura i umjetnost također igraju značajnu ulogu u stvaranju i oblikovanju identiteta Desinića - lokalne manifestacije, umjetnički projekti i kulturni događaji okupljaju zajednicu i potiču kreativnost. - Osim brojnih manifestacija koje organiziraju naše vrijedne desinićke udruge tu je i Veronikafest, nova manifestacija za koju smatramo da je dobro prihvaćena, a koju ćemo nastojati unaprijediti uz suradnju sa udrugama i gospođom Vesnom Vrandečić od koje je ideja i krenula te sponzorima. Dani jabuka također su pun pogodak, svake godine trudimo se uvesti nešto novo u program, a da primijetiti porast broja posjetitelja. Moram istaknuti da nam tu financijski doprinosi Krapinsko – zagorska županija koja je također otkupila većinu zemljište ispod Velikog Tabora gdje ćemo zasaditi autohtone sorte jabuka i vinove loze. To će biti odličan spoj! Jako smo zadovoljni smo s tim projektom i veselimo mu se. U toj manifestaciji, podržava nas i Kozjanski park iz Slovenije koji već više od 20 godina organiziraju poznate Dane jabolka, a s kojima izmjenjujemo iskustva.

Zacrtani planovi

Možemo zaključiti kako je važno da lokalna samouprava postupa u interesu svojih mještana te surađuje s relevantnim dionicima te prati napredak planova kako bi se osiguralo održivo i prosperitetno buduće okruženje. Tako je, ističe Škreblin, u ovoj godini vrtić na prvom mjestu, zatim je tu javni poziv za intervenciju 73.13 kod koje je Općina naišla na neke probleme vezane uz propisane uvjete i kriterije koji će se, vjeruje načelnik, do travnja riješiti. Za taj poziv Općina priprema projekt rekonstrukcije nerazvrstane ceste Jelenjak koji je od velike važnosti jer se radi o duljoj dionici koju zasigurno ne mogu sami financirati s obzirom na to da je vrijednost projekta nešto manje od milijun eura. Tu je i prije spomenuta izgradnja pristupne ceste potrebne za demografsku mjeru čija se vrijednost radova procjenjuje na oko 150 tisuća eura te projekt izgradnje koji će se prijaviti na poziv Ministarstva regionalnog razvoja. - Kao i prethodnih godina, nadamo se javnom pozivu Ministarstva prostornog uređenja na kojeg ćemo prijaviti projekt asfaltiranja određenih dijelova cesta. Po pitanju sanacije klizišta kojih ima puno i ove ćemo godine nastojati ostvariti suradnju s Hrvatskim vodama po pitanju sufinanciranju radova sanacije. Kao što se iz našeg razgovora vjerujem da iščitati, svjesni smo da je mještanima Desinića prvenstveno najbitnije uređenje prometne infrastrukture za što ćemo i dalje nastojati ostvarivati dodatna financijska sredstva. Nitko ne bi bio sretniji od mene da imamo sve ceste uređene ili da se iste mogu urediti u kraćem vremenskom roku, no i put do toga što imamo danas bio je dug i to u najvećoj mjeri radi nedostatka financijskih sredstava koja su se prvenstveno ulagala u vodovodnu infrastrukturu. Sada se nadamo da ćemo uz sve pogodnije uvjete i okolnosti u budućem razdoblju nastaviti bržim tempom – zaključuje Škreblin.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook