Prethodni članak
Sljedeći članak

Oroslavje provodi aktivnosti za stjecanje statusa Grada - prijatelja djece

Grad Oroslavje 3. je u Hrvatskoj po izdvajanju za predškolsko obrazovanje i 5. grad po izdvajanju za obrazovanje


U Gradskoj knjižnici u Oroslavju održana je konstituirajuća sjednica koordinacijskog odbora Oroslavje – grad prijatelj djece. Sjednicu je otvorio gradonačelnik Emil Gredičak koji je zahvalio svim članicama i članovima koji su se odazvali u ovoj hvalevrijednoj inicijativi, a pogotovo ravnateljici Dječjeg vrtića cvrkutić Silviji Čičko koja je ponovo pokrenula ovaj program.

Tom prilikom je naglasio koliko Grad izdvaja iz proračuna za djecu u gradu Oroslavju i da je po tome jedan ud najboljih u RH. (3. po izdvajanju za predškolsko obrazovanje i 5. grad po izdvajanju za obrazovanje, kao i da već sada zadovoljava skoro sve kriterije koji su potrebni da bi se pridružili kao 63. jedinica lokalne samouprave koja je zaslužila i ovu prestižnu titulu. Na sjednici je izabrano i vodstvo, pa je tako za predsjednicu jednoglasno izabrana Silvija Čičko, a za koordinatoricu Ana Beg.

Gradovi – prijatelji djece je izvorno hrvatska akcija potaknuta idejama i iskustvima koja su se krajem 20. stoljeća poduzimala u svijetu za dobrobit djece. Na međunarodnoj i u Dakaru (Senegal) 1992. istaknuta je ideja o gradonačelnicima-zaštitnicima djece kao jednim od načina da se gradske vlasti više uključe u ostvarivanje prava djece. Ta se ideja u Hrvatskoj u ratnim godinama počela provoditi pod nazivom Gradonačelnici-branitelji djece, čijom je akcijom pružena značajna pomoć brojnoj djeci prognanicima i izbjeglicama. Na UN-ovoj konferenciji o naseljima i stanovanju, u Istanbulu, Habitat II (1996.) prvi je put predstavljen koncept gradova-prijatelja djece. Imajući u vidu ove inicijative na sastanku u Savezu društava Naša djeca Hrvatske, u siječnju 1999. pedijatar prof. dr. sc. Josip Grgurić iznio je inicijativu da se uspostavi akcija Gradovi-prijatelji djece, dok je tadašnji tajnik Saveza dr. sc. Emil Paravina predložio da se u Akciju uključe i općine.

Tako je Akcija u Hrvatskoj započela krajem 1999. godine, a nju od tada vode Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju pod pokroviteljstvom Ureda UNICEF-a za Hrvatsku. Akcijom lokalne zajednice ostvaruju dječja prava iz Konvencije UN-a. Gradovi / općine, kad zadovolje kriterije iz programa, stječu počasni naziv „Grad/Općina – prijatelj djece“.

Trenutno je u Akciju uključeno 113 gradova/općina (rujan 2017.), a počasni naziv su dostigli 62 grada i općine, s trendom rasta. Akcija potiče lokalne zajednice da ulažu u usluge za djecu, sigurno i zdravo okruženje, zdravlje, obrazovanje, kulturu, sport, slobodno vrijeme djece te daju podršku roditeljima u odgoju djeca.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook