Prethodni članak
Sljedeći članak

Otkrivanjem biste te svečanom akademijom obilježena 360. obljetnica smrti Nikole VII. Zrinskog


U Gornjem Kuršancu započelo obilježavanje 360. obljetnice smrti povijesnog velikana negdašnjeg Međimurja Nikole Zrinskog Čakovečkog, stradalog u lovu u Kuršanečkom lugu. Uzvanici su se okupili na misi, uz postrojavanje Zrinske garde i Zrinyi kadeta, u kapeli u Gornjem Kuršancu, a potom je u obližnjem parku otkrivena bista velikana. Novi spomenik djelo je akademskog kipara Mihaela Štebiha, a otkrili su ga župan Matija Posavec, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak, predsjednik udruge Zrinska garda Đuro Bel, Zoran Turk, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Čakovec i Ivica Zanjko, pročelnik Zmajskog stola Čakovec. 

Pod bistu, koju je blagoslovio župnik župe sv. Nikole biskupa Novo Selo na Dravi, vlč. Ivan Munđar položeni su vijenci brojnih izaslanstava iz Hrvatske i Mađarske, a župan Matija Posavec tom prigodom je istaknuo da je Međimurska županija posvećena čuvanju spomena na svoje velikane koji su ispisivali važne stranice povijesti, koji su mijenjali lice Europe svoga doba, tijekom proteklih stoljeća. Govoreći o značaju Nikole VII. Zrinskog, podsjetio je na dirljive riječi lepoglavskog pavlina Ivana Kerya, izgovorene na sprovodu Zrinskog: „Tog dana, 18. studenog 1664. godine, umrla je i ugasila se utjeha Ugarske, svjetlo Slavonije, potpora Dalmacije, očinski vid Hrvatske, srce Europe.“

„Ove riječi zorno svjedoče o veličini Nikole Zrinskog, o njegovom neizmjernom značaju ne samo za tadašnju Hrvatsku, već i za cijelu Europu. Loza Zrinskih i Frankopana ostavila je neizbrisiv trag na povijest ovog prostora, oblikujući političke, vojne, književne i diplomatske tokove svog doba,“ rekao je Posavec. „Na nama je, kao čuvarima njihove baštine, da osiguramo da njihovo ime i zasluge zauvijek ostanu upisani u svijest našeg naroda, ali i naroda Europe. Nitko to neće učiniti bolje od nas, jer nitko ne može osjećati dublju povezanost i ponos zbog njihova nasljeđa,“ poručio je Posavec.

I načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak istaknuo je da se najveća općina u našem kraju ponosi povijesnim nasljeđem te je nakon nedavnog otkrivanja spomenika prvoj knjizi tiskanoj na kajkavskom dijalektu, općina sada bogatija i za ovo umjetničko djelo koje podsjeća na Nikolu Zrinskog Čakovečkog. Predsjednik Zrinske garde Đuro Bel izrazio zadovoljstvo što se misija udruge uspješno nastavlja te svakim novim spomenikom doprinosimo očuvanju povijesti te je podsjetnik na slavne trenutke i ljude koji su oblikovali naš identitet. Petar Feletar, kazao je da će Družba Braće hrvatskog zmaja uvijek podržavati projekte koji čuvaju sjećanje na naše povijesne velikane.

Otkrivanje spomenika u Gornjem Kuršanecu glazbenom izvedbom pratile su i članice vokalnog sastava Listek.

ČAKOVEC

Program obilježavanja nastavljen je polaganjem vijenca Nikoli VII. Zrinskom, podno čakovečkog Orla, potom i svečanom akademijom u Katoličkom domu koja je otvorena projekcijom fotografija sa snimanja igrano-dokumentarnog filma o Nikoli VII. Zrinskom u produkciji eVaraždina.

Sudionicima akademije dobrodošlicu je poželjela gradonačelnica Ljerka Cividini naglasivši da je Čakovec grad mladih, ali i grad koji poštuje kulturno-povijesno nasljeđe na kojem je rastao: „Nikola Zrinski Čakovečki, najslavniji izdanak obitelji Zrinski, bio je ne samo ratnik i političar, već i pjesnik, vizionar te simbol hrvatske borbe za slobodu. Njegova djela i naslijeđe, od književnih ostvarenja do osnivanja biblioteke Zrinianna, koja se čuva kao nacionalno blago, i danas su inspiracija. Njegov mač i lira, simboli borbe i umjetnosti, te njegova nepokolebljiva izjava ‘Znam i neću zatajiti da sam Hrvat, i to Zrinski’ trajno nas podsjećaju na stoljetnu težnju Hrvata za samostalnošću“, rekla je gradonačelnica.

Prof. dr. sc. Hrvoje Petrić u svom je izlaganju predstavio povijesni lik Nikole VII. Zrinskog s posebnim osvrtom na njegov značaj u zbivanjima toga doba.

Povjesničar  Markus Pilić, prof., nastavnik povijesti u Tehničkoj školi Čakovec, autor publikacije Tko je tko u obitelji Zrinski, govorio je o velikaškoj obitelji Zrinski čiji je trag u povijesnoj baštini Međimurja najsnažnije izražen.  

Na kraju svečanosti, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek čestitala je čuvarima kulturno-povijesnoga nasljeđa Međimurja na predanosti i načinu na koji prezentiraju svoju povijest, a svečanost su izvedbama dviju skladbi zaključile članice Ansambla Pučpuljike, glazbene gošće svečane akademije.

Obilježavanju 360. obljetnice smrti Nikole Zrinskog Čakovečkog nazočili su predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, izaslanik predsjednik Hrvatskog sabora Ljubomir Kolarek, voditeljica Konzervatorskog odjela u Varaždinu dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga, izaslanstvo Ministarstva hrvatskih branitelja, izaslanstvo Matice Hrvatske Ogranak Čakovec s predsjednikom Zoranom Turkom, izaslanstvo Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Zmajskog stola Čakovec s pročelnikom Ivicom Zanjkom, veleposlanstvo Republike Mađarske u Hrvatskoj, izaslanstvo Grada Szigetvara, izaslantsvo Vojne akademije iz Budimpešte, načelnica Općine Ortiloš, predstavnici Pomurskih Hrvata iz Murakeresztura.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook