Prethodni članak
Sljedeći članak

PALIJATIVNA SKRB: Ključni zadatak je proširenje stacionarnih kapaciteta za neizlječive bolesnike

U okviru Opće bolnice Zabok imamo dvije postelje za palijativne pacijente, a godišnje je neka procjena je da bi stalno trebalo biti u opticaju 11 do 13 kreveta, rekla je zamjenica župana


U Poslovno – tehnološkom inkubatoru u Krapini danas se u organizaciji Doma zdravlja Krapinsko – zagorske županije održava stručni skup ‘Palijativna skrb – Put dostojanstva i čovječnosti’.

Kako je pojasnila Biserka Sviben, pomoćnica ravnateljice za sestrinstvo Doma zdravlja Krapinsko – zagorske županije, palijativna skrb je sveubuhvatna aktivna skrb za pacijenta koji boluje od neizlječivih bolesti. - Tu se spominje pojam zbrinjavanja totalne bolesti, znači ne samo simptoma boli, nego svih potreba koje ti bolesnici imaju u psihološkom, socijalnom i duhovnom smislu. Palijativna skrb se odvija gdje god se taj pacijent nalazi, znači može i u kući pacijenta, bolnici, ustanovama za trajni smještaj bolesnika, sveobuhvatna je i multidisciplinarna – rekla je Sviben.


Palijativna skrb pri Domu zdravlja KZŽ djeluje od 1.4. 2015., prvo kao pilot projekt, a od 1. 4. 2018. je ugovorena s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. - Imamo koordinatora i mobilni palijativni tim te za to dobivamo određena financijska sredstva. Osim kooridnatora i mobilnog tima kojeg čine medicinska sestra i liječnik, u palijativnoj skrbi djeluju i psiholog i voditelj grupe za samoopomoć i njega financiraju iz sredstava KZŽ. Sve ide preko obiteljskog liječnika, kada se pacijent nalazi u fazi neizlječive bolesti gdje liječenje više nije adekvatno, uključuje se pacijent u palijativnu skrb. Ako se pacijent odluči ostati doma, onda se u njegovu skrb u njegovoj kući uključuje naš kooridnator koji koordinira sve ostale službe dostupne na terenu za zbrinjavanje njegovih potreba. Uključuju se svi resursi zajednice koje u tom trenutu imamo. U sklopu mobilnog tima i palijativne skrbi djeluje i posudionica pomagala, tako da pacijente možemo opskrbiti i krevetima, hodalicama, antodekubitalnim madracima toaletnim kolicima. Kod tih bolesnika je specifično da se njihova situacija mijenja iz dana u dan, i potrebno je pravovremeno reagirati. U mobilnom timu djeluje i volonter duhovnik tako da možemo zbrinjavati i duhovne potrebe, za religijom i vjerom, gdje uskači naši župnici, ali imamo i pacijenata koji imaju potrebu pričati samo o duhovnosti, pa uskače teolog – rekla je Biserka Sviben.

Zamjenica župana Jasna Petek napomenula je da posjećenost skupu govori u prilog tome da je palijativna skrb zaista vrlo važna tema u KZŽ. - Skrb o teminalno bolesnim ljudima predstavlja jedan oblik zaista zahtjevne skrbi u koju su uključeni članovi i članice obitelji. Ako uzmemo u obzir činjenici da je prošle godine bilo 163 palijativnih bolesnika, ako tome pribrojimo članove njihovih obitelji, to je preko 1000 ljudi koji u jednoj godini zahtjevaju određene usluge iz područja palijativne skrbi – rekla je zamjenica župana.

Dodala je da su strategijom palijativne skrbi do 2023. predviđeni iskoraci u pružanju te skrbi. – Posebno u dijelovima gdje smo 'tanki', a to je svakako stacionarni dio, jer mi u okviru Opće bolnice Zabok imamo dvije postelje za palijativne pacijente, a godišnje je neka procjena je da bi stalno trebalo biti u opticaju 11 do 13 kreveta. To je nešto što ćemo morati riješiti i ugovoriti, ili u okviru naših zdravstvenih ustanova ili u okviru Doma zdravlja koji isto tako može pružati stacionarnu skrb za palijativne bolesnike. To nam je jedan od ključnih zadataka za provođenje i realizaciju strategije koju smo donijeli – zaključila je Petek.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook