Prethodni članak
Sljedeći članak

PLATILI PRIKLJUČAK, A ŽEDNI: Voda za 'šrafe' i njihove klijeti, za narod zrak iz pipe

- Prije 26 godina platili smo priključak za vodu na gradski vodovod, no dandanas je nemamo, već nam vodu vozi Krakom u c


- Prije 26 godina platili smo priključak za vodu na gradski vodovod, no dandanas je nemamo, već nam vodu vozi Krakom u cisternama tri puta tjedno. Prije su je vozili vatrogasci - ispričali su supružnici Lončarek, Ivan i Marija koji žive zajedno sa sinom, snahom, 'friškom' prinovom i kćerkom u Dolcu, naselju iznad poznatog nalazišta krapinskog pračovjeka Hušnjakovom u Krapini.

U Tkalcima teče….

Iz Petrovskom su se u Dolac doselili prije 33 godine kada su tu kupili zemljište i išli graditi kuću. Peripetije s vodom bilo je od samog početka. Najprije su vodu u kanisterima vozili iz Đurmanca, snalazili se kako umiju i znaju, no kad je izgrađen autoput više nisu mogli.


Priključak su odavno platili. Imaju 'vuru' i sve, no pritiska vode nema. Jedno vrijeme dolazila je samo navečer, a sad je već godinama više nema. Marija nam otvara pipu kako bi se i sami uvjerili. Šumi kao da će voda doći, ali ne dolazi. Obećanja da će vodu dobiti stižu svake godine, a Marija i Ivan i još dva susjeda Hrvoje Cigić i Zdravko Kantolić koji dijele istu sudbinu s opskrbom vode izgubili su svaku nadu.


Najprije je bilo riječ kako će ispod njihovog naselja napraviti bazen i pumpu koji bi 'metala' vodu, no od toga se odustalo jer je preskupo. Onda je novi bazen napravljen nad Tkalcima i rečeno im je da budu vodom snabdjevani iz tog bazena kojom se opskrbljuje Petrovsko i 'šrafi' koji imaju klijeti po okolnim bregima.


– Svi po bregima imaju vodu, a mi koji smo 600 metara udaljeni od centra Krapine na nju već čekamo trideset let. U 6. mjesecu su obećali da budu počeli delati na tome, no ništa. I prije izbora. Sad koliko čujem recesija je i da Grad nema penez, pa opet ništa – kaže Lončarek . Marija dodaje kako je ljeti još dobro jer cisterna s vodom može uz brijeg, ali po zimi kad je led i snijeg, sami se snalaze, idu sami po vodu. U kući imaju postavljen rezevoar u koji mogu spremiti 2000 litara vode.

- Cisterna toči vodu u rezervoar, a hidrofor 'meče' vodu po stanu. Koristimo je za pranje, za kuhanje vodu prokuhavamo, a za piće kupujemo - objašnjavaju supružnici koji dodaju kako ta voda i nije čista, u njoj ima mulja. Vodu, naravno plaćaju, i to 80 kuna mjesečno.


- Nemrete nikud prejti od doma, morate čekati kad vam buju dopeljali vodu, dal' je to jutro ili u pol tri. Moram uvijek biti doma. Cijeli život šparam vodu. Mlade špotam da ne potroše svu vodu, jer kad bi se kroz spraznila pumpa bi zgorela – pripovijeda Marija koji se brine i iščekuje tu vodu k'o ozebli sunce.


- Pet je ljudi u kući, plus mala beba. Već smo rekli da bi platili koliko treba. Sve komunalije plaćamo, slivne vode, plaćam struju za to kaj 'meče' vodu. Stvarno nam je svega dosta -rezolutna je Marija.

Kranjčec: Papirologija riješena, čekaju se novci

- Krakom vodu tim mještanima vozi u cisternama tri puta tjedno, oko 2.000 do 3.000 litara i tako je dogovoreno dok se ne riješi sustav javne vodoopskrbe - rekao je šef radne jedinice vodovoda Krakom Danijel Kranjčec. Vodu, kaže, uzimaju s hidranta.


- Nema prirodnog pada i ne mogu dobiti vodu iz Krapine jer su previsoko, već bi se trebali spojiti cjevovodima na novi rezervoar. Što se tiče papirologije sve je riješeno, građevinska dozvola je dobivena, samo se očekuju novci od Hrvatskih voda – objasnili su u Krakomu, što znači da mještanima opet preostaje čekati. Hoće li novci doći ove godine ili neće, to nažalost, kaže Kranjčec, nije u njegov ingerenciji. Kad bi došli novci, spajaju odmah.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook