Prethodni članak
Sljedeći članak

Počeo prvi krug upisa u srednju školu

U Zagorju je predviđeno je čak 144 upisnih mjesta više nego što je učenika koji ove godine završavaju osme razrede. Osno


U Zagorju je predviđeno je čak 144 upisnih mjesta više nego što je učenika koji ove godine završavaju osme razrede. Osnovnu školu u Zagorju završava 1631 učenik, a odobreno je 1775 upisnih mjesta.

Kad se tomu doda da se svake godine stotinjak učenika upisuje u zagrebačke škole, neki uz granicu i u slovenske, a neki niti ne nastavljaju školovanje, vjerojatno će ostati malo onih koji u Zagorju neće uspjeti upisati željena usmjerenja.

U strukturi upisa u devet zagorskih srednjih škola, za gimnazijske programe odobreno je 300 mjesta, za četverogodišnje strukovne programe 690 mjesta, za umjetničke programe (likovna umjetnost i dizajn) 30 upisnih mjesta, za trogodišnje programe obrazovanja 720 upisnih mjesta te za programe stjecanja niže stručne spreme 35 upisnih mjesta.

Najviše upisnih mjesta, 360 u 17 nastavnih programa, osiguran je u Srednjoj školi Krapina, slijedi Srednja škola Bedekovčina sa 270 mjesta u 14 programa, Srednja škola Zabok osigurala je 255 mjesta u sedam programa, Srednje škole Oroslavje i Konjščina osigurali su 180 mjesta za deset, odnosno devet programa, u Srednjoj školi u Pregradi osigurano je 150 mjesta u šest programa, u Strukovnom i umjetničkom učilištu u Zaboku 140 mjesta u pet programa, u Srednjoj školi Zlatar 120 učenika u četiri programa te u zabočkoj Gimnaziji A. G. Matoša 120 mjesta za tri razreda opće i jedan prirodoslovno-matematičke gimnazije.

Upisi se obavljaju u ljetnom i jesenskom upisnom roku, a ljetni ima dva upisna kruga.

Za prvi krug prijave se podnose 30. lipnja i 1. srpnja od 8 do 16 sati, objava rezultata je 4. srpnja, a upisi se obavljaju 5. srpnja od 8 do 16 sati.

Generacija koja probija led državnoj maturi

Generacija učenika koja se ove godine upiše u prvi razred srednje škole bit će prva generacija koja će fakultete polagati bez prijamnih ispita. Vlada je ovih dana prihvatila uvođenje prve državne mature školske godine 2008./09.

Maturu početkom ljeta 2009. polagat će, međutim, samo gimnazijalci, dok će matura za učenike strukovnih škola biti organizirana 2010.

Moglo bi se reći da ovogodišnja generacija gimnazijalaca probija led državnoj maturi, a osim što oni znatiželjni mogu iskustva s maturom mogu potražiti kod najbližih susjeda školaraca u Sloveniji, utješno za sve njih je što ispitna pitanja za maturu neće biti tajna.

Svaka će ih generacija dobiti na kraju drugog razreda srednje škole.

Na državnoj će se maturi provjeravati znanje učenika iz matematike, hrvatskog jezika i stranog jezika, no matura će se razlikovati u gimnazijama i strukovnim, odnosno umjetničkim školama.

Očekuje se da će učenici već od jeseni zbog uvođenja državne mature biti motiviraniji za učenje, imati bolje odnose s nastavnicima i biti pripremljeniji za visoko obrazovanje.

Vidjet će se hoće li to značiti i manje stresno obrazovanje. Sadašnja je škola mjesto gdje su učenici svakodnevno pod stresom, a uz bolju komunikaciju s nastavnicima i veću motiviranost za učenje i stres bi u školi trebao biti manji.

Istina je da će srednjoškolci i u ovoj školskoj godini imati problema s udžbenicima koji potpuno ne udovoljavaju modernim standardima. Iz njih će učiti (pre)opširno gradivo, no to bi moglo biti promijenjeno tijekom njihova obrazovanja.

Državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić najavljuje da će novi Zakon o udžbenicima smanjiti broj paralelnih udžbenika.

Ujedno je najavljena izrada novog nacionalnog standarda za srednje škole, koji bi trebao učenike spasiti od »bubanja« i usmjeriti ih na logičko zaključivanje, razmišljanje i praktična znanja.

Učenici se u školi najčešće žale na nepravedno ocjenjivanje. Mnogima od njih nikako nije jasno zašto je jedan dobio tricu iz matematike, a drugi za kojeg se čini da zna manje - četvorku.

Čest je problem u srednjoj školi nezadovoljstvo učenika suhoparnim načinom predavanja, i lošim odnosom nastavnika prema učenicima. Svaki učenik mora znati da se zbog nezadovoljstva bilo čime u školi, može obratiti za pomoć predstavniku školskog vijeća učenika.

Nedavno je osnovano Nacionalno vijeće učenika Hrvatske. Vijeće je savjetodavno tijelo ministru znanosti i ima utjecaja na promjene i na rješavanje problema u školstvu.

Kao svoju prvi zadaću i najveći problem Nacionalno vijeće učenika postavilo je izradu novog pravilnika o ocjenjivanju učenika.

Tko zna, možda će ovogodišnja generacija biti prva koja će ga primijeniti.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook