Prethodni članak
Sljedeći članak

Preminuo čuveni domaći skladatelj Alfi Kabiljo (90)


Hrvatsko društvo skladatelja javilo je da je u 90. godini preminuo skladatelj, dirigent, aranžer, pijanist, tekstopisac, libretist i producent, Alfi Kabiljo.

"Svojim talentom, marljivošću, predanošću poslu i visokom razinom profesionalnosti ostavio je trag u cijelom svijetu i dotaknuo srca publike najrazličitijih glazbenih afiniteta. Glazbom je predstavljao Hrvatsku u svijetu, dosezima postao uzor novim generacijama skladatelja koje ga iznimno poštuju, podržavao je rad kolega i bio redoviti gost na svim značajnim koncertima, a slobodno je vrijeme od malena provodio u različitim sportovima", napisali su.

Kabiljo je pohađao privatnu glazbenu školu skladatelja i pedagoga Rudolfa Matza, završio je Glazbenu školu Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, kompoziciju je usavršavao u Parizu, a diplomirao je arhitekturu.

Zvali su ga "kralj hrvatskog mjuzikla"
Glazba je Kabilju bila životni poziv, ne samo profesija. Cijeli je život bio slobodan umjetnik. Bio je visoko obrazovan, naizgled ozbiljan i suzdržan, spreman za šalu, humor, ali i veliki emotivac. Obitelj mu je bila temelj i podrška, kako na privatnom, tako i na profesionalnom planu. Sin Ilan aranžirao je i producirao njegovu glazbu, kći Daniela napisala je tekstove za mnoge skladbe, a supruga Katja prepisivala je note.

Bio je jedan od najsvestranijih hrvatskih skladatelja međunarodne reputacije, a tijekom iznimno uspješne karijere skladao je glazbu za kazalište, film, TV produkciju, zabavne melodije, šansone, orkestralna, komorna i solistička djela, glazbu za djecu i primijenjenu glazbu. Njegovu glazbu izvodili su i snimali orkestri diljem svijeta, a dirigirao im je u Londonu (Pinewood i Twickenham), Los Angelesu, Parizu, Barceloni, Tokiju, a najviše u Zagrebu i Ljubljani.

Na hrvatskoj je glazbenoj sceni ostavio neizbrisiv trag glazbom brojnih mjuzikla, zbog čega je u tisku prozvan "kraljem hrvatskog mjuzikla".

Dobitnik brojnih nagrada
Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada među kojima su: Josip Štolcer Slavenski (1986.),  Povelja grada Zagreba (1999.), Milivoj Körbler (HDS, 1998.), Porin za životno djelo (2004.), Status (Hrvatska glazbena unija, 2004.), Kairos (Festival filmske glazbe u Trogiru, 2009.), Boris Papandopulo (Hrvatsko društvo skladatelja za Koncert za flautu i orkestar, 2009.), Vladimir Nazor (Ministarstvo Republike Hrvatske, 2016.), Zlatni Oktavijan (Hrvatsko društvo filmskih kritičara, 2023.) i mnoge druge.

Nositelj je državnog odličja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića.

Autor brojnih domoljubnih pjesama
Široj publici ostat će zapamćen kao autor velikog broja zabavnih pjesama koje su ušle u antologiju hrvatske zabavne glazbe poput najizvođenije domoljubne pjesme Tvoja zemlja, Svijet je moj, Neka cijeli svijet, Dan koji se pamti, Želim malo nježnosti i ljubavi, Svemu dođe kraj, Majko, nemoj plakati, Doviđenja, sretan put te velikog broja šansona Parkovi, Ti si ruža, C'est la vie, Kužiš, stari moj, Ne traži drugi put.

Sudjelovao na brojnim međunarodnim festivalima
Njegove skladbe sudjelovale su na svim značajnim festivalima poput  zagrebačkog (36 skladbi), splitskog (18), opatijskog (13), krapinskog (7). Na sveukupno 76 festivalskih izdanja izvedeno je 106 njegovih skladbi. Skladbe Alfija Kabilja osvajale su prva mjesta ili zauzimale visoke plasmane na brojnim međunarodnim festivalima u Rio de Janeiru, Tokiju, Ateni, Palma de Mallorci, Seoulu, Los Angelesu i drugim gradovima, u razdoblju od 1968. do 1998. godine sudjelovao je na 30 međunarodnih festivala i osvojio 13 nagrada, piše Index.

Njegov odlazak veliki je gubitak za svijet glazbe, a mnoga djela i započete skladbe ostat će, nažalost, nedovršeni. Iako onemoćao zbog bolesti, njegov neumorni duh  poticao ga je do posljednjih trenutaka, veselile su ga završne korekcije velikog projekta na kojem je posljednjih nekoliko godina intenzivno radio, a to je njegova biografija Alfi Kabiljo – Živjela glazba! Viva la musica!

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook