Prije prvog korisnika razgledali smo Dom za starije i nemoćne 'Leonrado' u Zaboku: Aparmani kao u hotelu, stacionar kao bolnica
Za sada je unajmljena polovica zgrade gdje će biti 44 korisnika, a dvije trećine tog kapaciteta već su rezervirane
Prije nego što je ušao prvi korisnik u toliko očekivan Dom za starije i nemoćne u Zaboku, razgledali smo to reprezentativno zdanje u kojeg su se unosili posljednji stolci i brisala se prašina. Vlasnik Doma za stare i nemoćne osobe 'Leonardo' je obitelj Galić koja već ima obiteljski dom u Velikom Trgovišću.
Goran Galić je ravnatelj, a supruga Nevenka, inače prvostupnica sestrinstva, bit će supervizorica u zabočkom domu. Njena uloga bit će da sa svoje 31 godine staža na gastroenterologiji gdje je bila glavna sestra i petogodišnjeg usavršavanja u gerontologiji i domovina za starije u Njemačkoj, educira, nadzire i usavršava djelatnike koji su već potpisali ugovore, a riječ je samo o medicinskim sestrama s licencama i fizioterapeutima. Kako su nam rekli, korisnike, njih 11 u Velikom Trgovišću, neće seliti u Zabok, već ostaju tamo. Objasnili su nam da su sada krenuli s najmom polovice objekta, za 44 korisnika, a kad se popuni taj dio, proširit će se na cijeli objekt.
Da bi to moglo biti vrlo brzo, govori podatak da je već dvije trećine kapaciteta u Zaboku rezervirano. Ovaj po svemu reprezentativni objekt sastoji se od apartmanskog dijela i stacionara. Apartmanski dio je zapravo jedinica organiziranog stanovanja za 16 korisnika koji imaju svoju autonomiju, a potreban im je 24 – satni nadzor. Oni se sastoje od sobe, kupaonice, garderobe, dijela za odmor i kuhinje. U stacionarnom dijelu postoje dvije sobe za ukupno četiri korisnika, a to su zapravo također dvokrevetni apartmani za korisnike drugog stupnja, odnosno manje samostalne, dok je sve ostalo za najteže korisnike.
– Njih bi nazvala pacijentima jer trebaju kontinuiranu opću i specijalnu zdravstvenu njegu u svim segmentima. Htjela bih staviti naglasak i na palijativne bolesnike budući da smo suočeni s koronavirusom i, nažalost, otpuštanjem teških onkoloških bolesnika iz bolnica što je za njih teška i krizna situacija. U tom kontekstu moja je velika želja da upravo tim ljudima koji su najpotrebitiji pažnje, njege školovanih ljudi koji će znati prepoznati potrebe i znati raditi s takvim bolesnicima pružimo sve to kao i ono najvažnije - psihološki segment u zbrinjavanju. Željela bih se ovim putem svakako zahvaliti Krapinsko – zagorskoj županiji, županu Željku Kolaru i pročelnici Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade Martini Gregurović Šanjug koji su nam jako puno pomogli kako bi se organizirali što je moguće bolje i kvalitetnije te nam dali savjetodavnu podršku i kroz radne sastanke usmjeravali kroz razvoj ovoj projekta – rekla je Nevenka Galić.
[slika7
Lift, odvojene kupaonice od wc prostora u dvo i trokrevetnim sobama, korištenje kartica za ulazak u sobe, spušteni podovi ispod tuševa, tri dnevna boravka, samo je dio onog što se može vidjeti. Doznali smo i cijene. U Velikom Trgovišću gdje imaju i fizioterapeuta i čak socijalnu radnicu, cijene su od četiri do 4500 kuna, a s obzirom na organizaciju rada koja će u Zaboku u smislu broja i kvalifikacija zaposlenih biti drugačija, cijene će biti od 5500 do 10.000 kuna. Koordinatorica u domu u Zaboku bit će Valerija Curi.