Prethodni članak
Sljedeći članak

Proizvode čvarke koji su dobili najviša priznanja na svjetskim sajmovima hrane

Čvarke i svinjsku mast prodaju po Istri, u Poreču, Rijeci, Braču, Splitu, Zadru, a najveći je uspjeh što ih prodaju i u Slavoniji


Već gotovo pet godina u Stubičkim Toplicama proizvode se čvarci koji su na brojnim sajmovima diljem Hrvatske, kao i na svjetskim međunarodnim sajmovima hrane, od strane stručnih ocjenjivačkih sudova u mnogo navrata proglašavani najboljima i najkvalitetnijima. Te nadaleko poznate čvarke proizvodi tvrtka Gerić-MG, koja doduše ima sjedište u Zaprešiću, no vlasnik Marko Gerić unajmio je prostor u Stubakima i tamo krenuo u biznis. Čvarci su, naime, danas cijenjena delikatesa, čija je cijena trenutno oko 80 i više kuna za kilogram, dok su pred pedesetak godina bili tek slabo cijenjeni nusprodukt nakon topljenja masti.

Najvažnija je kvaliteta špeka i ljudski faktor

Vlasnik tvrtke Marko Gerić

Još pred sedam godina, dok sam radio u jednom trgovačkom centru i tražio dodatni izvor zarade, probao sam napraviti dobre čvarke. Ubrzo se to pokazalo dobrim pa sam dao otkaz i opredijelio se za proizvodnju – ispričao nam je Gerić, koji danas ima devetero zaposlenih te uz pogon u Stubakima ima i dvije maloprodajne trgovine u Zagrebu. U početku se sve radilo ručno, a danas ima strojeve kako bi se olakšao rad, povećala kvaliteta i ubrzao proces proizvodnje. Ipak, ljudski je faktor najvažniji, i upravo je u njemu, osim u špeku, tajna kvalitete. – Radimo isključivo od leđnoga masnog tkiva, koje plaćamo 30 posto više nego što je tržišna cijena. Iako je špek naših svinja kvalitetniji, nema ga dovoljno, ni 20 posto špeka za te potrebe, pa ga uvozimo iz Španjolske. Imamo ugovor s jednom firmom, koja nam garantira selektiranu proizvodnju i uvijek istu kvalitetu, špek 2-3 centimetara debljine – pojasnio je. Osim u kvaliteti špeka i pravilnom skladištenju, tajna je u termičkoj obradi. - Radimo ju na najskuplji, ali i najkvalitetniji način. Sve se ručno miješa, a presudan je čovjek. Svaki špek ne topi se isto, treba znati kada pojačati, a kada smanjiti vatru – dodao je.

U visokom društvu

Bit svega je dobiti okus domaćih čvaraka, u čemu itekako uspijevaju, a o tome govore i nagrade na međunarodnim ocjenjivanjima hrane, gdje su, uz bok mnogim poznatim proizvođačima hrane, osvojili zlatne medalje za prešane čvarke i svinjsku mast. - Čini nas sretnima i ponosnima kad nam kupci, deda i baka, koji su radili cijeli život čvarke, kažu da bolje čvarke nikad nisu probali. Nije bit svega da budemo najveći, cilj je biti najvalitetniji, a brojke će s kvalitetom same doći – kaže Gerić. A kvalitetu brojke itekako prate. Za razliku od samih početaka, kada se topilo 10 do 20 tona špeka godišnje, prošle godine istopljeno je više od 300 tona, što govori o rastu proizvodnje, ali i potražnje. Stoga je sadašnji pogon premalen i potrebno je proširenje.

– U tome nam pomaže i gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić, kako bismo kupili adekvatno zemljište i napravili veći pogon s boljim uvjetima za proizvodnju i skladištenje te novim zaposlenjima – kaže. Sve je to u planu u sljedećih godinu i pol, kao i izvoz, koji će se, sa sadašnje Švedske i Slovenije, proširiti i na druge zemlje. Danas ima puno proizvođača čvaraka, no najvažnija je kvaliteta proizvoda, ali i kvaliteta poslovanja, odnos prema poslovnim partnerima, ali i zaposlenicima.

– Svi smo tu ko jedan tim, sa mnom na čelu. Ovo je težak fizički i mastan posao, ne može to svatko raditi, a kad čujem da se zaposlenici zafrkavaju, smiju i pjevaju, onda znam da to što radimo, radimo na dobar način. Nikad nismo kasnili s plaćanjem dobavljačima, djelatnicima, a niti državi poreza. Teškom mukom može se, čak i u našoj Hrvatskoj, pošteno poslovati – zaključio je mladi poduzetnik.

U Zagorju čvarke Gerić kupiti možete u prodavaonicama Mini mljekare Veronika i u Trgocentru, ali i u trgovinama Gerić u Zagrebu na Dolcu i okretištu na Črnomercu, a kušati ih možete i u ponudi zagorskih restorana. – Čvarke i svinjsku mast prodajemo po Istri, u Poreču, Rijeci, Braču, Splitu, Zadru, a najveći je uspjeh što prodamo i u Slavoniji, umjesto oni nama. Najviše ide kroz veleprodaju, MM Medved mesnicama, Igomatu, Pekarni Dubravica, Mini mljekari Veronika i mnogim drugima - rekao nam je vlasnik tvrtke.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook