Prve zagorske bebe u ovoj godini su Leon iz Huma na Sutli i Erik iz Zaboka
Ponosne majke u rodilištu je posjetio i župan Željko Kolar
Leon i Erik prve su zagorske bebe rođene u 2020. godini. U Općoj Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana prvi je na svijet, u 2.05 sati iza ponoći, stigao Leon, dječak težak 4480 g i dug 53 cm. Ponosna majka Anita Tkalec iz Huma na Sutli otkrila nam je da je Leon njezino drugo dijete. – Doma ga čekaju brat Teo i tata Dean. Termin poroda je bio 1.1., ali nisam očekivala da će Leon biti prva beba u ovoj godini. Trudovi su započeli u 23 sata i trajali do 2, zapravo je brzo bilo gotovo. Sve je prošlo u redu i bilo je veselo u rađaoni – kaže mama Anita. Nakon Leona, u 8.24 sata rodio se i Erik, dječak težak 3330 g i dug 50 cm, a majka je Maja Vančina Mitrečić iz Zaboka.
Ponosne majke prvorođenih Zagoraca posjetio je u bolnici i darivao župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, koji je novogodišnje čestitke uputio svim zdravstvenim djelatnicima i dežurnim službama koje su noćas radile, ali prije svega majkama koje su se noćas porodile. – Ovog trena još su dvije majke u rađaoni, u novu godinu smo jako dobro krenuli. To je ono što nam treba, da u novu godinu krenemo s puno optimizma i dobrim postotkom novorođene djece, nadam se da će se tako nastaviti kroz čitavu godinu jer mjera svih mjera su demografske mjere, koje moramo osmisliti u RH kako bi stvorili što bolji uvjete da nam mladi ljudi ne odlaze iz Hrvatske, pogotovo oni koji još nisu stvorili obitelj jer za te mlade ljude je puno manja šansa da se vrate, a veća da odu, a s druge strane je još gore je kada nam mlade već formirane obitelji s djecom odlaze iz Hrvatske i Zagorja, to je nenadoknadiv gubitak – istaknuo je ovom prilikom župan Kolar.
Župan je istaknuo niz mjera koje Krapinsko – zagorska županija provodi, od pomoći za rodilje, subvencija, vrtića, besplatnog prijevoza, stipendija. - U prvom mjesecu ćemo imati donaciju dva aparata bolnici, jedan kroz zajedničku donatorsku akciju, drugi iz proračuna KZŽ. Bez obzira na način financiranja OB Zabok, svake godine, osim iz decentraliziranih sredstava, i iz izvornih prihoda Županije u suradnji s ravnateljem i Upravnim vijećem nabavljamo nove medicinske aparate. Za odjel ginekologije svake godine kupimo barem po dva nova aparata koji na neki način olakšaju porod ili postupak očuvanja trudnoće do samog poroda i smatramo da je to izuzetno bitno. Naša bolnica ima sjajne uvjete, sjajan medicinski kadar, imamo samo problem u pojedinim specijalizacijama, ali to ima čitava Hrvatska, no, mi čak manje nego drugi. Imamo preko 40 – ak specijalizacija, prepoznali smo što bi mogao biti problem i ulagali u ljude i vjerujem da će nam se to vratiti, a i time što stipendiramo naše studente i studentice na Medicinskom fakultetu – rekao je župan Kolar.
Ravnatelj bolnice Tihomir Vančina također je spomenuo da je godina krenula dobro. - Presretni smo, imamo dvije bebe, dva muškarca, počinjemo godinu super i nadam se da ćemo u ovoj godini prijeći brojke koje smo imali prijašnjih godina i imati preko 900 poroda – rekao je Vančina.
Voditelj Odjela ginekologije i porodništva u OB Zabok i bolnici hrvatskih veterana dr. Rajko Fureš istaknuo je da je tijekom 2019. godine bilo 793 poroda. – Danas smo već imali dva poroda, u tijeku su još dva, dobro je otvorena godina. Nadam se da će se ti demografski pokazatelji još više popraviti na korist svih nas i čitave zajednice – rekao je dr. Fureš, koji se osvrnuo i na sve pogodnosti modernog zabočkog rodilišta. - Prvi smo u Hrvatskoj pokrenuli obezboljavanje poroda dušičnim oksidulom, rajskim plinom, tu su nam vrhunski rezultati, četvrta je godina kako smo krenuli s tom novom metodom. U tijeku 2020. planiramo uvesti i epiduralnu anesteziju u rutinsko obezboljavanje poroda, a moram zahvaliti ovom prigodom Krapinsko – zagorskoj županiji na potpori što smo uspjeli dovršiti akciju oko nabave transportnog inkubatora i što ćemo kroz desetak dana uz potporu Županije dobiti najsuvremeniji CTG uređaj, tako da nam rodilje mogu tijekom poroda biti mobilne, ne moraju biti na rađaonskom stolu, moći će šetati, to vrijeme poroda provesti što slobodnije, a svima nam je cilj ta humanizacija poroda, odnos prema rodiljama, tudnicama i novorođenčadi, kako bi im ti trenuci stali kao najljepše iskustvo u životu – rekao je dr. Fureš.
- Rajski plin koristi 20 - ak posto rodilja, a nadam se da ćemo povećati udio jer je to sigurna metoda, vrlo dobra, bez štetnih učinaka za majku i dijete. Kontinuirano se trudimo, obnavljamo opremu i još ćemo pokušati sve rađaonice opremizi bežičnim CTG – ima – zaključio je Fureš.
Inače, u 2019. godini u zabočkom je rodilištu bilo 80 poroda manje nego u 2018. godini. Zabilježena su 793 poroda, a rođeno je 803 djece, od čega 10 blizanaca. Rođeno je više djevojčica nego dječaka, odnosno muške novorođenčadi bilo je 398, a ženske 405.