Prethodni članak
Sljedeći članak

Ronioci i u Zagorju!?

Kladim se da nikad niste čuli za ZARON. Ni ja, sve do nekidan, kada su me pozvali u Krapinske Toplice i predstavili Bogd


Kladim se da nikad niste čuli za ZARON. Ni ja, sve do nekidan, kada su me pozvali u Krapinske Toplice i predstavili Bogdana Celinića, Zagorca koji se nakon 30 godina boravka u Malom Lošinju vratio u rodne Krapinske Toplice. Za boravka u Dalmaciji intenzivno se bavio ronjenjem na dah i s opremu i izrastao u vrhunskog međunarodnog stručnjaka za ronjenje. I odmah je krenula priča.

- Kada je gospodin Plahutar došao na ideju da ovdje gradi bazene, brzo smo našli zajednički jezik da u sklopu tih pet bazena napravimo i jedan dublji, za obuku u ronjenju. Krapinske Toplice su blizu Zagreba, a okružene su i s nekoliko srednjih i viših škola. Tu je klijentela koja želi naučiti roniti, a blizu je i autocesta, puno smo bliži nego morska obala, a obuka u ronjenju u bazenu jednaka je obuci u moru, na malim dubinama. Poučeni iskustvom Austrije, Njemačke, Češke… gdje se intenzivno održava škola ronjenja, odlučio sam otvoriti školu ronjenja u Krapinskim Toplicama, pod nazivom ZARON (Zagorsko ronjenje) – pojašnjava 45-godišnji Bogdan Celinić.

Kaže da će njegova škola nuditi polaznicima tečaja gradivo na 18 svjetskih jezika, tako da će biti svejedno odakle je polaznik došao i kojim jezikom govori. To je ogromna prednost u odnosu na druge škole ronjenja. Naši instruktori će raditi kako se radi u Japanu, Americi, Australiji…

Ronjenje je zdrav sport

Na upit, zašto je dobro znati roniti, veli da je ronjenje zdrav sport. To je ono što čovjek priželjkuje, otići na Mjesec i dublje u svemir, a da još ne poznaju naš planet, koji se većinom sastoji od vode. Podvodni svijet tišine i ljepote, drugačiji je svijet od našeg na površini. U vodi su živa bića, prvenstveno ribe, koje nas prijateljski dočekuju kao goste. A znamo kako ta stvorenje iz vode završavaju kao naši gosti, većinom u loncu. Pogrešno je mišljenje da je podvodni svijet zastrašujući. Ronjenje se danas raširilo diljem svijeta. Više ozljeda događa se u sportskim igrama loptom, pakom, u ringu, na skijanju i u drugim disciplinama, nego na ronjenju.

- Osim toga, ovdje mislimo i na invalide kojih je na žalost, u Hrvatskoj jako puno. Zamislite kakva sreća i radost za invalide koji godinama leže u krevetu ili su prikovani za invalidska kolica, kada bi naučili roniti i lebdjeti u vodi. Postoje posebni programi za djecu od 8 godina i invalide. Više se ne roni „na žgance“, na snagu iliti na dah, već bez napora pomoću ronilačke opreme. Posebno, ako se ronilac pridržava određenih pravila ponašanja pod vodom – ističe Celinić.

Nevenka Plahutar, financijska direktorica „Aquae vivae“ veli da su u razgovoru s Bogdanom Celinićem, prepoznali njegovu volju i želju da se u sklopu pet novih bazena budućeg Vodenog centra, izgradi i šesti nešto dublji bazen za obuku u ronjenju.

- Ovdje u široj okolici nema takvog bazena. Njime imamo mogućnost proširiti našu turističku i zdravstvenu ponudu. Centar bi se trebao završiti ove godine, a u njega se ukupno ulaže 15 milijuna eura, od čega gotovo polovica vlastitih sredstava - rekla je direktorica.

Tečaj za prve instruktore ronjenja

Ovih dana u hotelu „Aquae vivae“ održava se prvi tečaj za instruktore ronjenja. Vodi ga Bogdan Celinić, a polaznici su trojica odličnih, s voditeljskim iskustvom osposobljenih ronilaca: Saša Mandić (41) iz Malog Lošinja, Zlatan Aganović (28) iz Tuzle (BiH) i Gordan Milčić (44) iz Klanjca.

- Program osposobljavanja za instruktore ronjenja je obiman i težak. Ima puno teorije, ali i prakse. Radimo već danima od ujutro do navečer. Cilj je osposobiti polaznike tečaja da mogu uspješno voditi obuku u ronjenju sa svim uzrastima pa i invalidima. Za to je bio preduvjet veliko ronilačko iskustvo. Na kraju tečaja obavit ćemo ispit po strogim međunarodnim mjerilima i izdati certifikat koji važi svugdje uz svijetu - dodao je na kraju Bogdan Celinić

Rekli su:

Saša Mandić: „Prvi put sam u Zagorju i očaran sam ljepotom prirode i susretljivošću domaćina. Na ljeto ću doći s obitelji na odmor u Krapinske Toplice. Imam dosta iskustva u ronjenju. Dobro je što pohađam ovakav tečaj jer će mi dobro doći kao instruktoru u daljnjem radu na edukaciji iz ronjenja.“

Zlatan Aganović: „Još za vrijeme studija sam se zainteresirao za ronilački sport, a sada sam odlučio svoje stručno znanje na ovom području podići na najvišu razinu. Kad se vratim kući potaknut ću svoje kolege da se i oni počnu ozbiljnije educirati na ovom području, kako bi u BiH ronjenje postalo zanimljivo za širi krug ljudi.“

Gordan Milčić: „Imam dugogodišnje iskustvo od ronjenja na dah do uporabe kompletne ronilačke opreme. Izuzetna nam je čast da imamo ovako stručnog instruktora koji će nas naučiti svemu što nam može koristiti kao instruktorima u obučavanju ronilaca. Naravno prvo moramo uspješno položiti stručne ispiti i dobiti međunarodni certifikat.“

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook