Prethodni članak
Sljedeći članak

Ručno izrađena, domaća tjestenina ove Zabočanke hit je mnogim mamama, ali i francuskoj ambasadi i brojnim restoranima

Zabočanka Sanda Plenar tjesteninu je zavoljela tijekom života u Italiji, a onda je krenula u izradu vlastite, obojane i punjene svježim sastojcima


Food design ili dizajn hrane sve je više popularan i kod nas u Hrvatskoj. Mnogi se proizvođači hrane, kao i vrhunski kuhari, posvećuju osmišljavanju kreacija i recepata kojima hrani, osim okusa i kvalitete, pridodaju poseban šarm. Oku ugodni tanjuri hrane, kombinacija boja i okusa, šarenilo i razni oblici postaju sve popularniji među potrošačima, jer upravo ovim i sličnim karakteristikama mame na kušanje, samim time i na potrošnju. Dizajn hrane zapravo je inovacija u prehrambenoj industriji, koja samim time mijenja i prehrambene navike, ali i rituale potrošača. Upravo se u takvu vrstu dizajna upustila Sanda Plenar iz Prosenika Gubaševskog u Zaboku, koja se bavi proizvodnjom tjestenine. I to ne bilo kakve tjestenine, već domaće, oslikane bojama od voća i povrća u raznim primamljivim oblicima.

 

Originalnost i kvaliteta

-Moja inspiracija za dizajn ove tjestenine bio je prirodni buke začina i tjestenina napravljena s puno ljubavi. Željela sam da moji proizvodi budu kombinacija čarobnih, prirodnih boja, domaća tjestenina bogata okusom koja će oduševiti svakim zalogajem, različita od industrijske – ispričala nam je vlasnica obrta Sanda Plenar. I u tome uspijeva, jer narudžbe stižu iz svih krajeva.

Njena tjestenina oduševljava originalnošću, a ponajprije kvalitetom. Sve se radi ručno, prema starim recepturama sličnima talijanskoj tjestenini. Sanda je, naime, jedno vrijeme živjela u Italiji, gdje se ovakve i slične vrste tjestenine jedu svakodnevno. – Svi u kući volimo tijesto, ali nam povrće baš ne ide. Zbog toga sam se odlučila praviti tjesteninu koja sadrži 30 posto povrća. Zbog toga je i vrlo zanimljiva mamama čija djeca baš ne vole povrće i od kojih često primam narudžbe – ispričala nam je.

 

Prirodni sastojci

Rezanci, špageti, ravioli, oblici ovakvi i onakvi – narudžbe su različite. – Punjena tjestenina jako je tražena, punim je prema željama, domaćim svježim i suhim sirom, pršutom, povrćem, čokoladom. A za šarenilo boja koristim isključivo prirodno; špinat, ciklu, grašak  poriluk, mrkvu, krumpir, ali i cvijet od graška u prahu, kurkumu i aktivni ugljen – kaže Sanda. Upravo visoki udio svježeg povrća njenu tjesteninu čini posebnom, ali i svježa jaja domaćih OPG – ova. – Na 100 grama brašna ide jedno jaje, zbog čega tjestenina ima poseban okus domaćih jaja i elastičnost koju zadržava poslije kuhanja, a zbog toga su za najesti se dovoljne manje količine nego kod klasične, industrijske tjestenine – pojasnila je.  Nakon izrade, tijesto se suši šest sati u sušari, a pri izradi se ne koriste nikakvi konzervansi, zbog čega mu je i rok trajanja do dva mjeseca.

 

Ručna izrada

U dvije godine otkako se bavi proizvodnjom polazila je razne tečajeve, pa čak i one talijanske preko interneta, ne bi li savladala tehnike. – Inspiracija mi je bila Amerikanka Linda Nicholson koja puno radi s obojenim tijestom, a što je i u Europi postalo sve popularnije. Krenula sam biti kreativna za svoju obitelj, pa je na kraju iz toga, ali i znatiželje, volje i ljubavi nastao obrt. Inače sam vlasnica knjigovodstvenog servisa, pa mi ovo dođe kao opuštanje – kaže Sanda. Za sada proizvodi 6 kilograma dnevno, a svoju tjesteninu plasira u dvije trgovine po Zagrebu. Pronaći ju možete i na zabočkoj tržnici, a uglavnom radi po narudžbama, kontaktirati ju možete preko Facebook stranice Tjestenina – začinjeno s ljubavlju. 

Obzirom da se svaki komadić valja, reže, mota, slaže, presavija, ručno, koriste samo domaće, svježe i certificirane namirnice, i cijena se razlikuje od one industrijske. No, to, kaže, njenim kupcima ne predstavlja problem, jer je prioritet kvaliteta. Tako za 20 dag tjestenine trebate izdvojiti 15 kuna. – Često radim neke tematske torteline po narudžbi i slično i suradnja s lokalnim restoranima je nešto što bih voljela proširiti – zaključila je Sanda. Stoga je u planu povećanje proizvodnje na maksimalno 30 kilograma dnevno i zapošljavanje dvoje radnika. Mogućnosti su zapravo široke, jer je tržište za ovakvu hranu itekako zainteresirano, preporuke pljušte sa svih strana, a slične ponude u regiji s ovakvom igrom bojama i okusima s rezultatom izuzetne kvalitete nema.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook