Prethodni članak
Sljedeći članak

Šokirana Zagorka stigla u policiju: "Prevarili su me za više od tisuću eura"


Foto: Zagorje.com/Arhiva (Ilustracija)

Policijska uprava krapinsko - zagorska jučer je zaprimila prijavu jedne ženske osobe kako ju je, za sada nepoznati počinitelj, prevario za više od tisuću eura.

Naime, kako je priopćila policija, Zagorka je na Internet oglasniku pronašla oglas o prodaji mobilnog telefona te putem aplikacije dogovorila kupnju i potom uplatila više stotina eura. 

Nakon toga, uslijedio je pravi mali šok.

Naime, kako navodi policija u svom priopćenju, "preko lažne stranice oglasnika zaprimila je poruku kako novčana transakcija nije provedena te da je potrebna ponovna potvrda bankovne kartice, nakon čega joj je s bankovnog računa skinut novčani iznos veći od tisuću eura".

Zbog ovog, ali i čestih sličnih kaznenih djela prevare, policija je i danas uputila upozorenje građanima, kojeg prenosimo u cijelosti:

"Kako se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?

Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:  https://webheroj.hr/.

-slanje poveznice(linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,


-lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji),


-jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice),


-zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena),

-također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon ( kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja ali i brojevi hrvatskih mreža. 
 
-Provjerite na servis CERT iffy radi li se o legitimnoj internetskoj trgovini.
CERT iffy korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba."

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook