Prethodni članak
Sljedeći članak

Solarni paneli daju mu struju, a kišnicu iskorištava za vodu

Davor Leš iz Krušljvog Sela mudro je posegnuo za ekološkim izvorima energije


Davora Leša ne muče visoki računi za struju i vodu. Struju dobiva preko solarnih ploča, a vodu skuplja preko kišnice te ju filtrira. S djevojkom i djetetom živi na ranču u Krušljevom Selu, par minuta do centra Oroslavja. Uživa u drvenoj kući koju okružuje voćnjak, dva jezera te staklenik u kojem proizvode hranu za svoje potrebe, dok se višak uvijek da prodati.

Gradi arteški bunar
Na kući ima 18 solarnih panela i to monokristale koji osiguravaju visoku učinkovitost, tako da imaju struju i za vrijeme oblačnog i kišnog vremena, jedino je problem kad je magla, no zato imaju spremnike u koje se sprema višak energije kada su sunčani dani. Tada se višak sprema u akumulatore od tonu i pol koji su dostatni za 7 do 10 dana. Od uređaja imaju perilicu suđa, hladnjak, tv, perilicu rublja, pećnicu, rasvjetu… Griju se na drva, a bojler imaju na plin, tj. plinsku bocu. Vodu iz kišnice koriste za pranje i tuširanje, a za kuhanje je još destiliraju. Davor radi na tome da napravi arteški bunar, kako bi imali dovoljno vode u sušnom razdoblju, ali i periodu zime.

Potres nisu ni osjetili
Leš se bavi permakulturom, dizajniranjem zemljišta, a trenutno radi na šumi hrane. U planu je ovaj ranč i 'rentati turistima', a uredit će i svoja dva jezera, jedan s ribama, a drugi će pretvoriti u prirodni bazen dizajniran s biljkama, koje ga same filtriraju tako da je voda uvijek čista za kupanje. Prirodna, bez klora i filtera.

'Gradite drvene kuće'

- Mladima bi svakako preporučio ovakav način života samoodrživosti, čim manja davanja i plaćanja režija i da grade drvene kuće, a ne od betona. Naša kuća u potresu nije se pomaknula, nismo ni osjetili. Da nije pisalo o tome ne bi znali ni da se dogodilo – zaključio je Leš. 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook