Špijunira li nas jedan od najpopularnijih uređaja? Otkrivene su kineske friteze na vrući zrak opremljene uređajima za nadzor
Zračne friteze pripremaju ukusne pečene krumpire i, kako se čini, prilično su učinkoviti uređaji za špijuniranje. Prošlog mjeseca, potrošačka grupa Which? izdala je upozorenje da su svakodnevni pametni uređaji, uključujući tri kineske friteze na vrući zrak, “prepuni trackera” i uključeni u “pretjerani” nadzor, upozorava kolumnistica Guardiana Arwa Mahdawi, prenosi Poslovni dnevnik.
Dakle, dok ste kuhali večeru, čini se da su neke od tih zračnih friteza putem svojih aplikacija za pametne telefone možda snimale obiteljske razgovore i slale podatke na servere u inozemstvo.
Možda će čim te smjernice budu objavljene, sve tehnološke tvrtke koje trenutno pljačkaju vaše podatke odmah promijeniti svoje ponašanje i s najvećim poštovanjem početi tretirati vaše osobne podatke.
Za slučaj da se to ipak ne dogodi, postoji rješenje: prestanite kupovati nepotrebne “pametne” uređaje, savjetuje kolumnistica. Ako 2024. godine unesete u svoj dom objekt povezan s internetom, trebate apsolutno očekivati da vas sluša. Također biste trebali biti spremni na mogućnost da ga netko hakira.
Pažljivo kad instalirate
Naša privatnost prodana je onome tko najviše plati već odavno. Svaki naš pokret, svaki korak, svaki krumpir koji ispečemo u zračnoj fritezi – netko nas promatra. Malo toga možemo učiniti kao pojedinci kako bismo se borili protiv tog stalnog nadzora. No, možemo biti svjesniji kakve pametne uređaje unosimo u svoje domove.
Dokazani slučajevi špijunaže kroz pametne uređaje
Slučaj špijunskih air fryera nije prvi put da se dovodi u pitanje koliko pametni uređaji prate naše aktivnosti bez našeg znanja.
Samsung pametni televizori također su se našli pod povećalom kada je otkriveno da njihova funkcija glasovnog upravljanja kontinuirano snima razgovore u prostoriji i šalje ih trećim stranama.
Europska unija uvela je stroge propise o zaštiti podataka kroz GDPR, koji štiti korisnike od neovlaštenog prikupljanja podataka. Međutim, mnoge tvrtke i dalje pronalaze načine za zaobilaženje tih propisa ili dobivaju pristanak korisnika kroz složene uvjete korištenja koje malo tko čita.
Stručnjaci upozoravaju da će problem digitalnog nadzora postajati sve složeniji s razvojem umjetne inteligencije i Internet of Things (IoT) tehnologija. Posebno zabrinjavaju slučajevi gdje se prikupljeni podaci koriste za kreiranje detaljnih profila korisnika koji se zatim mogu zloupotrijebiti u različite svrhe.
Iako pametni uređaji donose brojne pogodnosti u naše živote, važno je biti svjestan njihovih potencijalnih rizika za privatnost. Informiranost i proaktivan pristup sigurnosti ključni su za zaštitu osobnih podataka u digitalnom dobu.