STIGLA NOVA ŠTETOČINA IZ AMERIKE: Napala nas je i kukuruzna zlatica
Na području naše županije zabilježena je velika brojnost kukuruzne zlatice - kukac sličan krumpirovoj zlatici. Najveće štete nanosi ličinka izgrizanjem korijena biljaka kukuruza
Na području Krapinsko-zagorske županije ove je godine zabilježena velika brojnost kukuruzne zlatice. Riječ je o kukcu dugoljastog tijela, dužine 5-6 mm. Krila su žute boje sa crnim prugama kod ženki, dok su kod mužjaka gotovo crna. Tipična su izrazito duga i nitasta ticala. Odrasle oblike susrećemo od sredine lipnja, na listovima kukuruza, gdje izgrizaju tkivo lista i vidu bijelih pruga. Vrlo su brzi i teško ih je uhvatiti, pojašnjava u obavijesti poljoprivrednicima, agronomka Sanja Gregurić iz Savjetodavne službe. Inače, kukuruzna zlatica u Americi je najznačajniji štetnik kukuruza.
Kad se pojave metlica i svila, izgrizaju svilu, zbog čega je slabija oplodnja, odnosno, u klipu ima manje zrna. Kritičnim brojem smatra se 20 zlatica po klipu, odnosno, ako pronađemo 20-tak odraslih zlatica po klipu, smatra se da mogu značajno umanjiti prinos. Iako ima registriranih insekticida za njihovo suzbijanje ( Rotor super, Decis 100 EC i dr.) njihova primjena u ovoj razvojnoj fazi zbog visine kukuruza nije moguća.
Ipak, najveću štetu čine ličinke kukuruzne zlatice, koje se hrane korijenjem mladog kukuruza tijekom svibnja. Budući da je korijen oštećen, biljku više nije dobro učvršćena u tlu i poliježe uslijed naleta vjetra ili pod težinom klipa. Prinosi na taj način mogu biti drastično smanjeni.
Odrasle ženke ujesen odlažu jaja u tlo, jaja prezime te se u proljeće iz njih izliježu ličinke. Ukoliko je na parceli ponovno zasijan kukuruz, ličinke nastavljaju svoj razvoj. Ukoliko je na parceli zasijana neka druga kultura, ličinke ugibaju. - Ukoliko želite spriječiti veće probleme uzrokovane pojavom kukuruzne zlatice, krajnje je vrijeme da se ozbiljno shvatimo upozorenje da se kukuruz ne smije sijati uzastopno, na istoj površini, dvije ili više godina zaredom – savjetuje Gregurić te dodaje da primjena insekticida i traku, prilikom sjetve je moguća, ali drastično poskupljuje već ionako skupu proizvodnju.