Prethodni članak
Sljedeći članak

Susret učenika i nastavnika u okviru Erasmus+ projekta “SMaiLE”


Završio je prvi susret Aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja partnerskih škola u sklopu Erasmus projekta SMaiLE (Scenarios and MOOCs for AI Literacy in Education), koji se provodio u Osnovnoj školi Pantovčak i Srednjoj školi Bedekovčina. Uz navedene škole u organizaciji susreta sudjelovao je i Tehnički fakultet Rijeka.

Scenariji i otvoreni mrežni tečajevi pismenosti o umjetnoj inteligenciji u obrazovanju je dvogodišnji projekt u kojem sudjeluju škole iz Hrvatske, Francuske, Irske, Portugala i Španjolske, uz Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci. Glavni koordinator je Osnovna škola Pantovčak.

Cilj projekta je unaprijediti znanje i vještine sudionika u razumijevanju rada i primjeni umjetne inteligencije. Izradit će se otvoreni obrazovni resursi na osmišljenoj održivoj platformi AI e-HUB (koja će biti otvorena za doprinose nastavnika i učenika nakon završetka projekta), masovni otvoreni mrežni tečajevi (MOOC-i), brojni digitalni sadržaji, prijenosi uživo te digitalni HUB za umjetnu inteligenciju s dvadeset digitalnih međupredmetnih scenarija učenja.
Učenici iz navedenih škola dijelom su boravili u Zagrebu, a dijelom u Zagorju gdje su im domaćini bili učenici škole.

Svi su zajedno sudjelovali u aktivnostima, predavanjima i radionicama vrhunskih predavača koji su učenike i nastavnike upoznali s poviješću, mogućnostima i budućnosti umjetne inteligencije.

Ovim putem zahvaljujemo svim predavačima, ekspertima na području Umjetne inteligencije. Utorak smo proveli na FER-u sudjelujući na predstavljanju fakulteta i područja rada koji nam je održao dr.sc. Dario Bojanjac, Izvanredni profesor, na Zavodu za komunikacijske i svemirske tehnologije. Nastavili smo s izvanrednim predavanjem na temu “Uvod u umjetnu inteligenciju” koju je održao doc. dr. sc. Marko Horvat te završili radionicom “Matchbox AI” koju su održali kolege Viktorija Šturlić-Tupek i Martin Ante Rogošić, oboje studenti Fakulteta računarstva i elektronike Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujemo Prodekanu za studente docentu Tomislavu Jaguštu sa Zavoda za primijenjeno računarstvo FER-a što nam je organizirao i omogućio izvrsno iskustvo i boravak na FER-u.

U okviru aktivnosti izuzetno smo zahvalni dr.sc. Nenadu Markušu, vodećem istraživaču, sa Zavod za telekomunikacije iz FER-a koji je održao zanimljivo predavanje na temu “AI u sportu” te pokazao učenicima na koji način se AI koristi za pripreme i praćenje nogometnih utakmica, ali i šire.

Radionicu o upotrebi umjetne inteligencije u nastavi jezika održala je Arjana Blažić, profesorica engleskog i njemačkog jezika, instrukcijska dizajnerica i savjetnica za obrazovnu tehnologiju, a u sam princip rada AI alata kroz radionicu AI for everybody učenike i nastavnike je uveo Brando Koch, AI stručnjak i direktor tvrtke Inteligentia.

Učenicima su svoje znanje o AI prenosili kroz radionice i predavanja i naši partneri s Tehničkog fakulteta Rijeka, Kristijan Lenac i Marina Banov koji su ih uveli u znanja o povijesti umjetne inteligencije i načinima kako ona uči (radionice History of AI, How AI learn to be smart), ai imali su priliku i praktično isprobati Turingov test.

U okviru susreta održano je i online predavanje za nastavnike na temu: „Kako uspješno upotrijebiti umjetnu inteligenciju u nastavi“, koje je prikazao je Keith Quille, stariji predavač iz School of Enterprise Computing and Digital Transformation iz Dublina.

Kroz niz druženja s vodećim stručnjacima i sveučilišnim profesorima učenici i nastavnici su znatno unaprijediti svoje znanje o AI-u, ali i stekli veliku dozu samopouzdanja postavljajući pitanja i surađujući sa stručnjacima na području umjetne inteligencije.

U okviru kulturoloških aktivnosti učenici i nastavnici su se upoznali sa znamenitostima Zagreba i Zagorja, a posjetili su i Plitvička jezera.

Na ovom prvom sastanku partnerskih škola učenici i nastavnici imali su prilike upoznati se s osnovama umjetne inteligencije i njezinoj upotrebi, iako je ona već prisutna u mnogim aspektima svakodnevnog života.

Sva znanja i stečene vještine pomoći će nastavnicima da u suradnji s učenicima razviju niz rezultata kako u okviru online tečajeva tako i kroz nastavne scenarije koji se mogu uvrstiti u svakodnevni rad obrazovnih ustanova.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook