Prethodni članak
Sljedeći članak

SUTRA ŠTRAJK: Oboljele od raka neće zračiti, nema ni pretraga: 'Nastradat će samo pacijenti'


Zdravlje ne može biti na odgodi - u konačnici će nastradati samo pacijenti, poručuju povodom najave štrajka u zdravstvu od ponedjeljka iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata. Navode kako prosvjed neće naštetiti Vladi, nego će direktnu štetu snositi pacijenti, uključujući one najteže bolesnike i onkološke pacijente, pišu 24 sata.

- Razumijemo potrebu za rješavanjem pitanja koeficijenata kako bi prestala diskriminacija zdravstvenih radnika čiji je posao neizmjerno važan i vrijedan. No, u situaciji kada su nedostupne osnovne usluge poput pretraga, laboratorijskih analiza i zračenja, netko mora biti odgovoran za štetu nanesenu pacijentima. Zamislimo listu čekanja nakon štrajka - zdravlje pacijenata ne smije biti ugroženo zbog odgoda, zaključuju.

Kako napominje Vladimir Markuš, voditelj odjela saniteta u Sindikatu Zajedno koji najavljuje prosvjed svojih 4000 članova u zdravstvu, štrajk će trajati do ispunjenja zahtjeva. Traže povećanje bruto osnovice za 20 posto, trenutačno je ona 947 eura, napominju.

Kako su već ranije najavili, stat će kompletna dijagnostika u većini zdravstvenih ustanova, neće biti magnetske rezonance, rendgena, mamografije, redovne dijagnostike i kontrola, PET-CT pregleda, zračenja niti planiranja zračenja onkoloških bolesnika, neće se obrađivati uzorci krvi i druge laboratorijske pretrage, što se ne odnosi na hitne slučajeve. U štrajk idu zaposlenici laboratorija, ljudi koji rade na snimanjima, vozači saniteta, i tvrde kako nitko od pacijenata neće biti ugrožen. S druge strane, Ministarstvo zdravstva objavilo je dugačak popis postupaka koji i u štrajku mora biti odrađivan, pišu 24 sata.


Ministar Vili Beroš za 24sata je rekao kako, koliko je njemu poznato, liječnici u štrajku neće sudjelovati te da je njihov sindikat zadovoljan.

- S ravnateljima ustanova pak dogovaramo da u sustavu bude što manje ispada, da poslovi onih koji su u štrajku ipak ne stanu, dodaje ministar.

- Ministarstvo je kao poslove koje se mora u štrajku obavljati navelo - sve poslove! U tom slučaju štrajk nema smisla. Mi ćemo raditi hitne slučajeve, ali ne i dijagnoze, pretrage... Kod mene u sanitetu, konkretno, razvažat ćemo samo pacijente koji moraju na dijalizu, kaže Markuš. Ostalo, poput vožnje na kontrolu, slikanje, radioterapiju i ostalo - neće, ističe. Napominje kako se u sustavu već prijeti otkazima onima koji idu u štrajk.

- Samo Ustavni sud može prekinuti štrajk, u protivnom su otkazi u štrajku nezakoniti. Otkaz mogu dobiti samo oni koji i nakon odluke suda o zabrani štrajka, nastave štrajkati, ističe. Vozači saniteta, odgovara nam, imaju prosječnu plaću od 1.100 do najviše 1.250 eura, ovisno o smjenama, dodacima.

Adrijana Lukačević iz sindikata Zajedno uime radioloških tehnologa napominje kako će odrađivati sve hitne slučajeve - mamografije, rendgene, kateterizaciju srca, sve što treba.. Zračenja onkoloških pacijenata će, napominje, biti nadoknađena. Na pitanje kad će to biti, kaže kako se iskreno nada da će se u posljednji trenutak nešto promijeniti pa do štrajka u ponedjeljak neće ni doći. Na pitanje o plaći, kaže kako kolega na radioterapiji sa 35 godina staža prima 1.400 eura, pišu 24sata.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook