Prethodni članak
Sljedeći članak

SVE IH JE VIŠE: Evo kako 'džeparoši' kradu po zagorskim crkvama, dućanima i kafićima

Iako lopovi nisu mirovali ni u pandemijsko vrijeme, ukidanjem epidemioloških mjera te dolaskom vremena u kojem se održavaju okupljanja većeg broja ljudi, kao što su proštenja i razne druge manifestacije, 'posao' im je olakšan


Proljeće i ljeto, kada se organiziraju mnoga vjerska i svjetovna okupljanja na otvorenom, vrijeme je kad su lopovi 'džeparoši' posebno aktivni. Kako im pandemijsko vrijeme baš i nije 'išlo na ruku', ako je suditi po posljednjih desetak dana, ukidanje epidemioloških mjera i oni su 'jedva dočekali'. Naime, PU krapinsko- zagorska već par puta je izvjestila o krađama koje su im prijavili građani, a posebno je u zagorskoj javnosti odjeknula priča o baki kojoj je nedavno u Mariji Bistrici nemilosrdni lopov ukrao novčanik sa svim dokumentima. Da stvar bude žalosnija, naknadno smo neslužbeno doznali da je nesretna baka u novčaniku imala tek nekih dvadesetak kuna, no gubitak osobnih dokumenata je dovoljan financijski, kao i 'vremenski' trošak za veliku većinu građana.

Kako nam je ispričao glasnogovrnik Policijske uprave krapinsko-zagorske, Zoran Lončar, uz novčanik, metom vještih kradljivaca su i sve ostale vrijedne stvari koje se nose u džepu, torbi, ruksaku ili vrećici. -Dovoljna je mala neopreznost da netko postane žrtvom krađe, a kada se to primijeti, počinitelj se nalazi već daleko. Najčešće se takve krađe događaju na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi pa tako kradljivci koriste gužve u sredstvima javnog prijevoza, u ugostiteljskim objektima, vjerskim hodočašćima, čekaonicama, zdravstvenim ustanovama, na tržnicama, raznim javnim okupljanjima, plažama i drugim ''prometnim'' mjestima. Počinitelji mogu biti i žene i muškarci, starije i mlađe osobe. Krađe na javnim mjestima na području Zagorja najčešće se događaju u trgovačkim centrima, ugostiteljskim objektima ili vjerskim obredima i to na način da, prilikom kupovine, odnosno plaćanja, osoba nakratko ostavi na pultu ili kasi novčanik bez nadzora, što je vještom počinitelju dovoljno da ga otuđi. Također gostima u ugostiteljskim objektima počinitelji otuđe mobilne telefone, koje oštećeni ostave bez nadzora na stolovima ili šanku. Isto tako, događa se da prilikom ulaska u ugostiteljski objekt osobe objese kapute ili jakne na vješalicama, a u džepovima ostave mobitele, novčanike ili druge vrijedne predmete koje im vješti počinitelji otuđe. Policijski službenici povremeno i zaprime prijavu osoba kako im je nepoznati počinitelj tijekom vjerskog obreda u vjerskom objektu iz ruksaka otuđio novčanik s novcima, osobnim dokumentima, bankovnim karticama i dragim osobnim stvarima – ispričao nam je Lončar.

Kako bi se štete od eventualne krađe maksimalno smanjile, Lončar je čitateljima Zagorskog lista iznio i nekoliko savjeta.  -Instalirajte na mobitel aplikacije koje mogu pomoći locirati izgubljen ili ukraden telefon. Uvijek koristite PIN i zaključavajte svoj mobitel pomoću šifre. Ne nosite sa sobom veliki iznos gotovine, a kada idete u kupovinu, koristite bankovnu karticu. Limitirajte iznos koji možete podići karticom na bankomatu. Ne držite sav novac, kartice i dokumente u istom džepu ili torbi, a broj PIN-a ne držite zapisan u novčaniku uz bankovnu karticu. Zvono mobitela postavite na najjače i ako vam bude ukraden, zamolite nekoga da nazove vaš broj, možda se oglasi kod kradljivca. Obratite pažnju na svoje okruženje, posebno na gužvu, na osobe koje vas duže prate. Naime, kradljivci prvo pronalaze i 'odmjeravaju' svoju žrtvu. Čuvajte se guranja, nalijetanja i agresivnih ili pretjerano ljubaznih osoba – savjetuje Lončar te dodaje još nekoliko korisnih preporuka kako što više smanjiti mogućnost krađe. -Vodite brigu o svojim vrijednostima. Ne nosite mobitel ili novčanik u stražnjem džepu hlača. Uvijek držite zatvorenom torbicu u kojoj nosite dokumente i vrijednosti, a torbicu nosite ispred sebe. Ne ističite nakit i novac koji nosite. Ručnu torbicu i prtljagu držite zatvorenom i neka vam uvijek bude u vidokrugu. Ne ostavljate bez nadzora stvari na javnim mjestima, ne ostavljajte torbu, novčanik, mobitel ili vrećicu na blagajnama, policama, u liječničkim čekaonicama  ili u kabinama – upozorava Lončar.

Da bi se lakše zaštitili od kradljivaca te lakše prepoznali moguću opasnost, Lončar nam je otkrio i neke od 'modusa operandi' kojima se kradljivci služe. -Kradljivci će pokušati odvratiti pažnju, tako da će upitati za smjer, politi pićem, zatražiti ili ponuditi pomoć. Kradljivci  će se namjerno zabiti u osobu, prilikom ulaska u autobus, dok koristite dizalo ili pokretne stepenice, čekate u redu. Kradljivci  će iskoristiti dobre prilike, poput torbice koja visi na naslonjaču stolice u restoranu, jakne odložene bez nadzora, vidljivog novčanika ili mobitela u otvorenoj torbici, nenadzirane prtljage. Prijavite policiji ukoliko ste postali žrtva krađe Ako ste pokradeni, pretražite najbližu okolicu, možda pronađete svoj novčanik. Spremite ga u vrećicu i predajte policiji jer postoji mogućnost otkrivanja korisnih tragova. Uvijek ima smisla prijaviti ako je ukraden novac, mobitel, dokumenti ili druge vrijednosti. Prijava policiji može pomoći da druge osobe ne postanu žrtve kradljivaca – napominje Lončar.

 No, ne treba zaboraviti ni na provale i krađe iz automobila, koje se najčešće događaju na parkirališnim prostorima na mjesnim grobljima, na ugibalištima i putovima u blizini šuma, parkova, ispred stambenih zgrada, trgovačkih centara, restorana, zdravstvenih ili obrazovnih ustanova i to najčešće u poslijepodnevnim i večernjim satima.  - Najčešći oblik provala u automobile je kroz bočna stakla, na način da se razbije staklo i ukradu predmeti koji su ostavljeni na vidljivom mjestu koje počinitelj i prve uoči ili nađe u vozilu. Da bi se spriječile  provale u vozila i krađe iz vozila nije potrebno nikakvo novčano ulaganje, već promjena ponašanja i navika, tako da se ne privlači pažnja počinitelja i da se na njega ne djeluje poticajno. Parkirajte na vidljivom, osvijetljenom i po mogućnosti čuvanom parkiralištu. Ne ostavljajte vrijedne stvari kao što su torbe, novčanici, mobiteli i drugo na vidljivim mjestima unutar automobila, te nikako u torbicama i novčanicima ne ostavljajte PIN brojeve zajedno sa bankovnim karticama. Kada napuštate automobil i nakratko, ugasite motor, izvucite ključ iz kontakt brave i zaključajte vozilo. Sva vrata automobila i poklopac prtljažnika uvijek zaključavajte, zatvarajte pomični krov i prozore. Ne ostavljajte automobil i ključeve osobama u koje nemate povjerenje, kao što su pojedini servisi, praonice i slično. Ako ste u mogućnosti, ugradite u vaš automobil neki sustav zaštite, alarmni uređaj, blokadu mjenjača ili slično. Kada provjerite vaš parkirani automobil, bacite pogled i na susjedov jer nema boljeg načina samozaštite od dobrosusjedskog nadzora. I na kraju razmislite jeste li nešto od svega navedenog propustili i tako olakšali provalniku posao – savjetuje Zoran Lončar iz PU krapinsko – zagorske.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook