Prethodni članak
Sljedeći članak

TRAJE '2. HRAŠĆINSKI ASTRO': Hrašćinski meteorit vrlo je značajan, no još uvijek premalo slavan

Manifestacija obuhvaća radionice, edukativno - znanstvena predavanja i zanimljiva iznenađenja


U organizaciji Kluba ljubitelja zavičajne baštine ovog se vikenda u Hrašćini održava 2. Hrašćinski astro, manifestacija pokrenuta prošle godine u čast Hrašćinskom meteoritu, posjetitelju iz svemira koji je vrlo značajan, no još uvijek premalo slavan.

Hrašćinski meteorit je željezni meteorit koji je 26. svibnja 1751. pao kod Hrašćine. Tog su dana na polje u selu Domovcu pala dva meteorita, težine 39,76 i 8,96 kg. Veći se danas čuva u Prirodoslovnom muzeju u Beču. Polirana pločica od tog meteorita (mase svega 0,56 grama) nalazi se i u Zagrebačkom prirodoslovnom muzeju. Bio je to prvi ikad dokumentiran pad metalnog meteorita popraćen zapisnikom. Kao uvod u manifestaciju, u petak 18. svibnja u poštanskom uredu Hrašćina Trgovišće bila je promovirana prigodna razglednica i poštanski žig te je u svijet odaslano 100 razglednica na njemačkom i hrvatskom jeziku te esperantu, kako bi se ukazalo na značaj manifestacije koju organizatori žele napraviti tradicionalnom.

Samo otvorenje 'Astra' održano je u subotu u Domu kulture u Trgovišću, nakon ARDUINO radionica za mlade, koje je vodila prof. Mirjana Malarić. – Nastavljamo nakon probijanja leda prošle godine. Nadamo se da će manifestacija biti sve bolja i posjećenija. Ljudi malo znaju o ovoj tematici, a ono što ne poznajemo, teško se odlučimo i posjetiti. Zato naš meteorit treba promovirati, probuditi malo znatiželje. Predavanja koja organiziramo nisu za znastvenike, već za obične ljude, a mi želimo tragove prošlosti ispreplesti sa znanstvenim napretkom i sadašnjošću – istaknula je predsjednica Kluba Jasna Kranjec, ističući da organizatorima ne nedostaje truda, ljubavi, srca i volje, već samo nešto novaca.

Nadu da će Hrašćinski meteorit postati poznat ne samo u Hrvatskoj već i šire, izrazila je i zamjenica načelnika Općine Hrašćina Ljubica Mikulčić, poželjevši Klubu uspjeh u radu, a nakon otvorenja manifestacija je nastavljena predavanjima gostiju iz Astronomskog društva Beskraj iz Zagreba. Predavanje 'Moje amatersko putovanje' održala je Katarina Šprem, dok je Saša Nuić govorio na temu 'Put prema rubu svemira amaterskom astrofotografijom', predstavivši svoje fotografije neba nastale u zadnjih 10 godina. I Nuić je istaknuo veliki značaj Hrašćinskog meteorita. – Ovo mjesto, gdje je pao taj meteorit, nije mjesto samo od lokalnog značaja, nije samo mjesto od hrvatskog značaja, ovo je mjesto od značaja za svjetsku znanost, jer spoznaje koje su nastale od ovog meteorita su nešto što baštini cijela civilizacija. Biti ovdje i govoriti o astronomiji je velika čast. U Prirodoslovnom muzeju u Beču ovaj meteorit zaveden je pod rednim brojem jedan, jer je jedan od  najznačajnijih, to je prvi meteorit kojem je znanstveno dokazano porijeklo iz svemira, prije se samo špekuliralo o 'nekom kamenju koje pada s neba' – naglasio je Nuić.

Uz planirano promatranje neba teleskopima, organizatori su pripremili i druga iznenađenja, poput puzzli sa slikom pada mjesta meteorita, privjescima za ključeve, suvenira, razglednica, a ono koje se posebno svidjelo posjetiteljima bila je besplatna vožnja kočijom s konjima Zagorske udruge uzgajivača konja do mjesta pada meteorita.

Manifestacija se nastavlja i u nedjelju 20. svibnja kada će mladi križevački astronomi od 19 sati u Domu kulture u Trgovišću održati predavanje 'Zvijezde', a od 20 sati Dubravko Šincek govorit će na temu 'Astronomija – osnove orijentacije među zvijezdama'. I danas će biti prilike za noćno promatranje neba kod Vinarije vinski Vrh, i to od 21 sat, pod vodstvom Dubravka Šinceka.

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook