Prethodni članak
Sljedeći članak

U krapinskom Udruženju devet je obrta više nego prije godinu dana

Udruženje obrtnika grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj djeluje već 180 godina


Prošla je godina za Udruženje obrtnika grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj bila vrlo značajna. Kako je 5. svibnja 1837. godine osnovan Veliki krapinski ceh, prošle je godine Udruženje obilježilo 180. godišnjicu. Tim je povodom Udruženje od Hrvatske obrtničke komore i njezinog predsjednika Dragutina Ranogajca primilo plaketu Zlatne ruke s pisanim priznanjem za očuvanje tradicije i izniman doprinos razvoju obrtništva i obrtničkih institucija.

32 otvorena, 26 zatvorenih

Udruženje po teritorijalnom ustroju obuhvaća obrtnike iz Grada Krapine, njih 243, zatim 69 obrtnika iz Općine Đurmanec, 32 obrtnika iz općine Radoboj, 24 obrtnika iz općine Petrovsko te 21 obrtnika iz općine Jesenje, sveukupno 389 obrtnika. Kako postoji nekoliko zajedničkih obrta s dva vlasnika, na području udruženja postoji 381 obrt, što je za 9 više nego u ovo vrijeme prošle godine. Prema djelatnostima, najviše obrta posluje u uslužnim djelatnostima, njih 109. Proizvodnih je obrta 64, u graditeljstvu 53, ugostiteljstvu 41, trgovini 39, prijevozu 38, frizera i kozmetičara 33 te 4 tradicijska obrta. Prošle su godine otvorena 32 nova obrta, dok ih je zatvoreno 26. - Otvaraju se obrti u različitim djelatnostima, od keramičara, završnih radova, vodoinstalacijskih, elektromehaničarskih, ugostiteljskih, frizerskih do knjigovodstvenih servisa i prevoditelja. Razlozi zatvaranja su razni, od smrti obrtnika, odlazak u mirovinu obrtnika, prelazak na d.o.o., zatvaranje nakon godine dana obrta, slično kao i proteklih godina. – Najveći je problem pronalazak zaposlenika odgovarajuće stručne spreme. Na tržištu rada ima nedovoljno ili ih uopće nema, a to su sljedeća deficitarna zanimanja: konobari, kuhari, šivači, bravari, zidari, elektroinstalateri, fasaderi, tesari, tokari. Problem je i odlazak radno sposobnih ljudi u inozemstvo. Nisu stvoreni uvjeti da poslodavci radnicima isplaćuju plaće u visini kao što su to plaće za ista radna mjesta u inozemstvu, jer su izdaci za plaće previsoki. Birokratske zapreke su i dalje prisutne, a administrativni zahtjevi se za poslodavce stalno povećavaju – komentira Suzana Katalenić, tajnica Udruženja.

Uređenje prostora

Udruženje obrtnika grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj je trenutno u uređenju poslovnog prostora u Ulici Frana Galovića koji u sklopu ureda ima i konferencijsku dvoranu zajedničku s Obrtničkom komorom KZŽ. - Nadamo se skorom preseljenju i veselimo se što ćemo s ovom dvoranom imati više mogućnosti za organizaciju raznih seminara i edukacija za naše članove – kaže Suzana Katalenić. Kao karika Komorskog sustava, Udruženje obrtnika Krapina prati, pomaže i sudjeluje u događanjima Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije i Hrvatske obrtničke komore.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook