Prethodni članak
Sljedeći članak

U Udruzi invalida Bedekovčina kreativno, živo i pozitivno

Udruga invalida Bedekovčina je tijekom cijele 2017. godine provela brojne aktivnosti


Povodom Međunarodnog dana tolerancije Udruga invalida Bedekovčina u sklopu projekta „Radi kreativno, misli pozitivno“, organizirala je radionicu Svatko ima svojeg anđela. Radionica je provedena u Osnovnoj školi Bedekovčina koja je i partner na tom projektu. Radionici su prisustvovali učenici Osnovne škole Bedekovčina, osoba s intelektualnim teškoćama iz Udruge invalida Bedekovčina, roditelji učenika 2. b razreda, volonteri, asistenti i roditelji osoba s intelektualnim teškoćama. U ime ravnatelja škole prisutne je pozdravila pedagoginja škole, Silvija Ilić. Radionica je provedena u sklopu projekta "Radi kreativno, misli pozitivno", koji provodi Udruga invalida Bedekovčina, a Osnovna škola Bedekovčina je partner na tom projektu.

Za osobe s intelektualnim teškoćama boravak među zdravom djecom, pogotovo među vršnjacima, nenadomjestiv je oblik socijalnog kontakta, podizanja samopouzdanja i samopoštovanja. To je ujedno i sveopće ohrabrenje za samostalan izlazak iz kuće - u ambulantu, ljekarnu, trgovinu, na društvene događaje. To znatno poboljšava njihovo zdravlje i kvalitetu života. Kao sjećanje na tu lijepu zajedničku aktivnost, svaki je sudionik ponio kući svojeg anđela. Voditeljica radionice bila je Anita Pavetić,

U 2017. godini u Udruzi invalida Bedekovčina bilo je veoma živo i aktivno. Aktivnosti su se provodile kroz tri projekta. Projekti „Kad pomažu naši vršnjaci, lagani su svi zadaci“ i „Radi kreativno, misli pozitivno“ provedeni su kroz 72 radionice koje su obuvaćale psihosocijalne i kreativne teme u koje su bili uključeni članovi Udruge invalida Bedekovčina, učenici Osnovne škole Bedekovčina, roditelji, volonteri i asistenti. Projektom je obuhvaćeno 80 direktnih korisnika.

Projekt „Tjelesnim aktivnostima do boljeg zdravlja“ provodila je fizioterapeutkinja u prostoriji Ambulante Bedekovčina. Cilj toga projekta je kombiniranjem individualnih i grupnih tretmana i adekvatnim oblicima tjelesnih aktivnosti doprinijati lakšem, potpunijem i ravnopravnjem uključuvanju korisnika udruge u sve aspekte života zajednice, te poboljšanju kvalitete života. Projekt je obuhvatio 40 korisnika. Provedeno je 450 medicinskih masaža, preko 200 vježbi, 16 grupnih vježbi i radionica u Udruzi te više interaktivnih šetnji kroz prirodu.

Osobe s intelektualnim teškoćama, članovi Udruge invalida Bedekovčina, s osobnom pratnjom provele su četiri dana u Poreču, preko projekta „“1000 dana na Jadranskom moru“. Članovi Udruge, grupa osobe s tjelesnim invaliditetima, u sklopu provođenja rekreativno kreativnih radionica, boravila je sedam dana na moru, u Selcu.

Tijekom prigodnih manifestacija u zajednici održane su izložbe radova s kreativnih radionica te su tako korisnici pokazali svoje mogućnosti i kreativnost.

Tijkom godine obilježen je Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom, Međunarodni dan osoba s neurološkim smetnjama, Mađunarodni dan čovjekoljublja.

Povodom ,Međunarodnog dana ososba s invaliditetom u Osnovnoj školi Bedekovčina održava se intraktivna radionica s više kreativnih aktivnosti koja obuhvaća 70 korisnika iz svih segmenata zajednice. Po završetku radionice bit će upriličena izložba radova.

Ovakvo projektno djelovanje snažno doprinosi boljem položaju korisnika projekta u obitelji i zajednici te sprečavanju smještaja osoba s invaliditetom s područja Općine Bedekovčine i KZŽ u institucije.

Uspješnom provođenju radionica pridonijeli su volonteri Marija Pavetić, Marina Pavetić, Martin Premur, Glorija Debeljaki i Megy Jagarčec.

Voditeljice projekata su Suzana Franc, Mateja Mišak i Dragica Burek koja je ujedno i autorica svih projekata.

Projekte je podupro Dom zdravlja KZŽ, Općina Bedekovčina te Krapinsko-zagorska županija.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook