Prethodni članak
Sljedeći članak

U Zaboku otvoren prvi obrt za učenje, namijenjen osnovnoškolcima


Prošle je jeseni, s početkom nove školske godine, u Zaboku osnovan obrt Pirgo, namijenjen osnovnoškolcima kao svakodnevna pomoć pri učenju. Pirgo je nastao kao odgovor na uočeni nedostatak servisa za pružanje usluge pomoći i podrške mladim obiteljima u svladavanju izazova modernog načina života i zahtjeva obrazovnog sustava.

Ovakav način vaninstitucionalnog obrazovanja zamišljen je kao pomoć djeci u osamostaljivanju, stjecanju radnih navika, usvajanju tehnika učenja, razvijanju komunikacijskih vještina i slično. Polaznici su raspoređeni u male skupine (do 6 učenika) u ugodno uređenom i dobro opremljenom prostoru koji se nalazi u neposrednoj blizini škole, pojasnila je Jasna Bašić, osnivačica i voditeljica obrta i programa.

Jasna je učiteljica s dugogodišnjim iskustvom u radu s djecom od 1. do 8. razreda osnovne škole. Po zanimanju je magistra primarne edukacije i engleskog jezika te se dodatno školovala na prestižnom Lancaster University u Velikoj Britaniji. Čitav svoj radni vijek trudila se provoditi moderne metode učenja stranog jezika kroz maksimalnu uključenost učenika u procesu usvajanja znanja.

-Kao iskusna učiteljica, uočila sam da problem školskog neuspjeha u mnogome leži u činjenici da djeca nisu dovoljno dobro usvojila čitalačku pismenost te im to onemogućava razumijevanje, povezivanje i usvajanje znanja u većini školskih predmeta. Stoga u radu s učenicima posebnu pažnju pridajem razvijanju vještine čitanja, razumijevanju pročitanog teksta te ljubavi prema čitanju općenito – kaže Jasna te dodaje kako je pomoć pri učenju namijenjena svim učenicima osnovnih škola koji trebaju svakodnevno, tijekom cijele školske godine, ugodno mjesto gdje će moći učiti i/ili pisati zadaću uz stručnu pomoć i podršku.

Program obuhvaća svakodnevnu pomoć pri učenju i pisanju zadaća za učenike od 1. do 4. razreda i pomoć pri učenju engleskog jezika za učenike od 1. do 8. razreda. Radi se u manjim skupinama uz primjenu suvremenih metoda učenja koje uključuju aktivno učenje u suradničkom i poticajnom okruženju s neposrednom povratnom informacijom.

Informacije koje se usvajaju dijele se s ostalim članovima skupine, što omogućuje uvježbavanje prezentacijskih vještina, provjeravanje spoznaja i bolje pamćenje. Neposrednu povratnu informaciju učenici kontinuirano dobivaju od učiteljice koja mentorira proces kroz ciljana pitanja, ispravljanje pogrešaka i stalne poticaje. Proces učenja odvija se u ugodnoj atmosferi koja učenike motivira i potiče na inicijativu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook