Prethodni članak
Sljedeći članak

U Zagorju konstantan rast potrebe za uslugama za djecu s teškoćama u razvoju


U Poslovno-tehnološki inkubator Krapinsko-zagorske županije u Krapini danas se održava tematski skup u organizaciji Hrvatske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), kojim ta udruga i na području KZŽ nastavlja aktivnosti u okviru projekta „Koalicija za ranu intervenciju u djetinjstvu“ u Krapinsko-zagorskoj županiji.

 

Podsjetimo, riječ je o projektu koji je započeo u rujnu prošle godine te je do sada okupio respektabilan broj lokalnih dionika koji su se udružili u Koaliciju za ranu intervenciju u djetinjstvu i Mrežu djelatnika dječjih vrtića s ciljem zagovaranja kvalitetnijih i dostupnijih usluga za djecu s razvojnim rizicima i teškoćama i njihove obitelji, a Krapinsko – zagorska županija vrlo se aktivno i intenzivno uključila u taj projekt te u njega do sad uložila i znatna financijska sredstva.

Kako je na samom početku današnjeg skupa, u svojoj izjave za medije, ispričala umirovljena sveučilišna profesorica Marta Ljubešić, inače volonterka i predsjednica Nadzornog odbora HURID-a, spomenuti cilj moguće je ostvariti jedino kroz međusektorsku, interdisciplinarnu i koordiniranu suradnju stručnjaka i korisnika rane intervencije. - Veliko nam je zadovoljstvo što možemo reći da je prvi korak do tog cilja u Krapinsko-zagorskoj županiji već ostvaren kroz potpisivanje sporazuma o suradnji između Koalicije za ranu intervenciju u djetinjstvu i Mreže djelatnika dječjih vrtića. Sporazum je odraz spremnosti različitih pružatelja usluga da zajednički osmisle modalitete suradnje koji će omogućiti djeci s razvojnim rizicima i teškoćama i njihovim roditeljima pravovremenu i odgovarajuću podršku – rekla je Ljubešić.

 

Kako je pojasnila, na današnjem tematskom skupu, članovima Koalicije i Mreže i zainteresiranoj javnosti bit će predstavljeni rezultati istraživanja potreba roditelja i djece s razvojnim rizicima i teškoćama, potreba stručnjaka različitih profila i potreba za osnaživanjem civilnog društva kao legitimnog zagovarača promjena u području rane intervencije u djetinjstvu. Istraživanje su proveli studenti Filozofskog fakulteta i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Također, dio skupa je i okrugli stol na temu „Organizacije civilnog društva kao akteri promjene paradigme u ranoj intervenciji u djetinjstvu u Krapinsko-zagorskoj županiji“ te se stoga tematski skup održava pod naslovom „Rana intervencija u djetinjstvu u Krapinsko-zagorskoj županiji: analiza potreba i kako dalje“.

 

 

Kako je naglasila Martina Gregurević Šenjug, pročelnica za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Krapinsko-zagorske županije, usluge za djecu visoko su na listi prioriteta Krapinsko – zagorske županije. - Osobito su nam prioritetne one usluge koje se odnose na djecu s teškoćama u razvoju pa isto tako i usluge rane intervencije. Zadnjih desetak godina bilježimo snažan razvoj usluga u tom području, počevši od razvijanja mreže logopedskih kabineta, od edukacije stručnjaka rane intervencije, opremanja kabineta za ranu intervenciju u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice, do oformljavanja posebnog kabineta za ranu intervenciju u Centru za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice, koji je u potpunosti financiran sredstvima Krapinsko – zagorske županije. Mi kontinuirano bilježimo rast potrebe za ovom vrstom uslugama, a sva predviđanja kažu da će u budućnosti  te potrebe biti još izraženije. Ovaj projekt nam je izuzetno važan jer će nam rezultati ovog projekta, ovog istraživanja, dati smjerokaz za daljnji razvoj usluga, a drugi važan aspekt projekta je umrežavanje svih dionika koji sudjeluju u ranoj intervenciji – ispričala je Martina Gregurović Šanjug, županijska pročelnica.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook