Prethodni članak
Sljedeći članak

U zatvorima se trenutno nalazi pedeset i troje Zagorca. Najviše je osuđenih zbog teških krađa i prijetnji


Foto: Ilustracije:Pixsell

Na izdržavanju zatvorske kazne u kaznenim tijelima Republike Hrvatske trenutno se nalazi pedeset i troje zatvorenika s prebivalištem prijavljenim na području Krapinsko-zagorske županije. Podatak je to kojeg smo proteklog tjedna doznali od Ministarstva pravosuđa i uprave, no, kako ne bismo poistovjećivali ovu brojku sa stanjem sigurnosti i stopom kriminaliteta na području Zagorja, nije na odmet spomenuti prvo neke osnovne informacije o kaznionicama i ostalim tijelima zatvorskog sustava u Republici Hrvatskoj, ali prije svega o načinu upućivanja osuđenika na izdržavanje kazne.

Na to su nam, zapravo, skrenuli pažnju i u samom Ministarstvu pravosuđa. - Ističemo da su prikazani podaci za osobe koje se nalaze na izdržavanju kazne zatvora u različitim kaznenim tijelima zatvorskog sustava. Za upućivanje osuđenika na izdržavanje kazne zatvora nadležni su suci izvršenja, stoga navedeni podaci ne mogu biti relevantni pokazatelji stanja sigurnosti i stope kriminaliteta u pojedinoj županiji – naglasili su iz Ministarstva. Da pojednostavimo i otprilike prevedemo njihovu 'pravosudnu terminologiju', to u principu znači da je još više osoba s područja Krapinsko – zagorske županije pravomoćno osuđeno na zatvorske kazne, ali u ovom trenutku ih još uvijek suci nisu uputili u zatvor, pa ih Ministarstvo još uvijek ne bilježi u svom popisu kao zatvorenike. Kako nam je pojasnio jedan naš sugovornik dobro upoznat s pravosudnim sustavom, za to može biti više razloga, a jedan od njih je, na primjer, da se čeka 'slobodno mjesto' na pojedinom odjelu u nekom zatvoru u kojeg će određeni osuđenik biti upućen na odsluženje zatvorske kazne.

Naime, u Hrvatskoj se tijela zatvorskog sustava dijele na kaznionice, zatvore, odgojne zavode i centre. Kaznionice su zapravo 'zatvori' u kojima se izvršavaju kazne u trajanju duljem od šest mjeseci, a takvih je u Hrvatskoj šest, odnosno, sedam ako računamo i zatvorsku bolnicu u Zagrebu, koja, prema 'kategorizaciji' Ministarstva pravosuđa, također spada u kaznionice. Ostalih šest kaznionica su one u Lepoglavi, Glini, Lipovici (Popovača), Požegi, Turopolju i Valturi, a neovisno o stupnju sigurnosti, kaznionice imaju zatvorene, poluotvorene i otvorene odjele. Što se tiče zatvorenica, odnosno, žena osuđenih na kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci, one svoje zatvorske kazne služe u kaznionici u Požegi, u zatvorenim, poluotvorenim i otvorenim uvjetima, dok ostale kaznionice nemaju ženskih odjela. Što se tiče maloljetnih zatvorenika, oni svoje zatvorske kazne u zatvorenim i poluotvorenima uvjetima izvršavaju u Kaznionici u Požegi, a u otvorenim uvjetima u Kaznionici u Valturi. Također, kad su u pitanju maloljetne osobe, ako im sud u kaznenom postupku odredi 'odgojnu mjeru upućivanja u odgojni zavod', tu mjeru maloljetnice izvršavaju u Odgojnom zavodu u Požegi, a maloljetnici u odgojnom zavodu u Turopolju.

Osim spomenutih kaznionica i odgojnih centara, u Hrvatskoj postoji i četrnaest zatvora. Riječ je o zatvorima u Bjelovaru, Dubrovniku, Gospiću, Karlovcu, Osijeku, Požegi, Puli, Rijeci, Sisku, Splitu, Šibeniku, Varaždinu, Zadru i Zagrebu (Remetinec), a u dvanaest od njih se izvršavaju samo mjere istražnog zatvora, kazne zatvora u prekršajnom postupku i kazne zatvora izrečene u kaznenom postupku u trajanju do šest mjeseci. Samo tri zatvora od navedenih četrnaest imaju posebne odjele za izvršavanje kazne dulje od šest mjeseci, a to su zatvori u Gospiću, Puli i Zagrebu. Dakako, kao i kaznionice, i svi zatvori su zatvorenog tipa, no isto tako mogu imati i poluotvorene i otvorene odjele.

Kao što smo uvodno spomenuli, u svim tim kaznionicama i zatvorima trenutno svoje kazne 'odrađuje' pedeset i troje zatvorenika s područja Krapinsko – zagorske županije, od koji je pedeset muškaraca i tri žene. - Kad su u pitanju najviše izrečene kazne zatvora zatvorenicima s područja Krapinsko-zagorske županije, ističemo da su izrečene dvije kazne od 30 godina za počinjeno kazneno djelo teško ubojstvo te jedna kazna od 29 godina i 6 mjeseci za počinjeno kaznena djela teškog ubojstva i teške krađe. U posljednje tri godine prosječno je u zatvorski sustav godišnje bilo upućeno 76 osoba lišenih sloboda s područja Krapinsko-zagorske županije. Kada je riječ o najčešćim kaznenim djelima u posljednje tri godine, riječ je o kaznenom djelu prijetnje te teške krađe – detalji su koje su nam o zagorskim zatvorenicima otkrili iz Ministarstva pravosuđa i uprave.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook