Učenici koji ''rasturaju'' robotiku u Stubakima su na pripremama za europska i svjetska natjecanja
Ta su djeca kreativna, inovativna, vole raditi svoje kreacije, vole praktičan rad, imaju dobru koncentraciju i radne navike, kaže voditeljica škole
Učenici iz Zagreba, Zagrebačke županije, Varaždina, Koprivnice i Dubrovnika borave u Stubičkim Toplicama u Hotelu Matija Gubec gdje se, po četvrti puta, održava Zimska škola robotike.
Trideset i šestero učenika od nedjelje se pripremaju tako za školska, županijska, europska i svjetska natjecanja u robotici, a pod vodstvom izbornika hrvatske robotičke reprezentacije profesora Ivice Kolarića i profesorice Jelke Hrnić. Mnogi od sudionika su ''stari'' polaznici radionica i natjecanja.
-Ta su djeca kreativna, inovativna, vole raditi svoje kreacije, vole praktičan rad, imaju dobru koncentraciju i radne navike. Većinom su to djeca koja su dobra u prirodnim predmetima, matematici i fizici, međutim imamo i manje djece koji su krenuli raditi od prvog razreda osnovne, koja vole biti kreativna, izvršavati zadatke i radišna su – rekla je prof. Hrnić, dodavši kako im je Hotel Matija Gubec idealna lokacija zbog toga što je u sklopu hotela i bazen, gdje djeca rado provode pauze između radionica.
Pripreme i zadaci na radionicama održavaju se po svjetskim pravilima, koja se u različitim kategorijama svake godine mijenjaju. Radionice su vrlo napredne, a u njima sudjeluju i mnogi koji su već ponijeli titule svjetskih prvaka. – Učenici rade konstrukciju, ožičenje, a svaki robot ima određene dimenzije i masu, no zna se kakve prepreke mora savladavati. Obično su to simulacije spašavanja žrtve koje su grijači i pronalazi ih se pomoću toplinskih senzora ili su žrtve kuglice pa se moraju razlikovati žive i mrtve kuglice. Zatim imamo soccer, a djeca rade i s arduinom. Koriste jako puno senzora, kamere i neke nove elektroničke elemente koje smo sami izradili, a konstrukciju printaju na 3D printerima – kaže Hrnić, koja već osam godina radi na ovaj način s djecom, pripremajući ih i vodeći na međunarodna i svjetska natjecanja.
Djeca imaju svaki svoje osobno računalo, a organizatori osiguravaju sav drugi potreban pribor. Svakog dana, nakon izvršenih radionica, organiziraju se i mala natjecanja u svrhu evaluacije, kako bi se vidjelo je li dnevni radni zadatak ispunjen. – Ako neki zadatke nisu izvršili, u tome im pomažu oni stariji i napredniji – dodala je Hrnić.
Nakon ovih priprema slijede školska i županijska natjecanja, a potom međunarodno natjecanje u Austriji na kojem sudjeluju svake godine, zatim u svibnju natjecanje u Sloveniji, potom europsko natjecanje u Njemačkoj i nakon toga svjetsko u Sydneyju.