Prethodni članak
Sljedeći članak

Umirovljenici na Adventu na gornjoaustrijskim jezerima


Zlatarska Udruga umirovljenika, u kojoj su organizirani umirovljenici s područja Grada Zlatara i susjednih općina Lobor i Mače, svakoga prosinca organizira adventsko putovanje u neko od odredišta koja obilježavaju Advent. Nakon Graza, Beča, Varaždina…ove je godine odabrana regija Salzkammergut u Gornjoj Austriji i njezina jezera.

Pedesetak članica i članova uputilo se u četvrtak prema Mozartovu Salzburgu, ali pedesetak kilometara prije skrenuli su prema jezeru Wolfgangsee, na čijoj su obali tri mjesta koja privlače turiste – St. Wolfgang, St.Gilgen i Strobl. Prvo je odredište bio St. Wolfgang u podnožju planine Schafberg, do čijeg vrha (1732 m ) od 1893. vozi  SchafbergBahn, najstarija zupčasta željeznica u Austriji.

No, zagorski posjetitelji opredijelili su se za razgled mjesta, posebice  župne crkve s vrlo vrijednim gotičkim oltarom slavnoga drvorezbara Michalea Pachera.  Mnogi su poželjeli  fotografirati se ispred  hotela „Bijeli konj“, koji je postao slavan  zbog istoimene operete iz 1930. godine,  austrijskog skladatelja Ralpha Benatzkyog (davno izvođena u „Komediji“). Brodicom i plovidbom Wolfganskim jezerom  stiglo se u pitoreskni St.Gilgen, mjesta u kojemu se nalazi kuća Mozartove majke . Najljepši dio sunčanoga dana proveden je u Bad Ischlu, sestrinskom gradiću naše Opatije koji će 2025. biti Europska prijestolnica kulture. Ovo kupališno mjesto bilo je ljetna rezidencija  Franje Josipa I. i njegove odabranice Elizabete, poznatije kao Sissi. U carskoj palači spomenuti vladar potpisao je 1914. najavu rata Kraljevini Srbiji, nakon ubojstva Franje Ferdinanda u Sarajevu, što je označilo početak Prvoga svjetskog rata.

U Bad Ischlu je 1948. preminuo slavni austrijski skladatelj Franz Lehar koji se proslavio skladanjem opereta (Vesela udovica, Zemlja smiješka, Grof od Luksemburga…) čije je kazalište danas kino dvorana. A u šetnji nema bolje okrijepe  od tradicionalnog deserta u slastičarnici Zauner, koja posluje od 1832. i u kojoj je „rođen“ kolač išler, od lješnjaka  i nugata preliven čokoladom. Predvečerje je provedeno šetnjom po bajkovitu i neodoljivom Hallstattu, poznatom po najstarijem rudniku  soli na svijetu  i nalazištu najstarijeg ljudskog naselja u Europi (halštatska kultura). Gradić je to na obali istoimenog jezera sa samo 800 stanovnika i pod zaštitom  je UNESCO-a.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook