Prethodni članak
Sljedeći članak

USKORO KREĆE OBNOVA: Sačuvat će se dosadašnji izgled kapele, a koštat će oko milijun i pol kuna

Projekt obnove Kapele svetog Fabijana i Sebastijana u Slanom Potoku, koja je nakon potresa u proljeće 2020. dobila crvenu naljepnicu Župa svetog Jurja mučenika prijavila je na natječaj Ministarstva kulture te su im odobrena sredstva


U potresu u proljeće 2020. godine, među ostalim, stradala je i Kapela svetog Fabijana i Sebastijana u Slanom Potoku. Od svih objekata u župi, ona je pretrpjela najveća oštećenja, a dobra je vijest da će uskoro u sanaciju.


Već je pretrpjela jedan potres

Kapela koja se spominje još davne 1669. godine kao zidana građevina s tri oltara već je pretrpjela jedan potres, onaj 1880. te je obnavljana 12 godina kasnije. Novo krovište napravljeno je prije 34 godine, kao i toranj koji je obučen u bakar. Nakon nedavnog potresa, na pročelju kapele nastala je veća pukotina koja seže od izlaznih vrata preko rozete pa sve do krova. Pukotine su vidljive i od ulaza prema bočnim stranama, kao i kod prozora u svim smjerovima. – Kako na prednjem, tako i na stražnjem dijelu kapele vidljivo je pomaknuće cijelog zida nekoliko centimetara prema van. Tamo gdje je nadograđena sakristija na kapelu vidi se rascjep i veći pomak. Ulaskom u kapelu na svakom zidu ima znatnih puknuća i odvajanja zidova, osobito između temelja i donjih dijelova zidova – ispričao nam je upravitelj gornjostubičke Župe svetog Jurja mučenika, vlč. Nikola Jurković.

Župnik Nikola Jurković

Glavni oltar obnovljen je 2019. godine i nema većih oštećenja te je premješten u prostorije župne crkve, zajedno sa kipom svetog Jakova i drugim inventarom. – Radi se o više milijunskoj šteti, jer je kapela dobila crvenu naljepnicu i postoji mogućnost od urušavanja objekta – rekao je vlč. Jurković.

Obnova po posebnim uvjetima

Obnova bi trebala krenuti uskoro. Naime, Župa se javila na natječaj Ministarstva kulture u sklopu Fonda solidarnosti Europske Unije za područja stradala u potresu. Sredstva su obnovljena. – Procjena obnove veća je od milijun i pol kuna. Po naputku Ministarstva kulture napravljena je sva dokumentacija i nadamo se da ćemo kroz koji tjedan raspisati natječaj za izvođača radova.  Kapela će se obnavljati po posebno propisanim uvjetima koje je izdalo Ministarstvo kulture, koje želi da ona sačuva svoj sadašnji izgled. Pristupit će se izradi geometrije zidova i stropa, ojačavanju temelja, sanaciji nosivih zidova, ugradnji zatega te vraćanje poda i svih zidova u prvobitno stanje – pojasnio je župnik.

Rekao je i kako je o konkretnim financijskim sredstvima teško govoriti, obzirom da u zadnje vrijeme sve poskupljuje, osobito građevinski materijal. - Vjerujemo da će se za sve pronaći sredstva i vrlo brzo krenuti u obnovu – dodao je vlč. Jurković te je posebno zahvalio Lani Križaj, pročelnici Konzervatorskog ureda u Krapini, kao i njezinom kolegi Igoru Cindriću što bili na raspolaganju dok se izrađivala projektna dokumentacija, kao i Dubravku Kampušu iz poduzeća Zagorje-pro kon koji vodi projekt, a uz kapelu pristupit će se uskoro i obnovi župne crkve i kuće.

Ova kapela spominje se još davne 1669. godine kao zidana građevina s tri oltara. Stradala je u potresu 1880., a obnovljena 1892. Godine 1987. napravljeno je novo krovište i toranj čiji je vrh obučen u bakar. Uvedena je struja te uređeni vanjski i unutarnji zidovi. Kapela je duga 14 a široka 6 m. Glavni vrijedni oltar baroknog stila izrađen je 1661, godine, pozlaćen je i obnovljen za vrijeme župnika Florijana Papića 1931. god. U lađi je mali oltarić sv. Jakova star oko 100 godina, veliko raspelo postavljeno 1934. na spomen 1900 godina Isusove smrti, te oltarić MB Karmelske postavljen 2007. godine. U drvenom zvoniku nalaze se tri zvona, a jedno puknuto postavljeno je u podnožje velikog raspela u kapeli. O kapeli vodi brigu zvonar Ivan Đurđević s obitelji.

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook